Nie tylko pisanie, ale i sterowanie urządzeniami za pomocą myśli?
Co ciekawe, nie jest to pierwszy taki eksperyment, w którym mężczyzna wziął udział. Kilka lat temu zgodził się przetestować eksperymentalny system o nazwie BrainGate2. Umożliwiał on osobom sparaliżowanym sterowanie komputerami i innymi urządzeniami wyłącznie za pomocą myśli.
System opierał się na elektrodach wszczepianych chirurgicznie w pobliżu części mózgu odpowiedzialnych za ruch. Wówczas celem badania było nauczenie użytkowników kontrolowania kursora komputera lub ramienia robota. Aby tego dokonać, musieli oni wyobrażać sobie, że poruszają rękami.
W przypadku nowego urządzenia testujący je mężczyzna miał za zadanie tworzyć w swoim umyśle wyobrażenie ręcznego pisania listu. W tym czasie komputer monitorował aktywność elektryczną w jego mózgu. Sztuczna inteligencja uczyła się dekodować wzorce aktywności związane z każdą literą alfabetu, a także z kilkoma symbolami.
Po zakończeniu tego procesu komputer był w stanie odgadnąć, czy napisana w myślach litera to A, B, C itd., by następnie wyświetlić ją na ekranie. A potem kolejną. I jeszcze jedną. Tak, żeby powstawały słowa, ze słów zdania, ze zdań akapity i całe strony.
Co ciekawe, system ten, opierając się na znanych, powtarzalnych wzorach, sprawia, że użytkownik może korzystać z niego niemal natychmiast po podłączeniu.
„[Sparaliżowany mężczyzna – przyp. red] nie posiadał się ze szczęścia, kiedy mógł pisać wiadomości w odpowiedzi na zadane mu pytania” – chwali się Henderson. „Był tym bardzo podekscytowany”.
To ani nie początek, ani nie koniec postępów w próbach połączenia komputerów z ludzkim mózgiem
Wspomniany już John Ngai powiedział, iż realizowaną przez Hendersona i Shenoya koncepcję znał już ponad 10 lat temu. Wtedy jednak myślał, że to tylko science fiction. „Pięć lat później okazało się, że to coś, co jest w naszym zasięgu. To naprawdę ekscytujące”.
Źródła: Nature, npr.org