Samsung prezentuje MicroLED 110″. Tak wygląda przyszłość telewizorów

Samsung wprowadził właśnie do przedsprzedaży telewizor z technologią MicroLED. Jeśli ktoś się zastanawia, jak wygląda przyszłość telewizorów, to model MicroLED 110″ jest odpowiedzią na te rozważania. Co niezwykłego ma w sobie najnowszy telewizor Samsunga?

Samsung MicroLED 110″, czyli kino domowe nowej generacji

MicroLED od Samsunga można już kupować w przedsprzedaży w Korei. Co potrafi ten niezwykły telewizor?

Samsung podaje, że jego najnowszy tv praktycznie nie ma ramek. Współczynnik wyświetlacza do ramki wynosi aż 99,99%! Najnowsze telewizory zazwyczaj także mają niewielkie ramki, ale – no właśnie mają. Telewizor do tego oczywiście wyświetla obraz w 4K oraz obsługuje formaty HDR10 i HDR10+.

Samsung MicroLED w centrum
Źródło: Samsung

Samsung pochwalił się także technologią Object Tracking Sound Pro. Ma ona identyfikować poruszające się na ekranie obiekty i zgodnie z ich umiejscowieniem emitować dźwięk. Na przykład gdy samolot przelatuje na filmie, to widz ma to odczuć, jakby nad głową były słyszalne jego silniki. Do tego telewizor ma mieć system audio 5.1.

Rozmiar odbiornika pozwoli także na podzielenie ekranu na 4 i wyświetlenie obrazu z 4 różnych źródeł na jednym urządzeniu. To może być bardzo przydatna funkcjonalność dla tych, którzy nie wiedzą, jaki mecz Ligi Mistrzów obejrzeć we wtorek i środę.

Mimo wszystko żadne dane wyciągnięte ze specyfikacji nie oddają najważniejszego, czyli technologii MicroLED użytej w tym telewizorze. Przyjrzyjmy się więc jej bliżej.

Co to jest MicroLED?

Technologia MicroLED w telewizorze mimo swojej nazwy tak naprawdę robi gigantyczną różnicę w stosunku do zwykłych paneli LED. Przede wszystkim to jakość obrazu na zupełnie innym poziomie, która pozwala wykorzystać możliwości rozdzielczości 4K. Diody MicroLED wytwarzają kolory (zwykłe diody LCD działają bardziej jak podświetlenie) – i to bez użycia żadnych filtrów czy dodatkowych warstw. A to jest znaczna zmiana jakościowa.

Samsung MicroLED 110 cali w pomieszczeniu
Źródło: Samsung

Samsung jakiś czas temu chwalił się, że taki panel mógłby zaoferować jasność na poziomie 2000 nitów, co przełożyłoby się na znakomite osiągi telewizora w trybie HDR. Ponadto MicroLED może mieć wyższy kontrast od standardowych paneli, krótszy czas reakcji i niższe zapotrzebowanie na energię. To ostatnie jest szczególnie istotne, jeśli bierzemy pod uwagę, że ktoś zdecydowałby się na 110-calowy wariant.

Samsung pochwalił się także, że panel w tej technologii wytrzyma 100 tysięcy godzin odtwarzania, czyli ponad dekadę. W połączeniu z większą jasnością panelu, szerszą gamą kolorów i tak samo czarną czernią, to MicroLED z łatwością powinien zdeklasować telewizory OLED, które dzisiaj często stanowią wyznacznik jakości.

Przeczytaj więcej o telewizorach MicroLED

Kręta droga nowej technologii na półki sklepowe

Samsung po raz pierwszy zaprezentował telewizor MicroLED o wielkości 146″ na targach CES 2018, a rok później prawie o połowę mniejszy model 75″. Dlaczego to jest ważne? Otóż modele z 2018 i 2019 roku były modularne i wymagały dość skomplikowanej instalacji, przez co nie mogły być produkowane na szeroką skalę i wypuszczone na rynek. Pozostawały one jedynie ciekawostką dla reklamodawców, którzy chcieli wyświetlać swoje reklamy na ogromnych powierzchniach w bardzo wysokiej jakości.

Aby móc masowo produkować panele MicroLED, Samsung opracował nową technologię ich montażu. I udało mu się to – Samsung właśnie rozpoczął przedsprzedaż telewizora MicroLED 110″ w Korei. Co ważne – nowa metoda produkcji pozwoli na wyprodukowanie urządzeń tego typu także w mniejszych rozmiarach. Właściciele kawalerek zapewne odetchnęli z ulgą.

Kiedy światora premiera MicroLED 110″?

Samsung na tę chwilę nie ujawnił konkretnej daty premiery tego telewizora. Wiemy jedynie, że będzie on dostępny na całym świecie w pierwszym kwartale 2021 roku. Nie znamy także ceny, ale śmiało możemy zakładać, że będzie ona duża – zwłaszcza jeśli w pakiecie do 110-calowego telewizora będzie trzeba dokupić większe mieszkanie.

Zobacz telewizory Samsung w x-kom