Dyski SSD Seagate IronWolf 110 do serwerów NAS – dla biznesu i nie tylko

Swego czasu pisaliśmy o dyskach HDD Seagate IronWolf z budzącą podziw pojemnością 16 TB. Nie wspomnieliśmy jednak, że ten sam producent wypuścił na rynek jeszcze jedną wartą uwagi opcję. Chodzi mianowicie o reprezentujące typ SSD dyski Seagate IronWolf 110, również przeznaczone do serwerów NAS. I choć określane są jako produkty biznesowe, to z ich możliwości można korzystać także w innych warunkach niż biurowe.

Seagate IronWolf 110 – korporacyjna efektywność

W przypadku omawianych tu dysków, producent kładzie nacisk na ich wydajność. Liczy się ona w biznesie, gdzie konieczny jest szybki przepływ plików i dokumentów, często pomiędzy wieloma odbiorcami. Ale przecież także zwykłemu użytkownikowi zależy, by z jego domowej superbazy danych (za jaką można spokojnie uznać serwer NAS) można było sprawnie korzystać.

Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa. Wiadomo, że jest ona szczególnie istotna w firmach, gdzie stopień poufność jest z reguły bardzo wysoki, niemniej także przesyłając swoje prywatne filmy, zdjęcia lub nagrania, nie mamy ochoty, by dostały się do nich niepowołane osoby.

Seagate IronWolf 110 wykorzystują bezstratną redukcję danych DuraWrite. Wydłuża ona życie dysku SSD, gdyż zmniejszana jest ilość zapisywanych informacji. Pozwala także zwiększyć wydajność komponentu, na którą wpływa również zastosowanie oprogramowania układowego AgileArray. Do tego należy dodać wysoką wytrzymałość, która – zależnie od modelu – sięga aż do 7000 TBW. Między innymi dlatego wykorzystujący 2,5-calowe dyski SSD system NAS to, według Seagate, sposób na uzyskanie 10 GbE sprawnej łączności sieciowej oraz minimalne opóźnienia w przesyle danych.

ironwolf 110 ssd nas

Dużo miejsca na biznesy

Dyski IronWolf 110 cechują się także dużą pojemnością. Najmniejszy obszar zapisu danych to „zaledwie” 240 GB, a największy przekracza 3,8 TB. Do tego możliwe jest zastosowanie hybrydowego połączenia tradycyjnego dysku HDD i SSD (w systemie NAS łączącym). Producent zwraca uwagę na minimalny koszt całkowity takiego rozwiązania przy jednoczesnym osiągnięciu wyższej pojemności i wydajności.

Gdyby coś się stało naszym – biznesowym czy nie – danym, producent zapewnia dwuletni plan odzyskiwania danych Rescue. Zapowiada także wprowadzenie do IronWolf 110 oprogramowania IronWolf Health Management, który między innymi pozwala na sporządzenie backupu danych, gdy system powiadomi o takiej konieczności.

Sprawdź dyski SSD IronWolf 110 dostępne w ofercie sklepu x-kom, a także przeczytaj o dyskach HDD Seagate IronWolf 16 TB.

ironwolf 110

Źrodła: Seagate, eTeknix