Valve zmieniło po cichu specyfikację Steam Decka. Dopiero teraz ktoś to zauważył

Chociaż zmiany dotyczą zaledwie jednego komponentu, Gabe’owi Newellowi i spółce i tak należy się żółta kartka za niefajne praktyki konsumenckie. Jak się bowiem okazało, nowe dyski SSD montowane w Steam Deckach, bo to o dyskach mowa, są potencjalnie wolniejsze od poprzedników. I być może nie byłoby dziś czuć takiego niesmaku, gdyby nie fakt, że zmiana, bądź co bądź na niekorzyść klientów, została dokonana w absolutnej ciszy.

Valve robi Steam Deckowy dyskretny dyskowy „Half-Life”

Szczęśliwcy, którym udało się Steam Decka na premierę, otrzymali swoje urządzenia wyposażone w dość szczególny model dysku SSD. Ci natomiast, którzy zaopatrzyli się w mobilnego bydlaka niedawno, nie wiedzą nawet, że mają inne dyski. Co gorsza – potencjalnie wolniejsze.

Dlaczego nie wiedzą? Ponieważ Valve uznało za stosowne nie komunikować zmiany. Szydło z worka wylazło dopiero, gdy portal Hardwareluxx postanowił zajrzeć tam, gdzie trzeba. Co się okazało? Pierwsze Steam Decki, konkretnie te dostarczane klientom z dyskami SSD o pojemności 256 albo 512 GB na pokładzie, wyposażone były w PCI Express 3.0 x4 SSD, teraz natomiast jest to już PCI Express 30. x2 SSD.

Co to oznacza? Ano to, że „nowsze” dyski mają ledwie połowę potencjalnej przepustowości w porównaniu z poprzednikami. Dyski SSD wyposażone w interfejs x2 są również ogólnie wolniejsze.

Sprawdź również:

rozgrywka na konsoli steam deck

Valve ma alibi

A jest nim maleńka i jedyna publiczna wzmianka o zmianie. Pojawiła się przy okazji maleńkiej i bardzo cichej redakcji strony ze specyfikacją Steam Decków. Miało to miejsce pod koniec maja.

Żadnego komunikatu prasowego ani oświadczenia nie ujrzeliśmy.

Jak sprawdzić, który z dysków ma Wasz Steam Deck?

PC Gamer radzi zajrzenie do specyfikacji urządzenia w menu systemowym. W sekcji „Dysk Twardy”:

„w prawym panelu będzie widnieć kod. Nasz testowany model Steam Decka, z pamięcią wewnętrzną 512 GB, ma dysk Phison ESMP512GKB4C3-E13TS. Wszystko wskazuje na to, że jest to niestandardowy dysk SSD 2230, wykorzystujące kontroler Phison Gen3 x4 E13. Kluczem jest więc sprawdzenie, czy Wasz kod też kończy się -E13T, czy czymś innym. Jeśli zawiera kod np. -E08 (Phison Gen3 x2), Wasz Steam Deck posiada dysk działający na interfejsie Gen3 x2”.