WTF #4 – Tańsze GPU, Steam Deck, mapa GTA 6?

WTF, czyli Ważne Techno Fakty to szybki przegląd wybranych informacji ze świata technologii. Najważniejsze premiery, wiadomości sprzętowe oraz ciekawostki – to wszystko w formie krótkiego wideo. Jeśli nie masz czasu na czytanie technologicznych newsów w sieci, WTF to coś w sam raz dla Ciebie.

WTF #4. O czym w czwartym odcinku?

  • Niższe ceny i poprawa dostępności kart graficznych.
  • Steam Deck, czyli nowa przenośna konsola do gier.
  • Koniec taniej chińszczyzny. Zakupy z AliExpress droższe od 1 lipca.
  • Bazgroły staną się realistycznym obrazem – NVIDIA Canvas za darmo.
  • Plotek nie lubię, ale czy właśnie poznaliśmy mapę GTA 6?
  • FIFA 22 na PC gorsza niż na XSX i PS5.
  • Technologia DLSS trafia do Red Dead Redemption II.

Wreszcie da się kupić GPU. I do tego taniej

Z początkiem wakacji doszło do pierwszych od wielu miesięcy obniżek cen kart graficznych, na co czekało z pewnością wielu graczy. Układy NVIDIA GeForce GTX 1650 schodzą powoli do okrągłego 1000 zł, a cała seria GTX 1660 (w tym Super oraz Ti) zeszła poniżej dwóch tysięcy i jest spora szansa, że trend ten się utrzyma.

Same ceny GPU to jednak nie wszystko, bo karty wreszcie da się kupić, a w ostatnich miesiącach było to nie lada wyzwaniem. Na GTXy nie trzeba już polować, a dostępne są również nowe RTXy 3000, co z pewnością ucieszy entuzjastów oraz osoby, które miały zamiar złożyć mocniejszą jednostkę do gier.

Do 4000 zł możemy kupić nawet karty graficzne, takie jak RTX 3070, które przez ostatnie miesiące były praktycznie całkowicie niedostępne, a pojedyncze sztuki można było dostać w odrzucająco wysokich cenach. Sytuacja znacząco się zmieniła i bez problemu możecie nabyć także modele RTX 3060, 3070 Ti, 3080 i 3080 Ti.

Sprawdź ceny kart graficznych

Steam Deck – Nowość na rynku mobilnego grania

Swoją nową zapowiedzią Valve zaskoczyło chyba wszystkich. Steam Deck to nowy, niezwykle mobilny komputer, który konstrukcją przypomina Nintendo Switch. Na samej obudowie jednak podobieństwa się kończą, ponieważ kontrolery nie są odłączane, a Steam Deck będzie pracował na systemie Steam OS 3.0.

Jak można się domyślać, Steam Deck kierowany jest przede wszystkim do osób, które chcą mieć dostęp do swojej biblioteki gier w każdym możliwym miejscu. Urządzenie będzie posiadać 7-calowy i 60-hercowy ekran o jasności 400 nitów oraz rozdzielczości 1280 x 800px (16:10), a wewnątrz znajdziemy nowy, wydajny układ APU od AMD.

W przedsprzedaży dostępne są 3 wersje różniące się rodzajem i pojemnością pamięci – naturalnie im drożej tym otrzymujemy jej więcej. Steam Deck będzie miał także możliwość grania na większym ekranie, dzięki złączu USB-C z funkcją DisplayPort. Premiera jeszcze w grudniu tego roku.

Przeczytaj artykuł o Steam Deck