STALKER 2 już bez rosyjskiego „Chernobyl” w podtytule

Po cichu, choć zapewne w akompaniamencie bomb spadających na ukraińskie miasta, kijowskie studio GSC Game World wprowadziło dobrą, acz znaczącą, zmianę w tytule swojego najważniejszego projektu. Pochodzące z języka rosyjskiego „Chernobyl” zostało zamienione na ukraińskie „Chornobyl”. Oficjalne powody zmiany nie zostały podane, nieoficjalnych możemy się domyślać.

Oficjalny podtytuł STALKERA to teraz „Heart of Chornobyl”

Zmiany mają wyeksponować ukraińską pisownię Czarnobyla, w miejsce rosyjskiej, która dotychczas widniała w anglojęzycznym tytule. GSC Game World wprowadziło modyfikację po cichu, w ogóle jej nie ogłaszając. Dostrzegł ją w poniedziałek jeden z użytkowników forum Resetera. Zauważył, że w tytule gry na Steamie miejsce „Chernobyla” zajęło ukraińskojęzyczne „Chornobyl”.

Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, aby domyślić się, jakie są powody tej podmianki. GSC Game World to ukraińskie studio z siedzibą w Kijowie. Tym samym Kijowie, który od trzech tygodni broni się przed agresją Rosji.

Niedawno, za pośrednictwem filmu na YouTube, GSC poinformowało o wstrzymaniu prac nad „Sercem Czarnobyla”, podkreślając, że obecnie priorytetem firmy jest pomoc w przetrwaniu pracownikom i ich bliskim.

Ostatni duży update w związku z rozwojem gry pojawił się w styczniu. Wtedy to GSC Game World ogłosiło siedmiomiesięczne opóźnienie, przesuwając premierę gry na koniec 2022 roku. W tej chwili także i ta data jest już raczej nieaktualna. Nie wiadomo nawet, czy w obliczu wojny gra kiedykolwiek zostanie ukończona.

Branża gier murem za Ukrainą

Przez ostatnie trzy tygodnie wiele firm z branży gier wideo potępiło inwazję Rosji na Ukrainę. Spora część zawiesiła lub wycofała swoje produkty i usługi z rynku rosyjskiego. Były też takie marki, które przekazały darowizny na pomoc humanitarną w Ukrainie. Wśród nich m.in.: polskie CD Projekt RED oraz 11 bit studios, a także PlayStation, The Pokémon Company, Itch.io i wiele innych.

Przeczytaj także: