Przed wyruszeniem do Zony w STALKER 2 i magicznej krainy Black Myth: Wukong, przygotuj się z kartą GeForce RTX na naj… lepsze

Wirtualne światy w STALKER 2: Heart of Chornobyl i Black Myth: Wukong nie są przyjaznym miejscem dla gracza. Zona to miejsce niezwykle niebezpieczne, pełne anomalii i czyhających w mroku mutantów, a w mitycznej krainie rodem z chińskich legend na każdym kroku czai się przeciwnik, który pali się do wyprowadzenia brutalnych ciosów. Aby wyruszyć do obu światów, bądź gotów na najgorsze. Zadbaj o to, by wyprawa nie była bolesnym przeżyciem także dla PC. Umilą ją techniki NVIDII, które wykorzystują karty graficzne GeForce RTX – przekonaj się jakie.

Przerażające i magiczne, czyli jakie są światy stworzone w STALKER 2 i Wukongu

STALKER 2: Heart of Chornobyl powstał na silniku Unreal Engine 5, wykorzystując dostępne w nim nowoczesne rozwiązania, które wpływają korzystnie na wygląd gry. Mowa oczywiście o Nanite (lepsza geometria obiektów), Lumen (ulepszone oświetlenie) i World Partition (usprawnia proces tworzenia otwartych środowisk), które pozwoliły stworzyć przekonujący świat postapokalipsy.

A świat ten jest zniszczony, brudny i surowy, czyli dokładnie taki, jaki powinien być i jaki był w poprzednich odsłonach tej jakże kultowej serii studia GSC. To gwarancja widoków autentycznie zapierających dech w piersi, ale jednocześnie… niepokojących i wywołujących grozę. Deweloperzy zadbali o to, by postapokalipsa w STALKER 2: Heart of Chronobyl zapadała w pamięć, wstrząsała graczem i wzbudziła w nim poczucie nieustannego strachu.



Stworzenie tego przygnębiającego i fascynującego zarazem świata było możliwe dzięki Unreal Engine 5, ale wygląd i realizm scen podkręcają dodatkowo techniki graficzne, które uprzyjemnią eksplorację Strefy Wykluczenia. Podróż do Zony to w końcu doświadczenie jak żadne inne, a STALKER 2 wnosi doznania wizualne na nieosiągalny do tej pory poziom w tej serii. Techniki NVIDIA okażą się Twoimi bandażami i antyradami. 

Rozwiązania „zielonych” wykorzystasz również w Black Myth: Wukong, gry, która przenosi Cię w świat iście magiczny, bo inspirowany chińską mitologią. Baśniowe stwory i zapierające dech w piersi widoki nie pozostawiają nikogo obojętnym. 

Ale na przyjemność obcowania z tymi wirtualnymi światami mają także wpływ możliwości kart graficznych GeForce RTX. Dzięki obsłudze technik opartych na algorytmach AI oraz wyspecjalizowanym rdzeniom RT i Tensor możesz zachwycić się nie tylko grafiką, ale i nienaganną płynnością. Sprawdź, co zyskujesz na kartach NVIDII z serii GeForce RTX.

DLSS, czyli jak przygoda w STALKER 2 i Black Myth: Wukong może być usłana różami

Obecnie prawie każda duża gra obsługuje na start technikę skalowania obrazu NVIDIA DLSS i nie inaczej jest w STALKER 2 i Black Myth: Wukong. Co warto podkreślić, obejmuje ona nie tylko inteligentną rekonstrukcję obrazu z użyciem rdzeni Tensor, które są wyłącznie w kartach GeForce RTX, ale także wygładzanie krawędzi zwane antyaliasingiem (oparte na AI!).

To właśnie nieustannie trenowany model sztucznej inteligencji pozwala osiągnąć tak dobrą jakość obrazu w grach. DLSS w STALKER 2: Heart of Chornobyl i Black Myth: Wukong sprawia, że płynność zwiększa się bez obaw o znaczące pogorszenie grafiki. Tak się składa, że nowe iteracje tej techniki wręcz poprawiają wygląd gry. Podkręcone przez SI wygładzanie krawędzi to jedno, ale to rekonstrukcja elementów graficznych z pomocą specjalnych algorytmów sztucznej inteligencja potrafi zdziałać cuda. Po to by były one wyświetlane w jeszcze lepszej jakości niż w natywnej rozdzielczości.


stalker 2 heart of chernobyl

Frame Generation, czyli niestraszny jest nawet dym pełny radioaktywnego pyłu i zamieć śnieżna

STALKER 2: Heart of Chornobyl wykorzystuje nowoczesne DLSS 3 z największym game changerem w tej technice, czyli opcją generowania klatek. To funkcja, która daje ogromnego kopa w liczbie klatek na sekundę, ale miej na uwadze, że wymaga ona karty graficznej GeForce RTX 4000 (obojętnie jakiego modelu). To właśnie na układach z rodziny NVIDIA Ada Lovelace wyciągniesz najwięcej fps w grze STALKER 2.

Frame Generation sprawia, że podróż po pustkowiach lub mokradłach Zony i przeczesywanie zniszczonych budynków jest niesamowicie płynnym doświadczeniem, nieporównywalnym do żadnego innego. Dzięki generowaniu klatek nie odczujesz spadków wydajności w starciach z licznymi przeciwnikami, podczas eksplozji czy eksploracji terenów wypełnionych dużymi ilościami dymu, z którym unosi się radioaktywny pył. Możesz liczyć na wysoką i stabilną płynność w każdej sytuacji.

Co daje DLSS 3 na kartach GeForce RTX 4000 w STALKER 2: Heart of Chornobyl? Wyniki zależne są od rozdzielczości i modelu GPU, ale fps potrafi wzrosnąć średnio nawet 2,4-krotnie (4K) lub prawie 2-krotnie (1080p)! 


Frame Generation jeszcze większe znaczenie ma w Black Myth: Wukong, bo gra korzysta z dobrodziejstw bardzo wymagającego path tracingu, czyli pełnego ray tracingu. Dzięki temu przygoda w mitycznej krainie staje się jeszcze bardziej niezapomnianym przeżyciem, a Ty jednocześnie nie zrezygnujesz z nadal wysokiej płynności. Do 4K i 60 fps potrzebujesz RTX-a 4070 Ti Super, ale już w 1440p i 1080p odpowiednio radzą sobie RTX 4070 i RTX 4060.

NVIDIA Reflex, czyli jak zapewnić sobie większe szanse na przetrwanie

Aby rozgrywka w STALKER 2 nie była w żadnym stopniu zaburzona i nie wydawała się „ślimacza”, skorzystasz z NVIDIA Reflex, funkcji, która obniża istotnie opóźnienia systemowe. To wzmocni wrażenie płynności, którą mocno podkręci opisana wcześniej opcja generowania klatek. Twoja reakcja na wydarzenia w grze będzie szybsza. 

W końcu w Zonie – a tym bardziej w mitycznej krainie Wukongu – często liczy się każda (mili)sekunda w starciu z wrogiem. Niższe opóźnienia to większa szansa na przeżycie w spartańskich warunkach, jakie postawi przed Tobą świat STALKER 2: Heart of Chornobyl i Black Myth. A te w grze GSC potrafią być nawet o 45% niższe!

Porównanie graficzne STALKER 2 vs STALKER, czyli nowy poziom realizmu

Na to, jak wygląda i działa STALKER 2: Heart of Chornobyl, wpływ ma nie tylko silnik gry, ale także właśnie opisane techniki NVIDIA. Nowa odsłona serii może pochwalić się realistycznie wyglądającymi modelami postaci, z których mimiki wyczytasz nawet najdrobniejsze emocje, czy wiernie odzwierciedlone lokacje istniejących w rzeczywistości miejsc. To nie tylko Atomowe Miasto, ale także mniejsze obiekty, takie jak: radar Duga, Czerwona Forteca czy Czarnobylska Baza Napraw i Utrzymania Floty Rzecznej.


Realizm podkręca naturalnie ray tracing (początkowo tylko software’owy; sprzętowy zostanie udostępniony po premierze), który jako pierwszy STALKER 2 wprowadzi w serii. Ten naturalnie przekłada się między innymi na bardziej imponujące oświetlenie i cieniowanie. Zona – jakkolwiek to brzmi – nigdy nie była jeszcze tak piękna. Na kartach GeForce RTX docenisz to piękno w pełnej krasie.

Black Myth: Wukong z pełnym ray tracingiem to kolejna wizualna petarda, a to przecież niejedyne gry, w których w pełni wykorzystasz pełny potencjał kart GeForce RTX:

pojedynek w black myth wukong

GeForce RTX to duża moc nie tylko w grach. Odkryj możliwości kart NVIDII

Siła kart graficznych GeForce RTX tkwi nie tylko w gamingu. Wysoka wydajność i możliwość pełnego zasmakowania wizualnych fajerwerków w grach to tylko zaskakująco skromna część zalet układów NVIDII. Karty są bowiem wyposażone w specjalne rdzenie RT i Tensor do obliczeń śledzenia promieni oraz tych związanych ze sztuczną inteligencją. Na co mogą przełożyć się możliwości GPU „zielonych”?

  • Programowanie – nawet do 30-krotnie szybsze trenowanie modeli AI
  • Tworzenie – nawet 13-krotnie szybsze generowanie obrazów
  • Granie – nawet 8-krotnie wyższy fps w największych nowościach

W praktyce użytkownicy kart GeForce RTX mogą korzystać za darmo z tak przydatnych narzędzi, jak:

  • Chat with RTX – lokalny czatbot z wykorzystaniem AI, w którym możesz robić notatki i streszczenia z większych wypracowań i filmów.
  • NVIDIA Broadcast – zamienisz pokój w istne studio do nagrań, konferencji wideo, a opcje redukcji szumów, podmiany tła czy śledzenia wzroku oparte na AI podniosą jakość rozmów i transmisji.
  • RTV Video – oglądanie w lepszej jakości filmów 4K HDR w popularnych przeglądarkach (Chrome, Edge, Firefox) i odtwarzaczu VLC.
  • Aplikacje kreatywne – nawet ponad 100 programów do profesjonalnej pracy (np. edycja grafiki, rendering, wizualizacje architektoniczne, obróbka wideo i o wiele więcej!) z obsługą AI i akceleracją RTX. Przyspiesz swoją pracę!

To tylko przykłady zastosowań kart graficznych GeForce RTX. Chcesz poznać ich więcej? Odkryj je sam oraz zaskocz siebie i bliskich tym, co potrafią układy NVIDIA. Pokaż, że komputer nie musi wiązać się tylko z gamingiem.

Wybierz najlepszą dla siebie kartę graficzną PNY GeForce RTX w x-komie i odkrywaj postapokaliptyczny świat w STALKER 2 i mityczną krainę Black Myth: Wukong bez kompromisów

Artykuł powstał we współpracy z firmą NVIDIA