STALKER 2 w końcu z (oby) finalną datą premiery. Na powrót do Zony jeszcze sobie poczekamy

Chyba nikt rozsądny nie wierzył, że STALKER 2: Heart of Chornobyl wyjdzie w pierwszym kwartale 2024 roku. No i wszystko jest już jasne, bo wiemy oficjalnie, że tak się nie stanie. Nadal jednak ukraińskie studio GSC Game World planuje wydać grę w 2024 roku. Co więcej, poznaliśmy nawet jej dokładną datę premiery.

STALKER 2: Heart of Chornobyl z datą premiery. Oby ostateczną

Nowy zwiastun, który trudno jednak nazwać nowym zwiastunem, bo scena przy ognisku była obecna w jednym ze starszych, mocno podrasowanych wizualnie trailerów, ujawnił datę premiery. Tę studio GSC Game World wyznaczyło na 5 września 2024 roku. Gra miała wyjść według ostatnich planów w pierwszym kwartale 2024 roku.

STALKER 2: Heart of Chornobyl zadebiutuje na PC oraz konsolach Xbox Series X/S w polskiej kinowej wersji językowej (napisy). W dniu premiery trafi również do Game Passa (obie platformy). Wersja na PS5 prawdopodobnie wyjdzie przynajmniej 3-6 miesięcy po pierwotnej premierze.

Przyczyny opóźnienia premiery STALKER-a 2

Jak możecie się domyślać, powodem kolejnego opóźnienia STALKER-a 2, który pierwotnie miał ukazać się w 2021 roku, jest stan techniczny gry. Produkcja, która ma oferować świat sporych rozmiarów, wymaga po prostu dalszego dopracowania. Obecnie jakość od strony technicznej pozostawia wciąż wiele do życzenia i nie spełnia ustalonego przez samych deweloperów standardu.

Myślę, że w tym procesie pomocny może okazać się Microsoft, któremu powinno zależeć na sukcesie gry. W końcu to tytuł na czasową wyłączność konsol Xbox Series i jednocześnie jedna z najbardziej oczekiwanych gier 2024 roku.

W obliczu przynajmniej sześciu lat produkcji dodatkowe kilka miesięcy nie zrobi specjalnej różnicy. A jest szansa, że STALKER 2 będzie bardziej dopieszczony. A przypominam, że demo ogrywane na targach gamescom czy PGA pozostawiało pod względem technicznym wiele do życzenia. Oby data była ostateczna, a gra wyszła w sensownym i co najważniejsze grywalnym stadium.

stalker 2 interfejs

Biorąc pod uwagę stan techniczny poprzednich STALKER-ów w dniu premiery czy ogólnie ostatnie trendy (fatalne wykonanie dużych gier pokroju Jedi Ocalałego czy The Last of Us Part 1 na PC) obawy są uzasadnione. Oby jednak stało się inaczej, a STALKER 2 zachwycił nas nie tylko jakością i możliwościami, ale i dopracowaniem.

Poznaj najważniejsze premiery gier 2024 roku: