Nowy gracz na rynku handheldów? Wyciekły grafiki i specyfikacja przenośnej konsoli Lenovo Legion Play

Ledwo co okrzepliśmy w związku z informacją o tym, że Gabe Newell i spółka atakują rynek przenośnych konsol ze swoim Steam Deckiem, a na horyzoncie już pojawia się kolejny pretendent do tytułu najbardziej wyczekiwanego handhelda. Najnowsze przecieki sugerują, że nad własnym gamingowym mobilniakiem pracuje firma Lenovo. Lenovo Legion Play, bo tak konsola się zwie, ma bazować na systemie Android i umożliwiać granie w tytuły AAA za pośrednictwem usługi GeForce Now.

Wyciekły zdjęcia i opis Lenovo Legion Play

Worki ze technologicznym skarbami największych światowych gigantów zadziwiająco często przeciekają, dziurawione przez dociekliwych użytkowników. Najnowszym przykładem popierającym to stwierdzenie jest wyciek ze strony Lenovo.

Jeden z forumowiczów z GBAtemp, trochę przez przypadek, zarzucił wędkę na bezbrzeżnym oceanie wyszukiwarki Google, wpisując frazę „Lenovo Handheld”. To, co wyłowił, było na tyle interesujące, że postanowił podzielić się tym z innymi użytkownikami forum.

Gruba ryba, którą wyciągnął na powierzchnię, okazała się urządzeniem o nazwie „Lenovo Legion Play”. W wynikach wyszukiwania grafik zaindeksowało się zdjęcie przedstawiające handhelda z logotypem Legiona. Później było już z górki, bo zdjęcie pochodziło z oficjalnej strony producenta. Co ciekawe, udało się również znaleźć opis tajemniczego produktu.

Lenovo Legion Play Handheld

Co wiadomo o handheldzie Lenovo? Czy w opisie znalazła się choćby szczątkowa specyfikacja Lenovo Legion Play?

Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy w związku z wyciekiem Lenovo Legion Play jest system, na którym konsola ma pracować, czyli Android. Przenośna konsola nie będzie jednak urządzeniem przeznaczonym do ogrywania wyłącznie gier mobilnych.

Swoistym novum ma być tu integracja z usługą GeForce Now, która ma przesądzić o wyjątkowości konsoli. W ukrytym opisie na stronie Lenovo możemy przeczytać, że Legion Play to pierwsza konsola do gier w chmurze dla systemu Android. W tekście podkreślono również fakt, iż chodzi tu o gry z segmentu AAA. Konsola ma dać graczom możliwość odpalenia setek gier w chmurze, przesyłania strumieniowo swojej biblioteki gier oraz – co oczywiste – grania w tytuły mobilne.

Co ze specyfikacją sprzętową Lenovo Legion Play? Wszystkiego nie wiadomo, ale w ukrytym opisie produktu pojawiło się kilka interesujących informacji. Dowiedzieliśmy się na przykład, że urządzenie wyposażone będzie w 7-calowy wyświetlacz Full HD o proporcjach 16:9.

Oprócz tego handheld Lenovo ma w wyposażeniu wbudowany kontroler, dwa głośniki, podwójną wibrację oraz wydajną (przynajmniej na papierze) baterię o pojemności 7000 mAh.

Lenovo Legion Play tył konsoli
Lenovo Legion Play front

Kiedy możemy spodziewać się premiery handhelda Lenovo?

Niestety tego nie wiadomo. Sam wyciek sugerował, że urządzenie miało być zaprezentowane podczas tegorocznych Mobile World Congress w Barcelonie, a więc w pierwszym kwartale 2021 roku. Do prezentacji jednak, jak wiadomo, nie doszło. Trudno powiedzieć dlaczego.

Niektórzy wskazują, że przyczyną są przeciągające się globalne problemy z niedoborem chipów, które skutecznie utrudniają firmom tworzenie i wypuszczanie nowych produktów. Inni znowu twierdzą, że zapowiedź Steam Decka zmusiła Lenovo do rewizji planów związanych z konsolą Legion Play.

Handheld od Valve, w przeciwieństwie do sprzętu Lenovo, jest podręcznym gamingowym komputerem, a więc pozwala uruchamiać gry bezpośrednio ze sprzętu, bez konieczności strumieniowego przesyłania tytuł. Legion Play natomiast, bez wsparcia ze strony odpowiednio szybkiego łącza, staje się prawie wyłącznie zabawką do grania w Angry Birds.