Seul inteligentnym miastem do 2023 roku, czyli IoT made in Korea

Jeszcze w tym roku w ratuszu stolicy Korei Południowej ma zostać wprowadzona platforma do zarządzania siecią IoT. Natomiast na rok 2023 planowane jest zakończenie transformacji Seulu w inteligentne miasto. To element planu wartego prawie 90 milionów dolarów, dążącego do utworzenia Smart Seoul Network (S-Net).

Seul jako inteligentne miasto

Miejski IoT znajdzie zastosowanie przy takich usługach publicznych, jak wspólne przestrzenie parkingowe, inteligentne oświetlenie, ale także przy zapobieganiu kradzieżom i porwaniom. Sieć oparta na standardzie łączności dalekiego zasięgu LoRaWAN obejmie zakres 421 km oraz do tysiąca stacji bazowych IoT. Zostaną one zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej.

195 z nich trafi do dystryktów Eunpyeong, Guro oraz Seocho, w których prowadzone są obecnie testy. Pozostałe stacje zostaną rozdzielone między 19 urzędów dystryktów w 2022 roku, a rok później pojawią się w trzech następnych.

LoRa umożliwi czujnikom IoT zbieranie i przesyłanie w czasie rzeczywistym danych jednocześnie do 25 urzędów miejskich. Ten standard łączności wykorzystywany jest w zarządzaniu energią, kontroli zanieczyszczeń, zapobieganiu kataklizmom oraz wielu innych.

Lotte World Tower Seul inteligentne miasto
Seul, źródło: Pixabay

Projekty IoT w Korei Południowej

Obecne wdrożenia to część trzyletniego planu, zapowiedzianego w 2019 roku. Zakłada on udostępnienie darmowej publicznej łączności Wi-Fi na przestrzeni przeszło 4 tysięcy kilometrów. Szczególnym priorytetem są rejony gęsto zaludnione. W roku 2022 o 200 procent ma zwiększyć się liczba publicznych Access Pointów, co – przy liczbie mieszkańców przekraczającą 6 milionów – przyczyni się do znacznego zmniejszenia kosztów komunikacji.

Zamiana Seulu w inteligentne miasto nie jest jedynym projektem IoT, w który angażuje się Korea Południowa. W czerwcu tego roku usłyszeliśmy o wprowadzeniu w Pusan zdecentralizowanego systemu zarządzania tożsamością, opartego na technologii blockchain. Miasto dołączyło do stref wolnych od regulacji, w których rząd testuje rozmaite narzędzia i rozwiązania. Pozostałe to:

  • Gangwon-do, gdzie sprawdza się cyfryzację opieki zdrowotnej;
  • Daegu, w którym główne zainteresowanie dotyczy smart wellness;
  • Sedżong, z samoprowadzącymi pojazdami;
  • Jelloa Południowa – e-mobilność;
  • Chungcheong Północny – inteligentna kontrola bezpieczeństwa;
  • Gyeongsang Południowy – recykling zaawansowanych baterii.
Pusan miasto noc
Pusan, źródło: Pixabay

Korea może się również pochwalić pozycją lidera wśród państw Azji i Pacyfiku pod względem wdrażania standardu 5G. Jest on nieodzownym elementem do pełnego wykorzystania potencjału projektów IoT.

Źródło: Techwire Asia