Roboty i sztuczna inteligencja. Korea Południowa z nową granicą

Obserwowalny od wielu już lat trend związany z wykorzystywaniem dronów, robotów i sztucznej inteligencji nabiera tempa. Korea Południowa przygotowuje się do kolejnego kroku w już i tak rozwiniętej w kraju robotyzacji i zamierza wykorzystywać maszyny do monitorowania granic.

Roboty wesprą patrole graniczne

15 czerwca południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap News Agency poinformowała, że Korea Południowa zamierza wykorzystać roboty do patrolowania granic. Dodatkowo powstać ma bazujący na sztucznej inteligencji system dozoru terenów przygranicznych, który ma podnieść bezpieczeństwo tych terenów.

Za realizację programu odpowiadać będzie Defense Acquisition Program Administration (DAPA), a szacowane koszty programu to 2,8 miliarda wonów, czyli około 2,5 miliona dolarów.

Jakie możliwości mają mieć nowe roboty?

Według przedstawionych planów roboty mają poruszać wzdłuż szyny zawieszonej w powietrzu, a ich prędkość ma dochodzić do 5 metrów na sekundę (około 18 km/h). System ma wykrywać poruszające się obiekty dzięki kamerze o wysokiej rozdzielczości osadzonej w obrotowej głowicy. Całość wspierać mają zaawansowane czujniki, ale póki co nie ujawniono, jakiego typu one będą.

Według DAPA w grudniu bieżącego roku rozpocząć ma się sześciomiesięczny okres próbny i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po jego zakończeniu system ma przejść do działania operacyjnego.

Tak może wyglądać przyszły robot graniczny jaki pilnować będzie terytorium Korei Południowej. Źródło: DAPA

Sztuczna inteligencja będzie zawiadywać działaniem systemu

Według DAPA system będzie analizował nie tylko obrazy, ale też dźwięki. Sztuczna inteligencja ma przyglądać się wzorcom przemieszczania się obiektów rejestrowanych przez kamery i podnosić alarm, jeśli uzna, że ma do czynienia z próbą nielegalnego przekroczenia granicy. Wtedy ostrzeżony zostanie personel z centrum monitoringu i uruchomiona cała maszyneria wojskowa.

System ma korzystać z dobrodziejstw deep learning (uczenie głębokie, część uczenia maszynowego) i cały czas doskonalić swoje umiejętności.

Kiedy roboty wyruszą na granicę?

Elementy systemu mają zostać rozmieszczone na granicy już w październiku i co ciekawe roboty mają pilnować nie tylko granicy lądowej, ale również morskiej. Później nastąpią wspomniane już testy zaczynające się w grudniu i ostateczne wprowadzenie do służby.

Dzięki nowym rozwiązaniom Koreańczycy spodziewają się zacieśnić kontrolę swojej granicy i realizować ją na tym samym poziomie w trybie dwudziestoczterogodzinnym. Chcą też zmniejszyć ewentualne luki, jakie teraz mogą występować w systemie. Roboty mają również pomóc efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi poprzez znaczące odciążenie ludzi w najbardziej nużących zadaniach.

Źródło:

  • https://en.yna.co.kr/view/AEN20210615005000325