Xiaomi Vela – rusza nowa platforma IoT

Podczas Mi Developers Conference 2020 Xiaomi pochwaliło się swoim nowym projektem. Jest nim nowa platforma software’owa IoT – Xiaomi Vela. Celem jest zgromadzenie razem technologii związanych z internetem rzeczy oraz sztuczną inteligencją. Xiaomi otwiera się na współpracę z innymi deweloperami, by wraz z nimi żeglować ku lepszej przyszłości przemysłu AIoT. Stąd i nazwa przedsięwzięcia – „vela” znaczy bowiem w języku łacińskim „żaglel”.

Kompozycja trójwarstwowa, czyli co składa się na Xiaomi Vela?

Kośćcem nowej platformy oprogramowania IoT jest system operacyjny NuttX. Składa się ona z trzech części lub warstw. Dolną jest jądro NuttX, odpowiedzialne za planowanie podstawowych zadań, komunikację między platformami, system plików oraz inne podstawowe funkcje OS. Posiada także m.in. sterowniki urządzeń, stosy protokołów TCP/IP, komponent zarządzania energią.

Drugą warstwę stanowią narzędzia deweloperskie. Trzecia – górna warstwa – to rama, która sama w sobie składa się z dwóch warstw. Wyższa zależna jest od platformy IoT. W niższej znajdują się natomiast usługi systemowe – OTA, GUI, lokalna pamięć czy języki skryptowe.

xiaomi vela iot
Źrodło: Xiaomi via Xiaomi Planet

Cele Xiaomi Vela

Nowość od Xiaomi ma działać na różnych platformach czipowych, ale przede wszystkim na sprzętach IoT. Może łączyć różne mikrokontrolery, software czy protokoły komunikacji. Celem Xiaomi jest wsparcie wszystkich scenariuszy aplikacji oraz zbudowanie infrastruktury dla przemysłu związanego z internetem rzeczy.

Podczas swojego wystąpienia dyrektor generalny platformy Fan Dian wyjawił, że Xiaomi Vela ma się rozciągać na smartwatche, monitory aktywności fitness, inteligentne głośniki czy kamery ISP. Wyjawił też, że obecnie liczba urządzeń IoT Xiaomi przekracza 271 milionów, a nad platformą pracuje jak na razie 3800 partnerów (w tym Mijia). Xiaomi zaprasza do współpracy także i innych deweloperów oraz firmy produkujące sprzęt i czipy IoT.

Firma posiada dość ambitne plany. Według wypowiadającego się na konferencji prezesa Lei Jun dla Xiaomi już teraz pracuje ponad 10 tysięcy inżynierów, a w 2021 roku planuje się zatrudnić kolejne 5 tysięcy.

xiaomi vela prezentacja
Źrodło: Xiaomi via Xiaomi Planet

Źrodła: Gizmochina, Xiaomi Planet