Jak pomóc seniorom? Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada

„Seniorze, nie bój się Internetu. Głęboki oddech i do przodu!” – dumnie wybrzmiewa mantra programu wprowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Inicjatywy, która ma za zadanie przekonać osoby starsze do wykonywania podstawowych czynności przez Internet – bez wychodzenia z domu. Macie w swoim otoczeniu Seniora? To powinno Was zainteresować.

e-senior potrafi – projekt, który ułatwia życie

Kampania dedykowana seniorom – e-senior potrafi – to wprowadzona niedawno, kolejna część, działającego od 2017 roku i mającego się całkiem dobrze projektu: e-polak potrafi!.

e-senior potrafi ma na celu promowanie wykorzystywania technologii w życiu codziennym, również przez osoby starsze. Zakupy? Stały kontakt z bliskimi? A może opłacenie rachunków? Nie ma problemu. Dzięki e-senior potrafi, Wasze babcie i dziadkowie dowiedzą się wszystkiego w sposób jasny, przystępny i zrozumiały.

e-senior potrafi geex
źródło: gov.pl

Dlaczego to takie ważne w przypadku seniorów?

Cała inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji e-polak potrafi! kierowana jest do osób w różnym wieku. Na stronie resortu czytamy:

 

Kampanie mają na celu przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Dlaczego zatem e-senior potrafi jest projektem na wagę złota? Otóż, jak powszechnie wiadomo, to właśnie seniorzy z reguły mają obniżoną odporność i o wiele szybciej od ludzi młodych łapią rozmaite infekcje. Innymi słowy, są szczególnie narażeni na zarazki, wirusy i wszelkie czynniki zewnętrzne. Niestety, większość takich osób nadal żyje z Interetem „na bakier”. Przyszedł więc czas, by to zmienić.

Mówiąc wprost, inicjatywa ta ma zachęcić osoby starsze do korzystania z możliwości, jakie we współczesnym świecie daje technologia w połączeniu z Internetem, a tym samym pozwolić na uniknięcie przykrych konsekwencji wychodzenia z domu – w tym tych najważniejszych, czyli zdrowotnych.  

Jak zachęca się Seniorów do korzystania z Internetu?

Ambasadorką kampanii została Marta Manowska, znana z jednego z programów telewizyjnych, dedykowanego właśnie … seniorom. Przypadek? Raczej nie. Grunt, aby zabieg ten był skuteczny.

Na kampanię składają się specjalnie przygotowane filmiki, które zawierają zarówno instruktaż wykonania odpowiednich czynności w sieci, jak i ukazują korzyści z tego płynące.

Jak mówi ich główna bohaterka:

Wspólnie staramy się przekonywać starszych i mniej internetowo zaawansowanych Polaków, że nigdy nie jest za późno na zostanie… e-Polakiem!

Co o tym sądzicie? Myślicie, że jest to realna pomoc w dbaniu o zdrowie naszych najstarszych bliskich?

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Źródło: gov.pl