Afeela, czyli empatyczny samochód od Sony i Hondy zaprezentowany na CES 2023

Sony od kilku lat pokazywało swoje koncepcyjne samochody, ale bez konkretnych dat wprowadzenia na rynek ani szczegółów. Podczas tegorocznych targów CES 2023 w Las Vegas oficjalnie ogłoszono kooperację dwóch gigantów z rożnych dziedzin: elektroniki użytkowej – czyli Sony – oraz jednego z najbardziej znanych na świecie producentów samochodów – Hondy. Poznajcie efekt ich współpracy.

Afeela, czyli najbardziej empatyczny samochód od Sony i Hondy

Nowo zaprezentowany samochód od Sony i Hondy będzie nazywał się Afeela. Wymówcie nazwę głośno, a okaże się, że nie trzeba być wytrawnym memiarzem, by skojarzyć ją z popularnym I feel you bro. Co więcej, z błędu nie wyprowadza sam szef spółki Sony Honda Mobility – Yasuhide Mizuno, który twierdzi, że słowo feel, czyli czuć, ma być sercem tego samochodu, ponieważ zostanie w nim położony nacisk właśnie na odczuwanie i interakcję z ludźmi. Ale przejdźmy wreszcie do konkretów.

Afeela to w pełni elektryczny pojazd, w którym na pierwszy rzut oka najbardziej zwracają uwagę dodatki designerskie, jak np. media bar, czyli wyświetlacze na froncie oraz tyle samochodu pomiędzy światłami. Można na nich będzie wyświetlić dosłownie dowolne informacje – od animacji czy grafik, po np. wyniki meczu w czasie rzeczywistym.

W naszej ocenie jest to jednak zbędny, przykuwający oko bajer, który ostatecznie może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo na drodze, ponieważ będzie odwracać uwagę kierowców od drogi. Strach pomyśleć, jaki użytek z takiej funkcji zrobiliby kierowcy BMW…

Naszpikowany technologią od Sony, Hondy i Qualcomm

Dziecko dwóch ogromnych, japońskich spółek po prostu musi czerpać z tego, co mają do zaoferowania i musi być naszpikowane technologią.

Po pierwsze, Afeela będzie wyposażona w rozmaite systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy od Hondy i Sony. Na wewnątrz i zewnątrz pojazdu ma być 45 kamer i zaawansowanych czujników. Swoją cegiełkę pod kątem przyjemności z jazdy dołoży także Qualcomm ze swoim procesorem Snapdragon Ride Flex SoC, który obsłuży funkcje wspomagania jazdy oraz kokpitu.

Po drugie – rozrywka. Wnętrze kokpitu będzie zaprojektowane z pomocą technologii graficznej Unreal Engine od Epic Games (tak, to ci od Fortnite’a). Silnik wspomoże inżynierów w projektowaniu interfejsu pojazdu, dostarczając wiele opcji rozrywki – przynajmniej według producenta.

Poza tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że specjaliści z Sony wiedzą, w jaki sposób dostarczać rozrywkę. Jak widzicie na zdjęciu powyżej – wewnątrz leży pad DualSense od PlayStation 5.

Kiedy zobaczymy Afeela na drogach?

Nieprędko, ale w przeciwieństwie do poprzednich konceptów, nareszcie ogłoszono datę wejścia do sprzedaży na rok 2026. Ogłoszenie dotyczyło jednak Amerki Północnej. Mimo wszystko jest szansa na to, że samochód Afeela zobaczymy kiedyś na drogach. Oczywiście, jak na koncept przystało: brak specyfikacji, brak osiągów czy zasięgu.

Źródło: własne, Reuters