Rola Sub-Zero obsadzona. Kto zagra mroźnego ninję w nowym filmie „Mortal Kombat”?

Ma już na swoim koncie udział w filmach należących do takich serii, jak „Szybcy i wściekli” czy „Star Trek”. Teraz dołączył do obsady powstającego właśnie filmu na podstawie kultowej bijatyki. Jak indonezyjski mistrz sztuk walki i złoty medalista poradzi sobie w roli Bi-Hana, znanego bardziej jako Sub-Zero, w planowanym na 2021 rok „Mortal Kombat”?

Z maty do Hollywood

Joe Taslim, bo o nim mowa, od najmłodszych lat trenował rozmaite sztuk walki (wliczając taekwondo czy wushu oraz indonezyjskie style zbiorczo określane Pencak silat). Swoją główną ścieżkę związał jednak z judo, którego trenowanie pozwoliło mu nie tylko się rozwijać, ale także przyniosło sporo medali (w tym złote), jak miejsce w reprezentacji Indonezji. Opuścił je dopiero w 2009, po doznanej kontuzji.

Nowe miejsce znalazł w przemyśle filmowym. Nim trafił do Hollywood wystąpił w paru krajowych produkcjach, z których najbardziej znanym jest doceniony tak przez krytykę, jak i publiczność Raid z 2011 roku. Wcielił się tam w Jakę – sierżanta specjalnej jednostki policji. Rolę otrzymał w dość oryginalny sposób. Odezwał się na FB do reżysera Garetha Evansa z prośbą o angaż, pokazując także swoje fotografie oraz zmontowane w Windows Movie Makerze filmy demonstrujące jego umiejętności. Evans zaczął przeglądać profil judoki, gdzie jego wzrok przykuło zdjęcie Taslima w mundurze SWAT. Kolejny dowód na to, że opłaca się zastanowić, co pokazuje się w social media.

Następnym filmem Taslima był horror akcji Dead Mine dla azjatyckiego HBO, po którym dostał wreszcie rolę w amerykańskiej superprodukcji, mianowicie w szóstej części Szybkich i wściekłych. Jego następnym filmem w Fabryce Snów była trzecia część zrebootowanego Star TrekaW nieznane. Nadchodząca adaptacja słynnej gry będzie dla Taslima trzecim pełnometrażowym obrazem produkcji amerykańskiej (a warto wspomnieć jeszcze o rozpowszechnianym na Netfliksie indonezyjskim thrillerze The Night Comes for UsPrzychodzi po nas noc i emitowanym na kanale Cinemax serialowym Wojowniku).

Pora na Mortal Kombat

Przyszły Sub-Zero zamieścił na swoim Instagramie fanart przedstawiający siebie w roli lodowego ninji (i nawet ustawił grafikę jako zdjęcie profilowe, jak również udostępnił na Twitterze), ale także wrzucił fotkę z Adelaide w Australii Południowej – czyli tam, gdzie kręcony będzie nowy Mortal Kombat.

Taslim to czwarty z kolei aktor, który wciela się w starszego z dwóch braci występujących pod imieniem Sub-Zero, czyli Bi-Hana (odrodzonego potem jako Noob Saibot). Pierwszym był występujący w filmie Paula W.S. Andersona z 1995 roku François Petit. Bi-Han pojawił się następnie w Mortal Kombat: Legacy, gdzie grali go Kevan Ohtsji (sezon pierwszy) i Eric Steinberg (sezon drugi).

Mowa tu tylko o występach w filmach i serialach aktorskich. Są bowiem jeszcze animacje i, przede wszystkim, gry. A tu warto wyróżnić choćby Daniela Pesinę, który zagrał starszego Sub-Zero (a także Johnny’ego Cage’a, Scorpiona i Reptile’a) w pierwszej części MK oraz Nooba Saibota w drugiej. W kolejnych nie pojawił się z powodu sporu z Midway, dotyczącego tantiem za wykorzystanie jego wizerunku w konsolowych wersjach gier. Nie przeszkodziło mu to jednak w osiągnięciu popularności wśród fanów bijatyki.

Czy podobnie będzie z nowym Sub-Zero? Przekonamy się (dopiero) w 2021 roku. A tymczasem można samemu wykonywać mroźne fatale w Mortal Kombat 11 na PS4, Xbox One i Nintendo Switch.

Źródła: The Jakarta Post, DA MAN Magazine, The Raid: Redemption (komentarz audio na Blu-Ray’u),The Verge, Twitter