Radeon RX 5700 nadchodzi i będzie miał nową architekturę

Po procesorach Ryzen 3. gen przyszedł czas na karty graficzne Radeon Navi, zapowiedziane rzecz jasna na targach Computex 2019. Jako pierwszy zaprezentowany został Radeon RX 5700, który otrzyma nową architekturę GPU o kryptonimie RDNA.

RDNA zamiast Graphics Next Core

Nowe karty graficzne Radeon RX przynależą do serii o numerze 5000 Navi. Sygnatura nieprzypadkowa, bo firma AMD obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia, więc liczbowo wszystko pięknie się spina. O samej serii na razie nie wiemy zbyt wiele. Szczegóły pojawią się najpewniej przy okazji E3. Szefowa AMD, Lisa Su, poinformowała na razie o jednym VGA – Radeon RX 5700, modelu, który ma bezpośrednio konkurować z GeForce RTX 2070.

Najwięcej emocji budzi fakt wprowadzenia nowej architektury GPU. Dotychczasowa, GNC (Graphic Next Core), ma już 7 lat i konsorcjum uznało, że czas przesiąść się na doskonalszy proces technologiczny. RX 5700 powstanie już w litografii 7nm, osiągając względem GNC wydajność wyższą o 25% na zegarach oraz o 50% niższe zapotrzebowanie na energię. Co więcej, nowe GPU wykorzysta pamięć VRAM GDDR6, zamiast kosztownych HBM2.

Radeon NAVI bazuje na RDNA

W nazwie RDNA widzę pewne ujednolicenie historii kart graficznych z rodziny Radeon RX. DNA jest bowiem cząstką elementarną, punktem wyjścia dla kolejnych generacji GPU marki AMD. W tym aspekcie melodia przyszłości ziszcza się w zapowiedzi obecności customowego układu graficznego Radeon NAVI w konsoli PlayStation 5. Obok niego zagości, również customowy, procesor AMD Ryzen 3 generacji.

RDNA jest więc kodem genetycznym serii Radeon ukierunkowanym na przyszłość. Czy wzorem GNC na 7 kolejnych lat? Tego nie wiemy. Fakty niepodważalnie wskazują jednak na rozwój firmy AMD i dążenie do obecności nie tylko w desktopach, ale i konsolach najnowszej generacji.

Kiedy premiera Radeon RX 5700? Lipiec 2019

Tak, jak w przypadku CPU Ryzen generacji 3., tak i GPU swoją premierę będzie mieć w lipcu. Natomiast większa porcja informacji o kolejnych kartach graficznych Radeon Navi zaplanowana jest na targi E3. One odbędą się już 10 czerwca.