PS4 kolejny raz zhakowane. Jailbreak „pOOBs4” wydany!

Minioną generację konsol bez wątpienia wygrało PlayStation 4 ze sprzedażą powyżej 100 mln egzemplarzy. Tak duża baza graczy sprawia, że zainteresowanie tytułami, a nawet samym sprzętem, wciąż nie maleje. Udowadnia to grupa hakerów, która po 8 latach od premiery złamała zabezpieczenia PS4.

PlayStation 4 wypływa na pirackie wody

Trio Hakerów złamało zabezpieczanie PS4 za pomocą nowego exploita, którego nazwano “pOOBs4”. Nowy hack działa w aktualizacji oprogramowania PS4 v9.00 i pozwala na znacznie łatwiejszą instalację „własnego” (pirackiego) oprogramowania. Należy zauważyć, że od 1 grudnia najnowsze oprogramowanie układowe to wersja 9.03, więc program wykorzystuje nieco starszą wersję oprogramowania systemowego Sony.

To oczywiście nie pierwszy raz, gdy zabezpieczenia konsoli PS4 zostały naruszone. Już poprzednie exploity umożliwiały instalowanie nieautoryzowanych gier, ale tyczyło się to bardzo starego oprogramowania. Uniemożliwiało to uruchomienie niektórych funkcji i gier wymagających nowszej wersji systemu.

Szeroko udostępniane na Twitterze wideo SpectreDev pokazuje niestandardową wersję systemu działającą na konsoli:

Jak uruchomić PS4 9.00 Jailbreak?

Na wstępie muszę wspomnieć, że poniższy poradnik został stworzony dla hobbystów w celach edukacyjnych. Piractwo w świetle polskiego prawa jest karalne. Warto również wspomnieć o tym, że ściągając gry z nielegalnych źródeł, ograniczasz przychód studia odpowiedzialnego za produkcję. Producenci z mniejszymi funduszami nie są w stanie wyprodukować kolejnych świetnych tytułów.

Zhakowanie konsoli od Sony jest dość prostym zadaniem, wszystkie niezbędne pliki znajdziesz na github.com. Pamiętaj, jeśli Twój egzemplarz PS4 ma oprogramowanie w wersji 9.03 lub nowszej, ten exploit nie zadziała. Aby Twoje PlayStation 4 wypłynęło pod piracką banderą, musisz mieć wersję systemu 9.0 lub starszą i wykonać dwa proste kroki:

  1. Pierwszym krokiem jest uzyskanie dostępu do pliku index.html za pośrednictwem przeglądarki PS4. Odbywa się to przez samodzielne hostowanie plików lub przejście do jednego z wielu publicznych źródeł. Możesz skorzystać np. z https://cthugha.exploit.menu/. Nie zapomnij wybrać wersji 9.0.
  2. Drugim krokiem jest wpięcie nośnika USB z plikami. Musisz to zrobić w odpowiednim czasie.
Hakowanie konsoli PlayStation 4

Instalacja Jailbreak 9.00 USB PS4

Szczegółową instrukcję postępowania z pendrive znalazłem na githubie. Oto ona:

  1. Pobierz archiwum ze strony github.com.
  2. Pobierz program win32diskimager.
  3. W pobranych plikach znajdziesz plik .img, zapisz go za pomocą win32diskimager na sformatowanym pendrive.
  4. Podczas uruchamiania exploita poczekaj, aż pojawi się alert „Insert USB now”.
  5. Poczekaj, aż pojawi się komunikat „disk format not supported”.
  6. Następnie zamknij alert za pomocą „OK” i odepnij USB przed ponownym uruchomieniem konsoli.

Oprogramowanie nie jest legalne i w pełni bezpieczne. Podczas instalacji mogą pojawić się problemy, więc jeśli nie czujesz się na siłach, nie próbuj. Po uruchomieniu Jailbreaka możesz uruchomić Mira, narzędzie CFW/Homebrew dla konsoli. SpecterDev udostępnił wersję 9.00 na stronie mega.nz.

Czy PS5 również zostało zhakowane?

Jailbrake działa na PS4, ale to nie koniec. Jeden z twórców cheata Znullptr potwierdził, że PlayStation 5 może również zostać zhakowane w ten sam sposób, ale nie jest to jeszcze przetestowane, ponieważ główny programista z zespołu hakerów nie ma konsoli PS5. Jeżeli słowa hakera okażą się prawdą i kompatybilność tego exploita z PS5 zadziała, będzie to strzał w kolana dla Sony.

Wpis na tablicy Znullptr mówiący o możliwej kompatybilności z systemem PS5:

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że teraz rozpocznie się gra w kotka i myszkę między Sony a grupą Specter’a. Kto będzie pierwszy? Czy Sony załata luki w jądrze systemu PS4 i PS5? Wszystko okaże się prawdopodobnie w Q1 2022 roku. 

Bądź na bieżąco z nowościami od Sony: