Spartacus, czyli nowy PlayStation Plus – wszystko, co musisz wiedzieć o Game Passie od Sony

Subskrypcja PlayStation Plus istnieje już od jakiegoś czasu, ale w ostatnich latach nie cieszy się tak dużą popularnością, jak Xbox Game Pass. Usługa Microsoftu oferuje więcej korzyści, jednak może się to zmienić, ponieważ Sony szykuje konkurencyjny abonament. Oto wszystkie informacje o projekcie Spartacus, znanym również pod kryptonimem PlayStation Infinite.

Czym jest projekt Spartacus?

Project Spartacus to usługa Sony, która ma dostarczyć funkcje podobne do Xbox Game Pass. Jest to miesięczny abonament, który umożliwi użytkownikom dostęp do katalogu gier za pośrednictwem konsoli PS5 lub PS4. Podobnie jak Xbox Game Pass, użytkownicy Spartacusa będą mogli pobierać i grać w różne tytuły, o ile ich subskrypcja jest aktywna.

Prawdopodobnie Project Spartacus będzie zawierał większość, jeśli nie wszystkie, ekskluzywne gry PlayStation. Możliwe, że usługa zaoferuje natychmiastowe zagranie we wszystkie premierowe gry Sony, wsteczną kompatybilność i dostęp do gier ze starszych konsol PlayStation, takich jak PS3, PS2 i PSX.

Tweet @SKizzleAXE z 27 stycznia 2022 r. sugerował, że Project Spartacus zmieni swoją nazwę na PlayStation Infinite. Dodatkowo nowy abonament miałby się składać z trzech poziomów: Gold, Platinum i Ultimate. Informacja ta częściowo pokrywa się z wcześniejszymi doniesieniami Bloomberga o trzech progach cenowych.

Więcej informacji o nowej usłudze japońskiego giganta powiedział w swoim najnowszym podcaście Nate the Hate. Youtuber twierdzi, że nowy Game Pass od Sony ma przypominać subskrypcję Nintendo Switch Online. Materiał wideo znajdziesz poniżej:

Sony potwierdza rezygnację z kart PS Now

Gracze w Wielkiej Brytanii nie mają już możliwości zakupu subskrypcji PlayStation Now bezpośrednio w sklepie. Według oficjalnego komunikatu Sony wszystkie karty POS i ESD do 19 stycznia musiały zostać usunięte ze wszystkich obszarów obsługi klienta. Jednak rezygnacja z kart ma dotknąć nie tylko Wielką Brytanię, ale również inne kraje.

W najnowszym komunikacie Sony potwierdziło redakcji GamesBeat, że rezygnacja z kart PS Now ma charakter globalny: „Odchodzimy od kart podarunkowych PlayStation Now na całym świecie, aby skupić się na naszych obecnych kartach gotówkowych PlayStation, które można wymienić na PlayStation Now.”. GamesBeat ujawnił także, że sklepy z USA i Kanady rozpoczną proces usuwania kart z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Obecnie japońska firma nie wspomina o dokładnym powodzie rezygnacji z kart, można jednak przypuszczać, że wiąże się to bezpośrednio z projektem Spartakus. Podstawowym założeniem nowej usługi jest połącznie PS Plus i PS Now.

playstation 5 prezentacja konsoli

Czy Spartacus zastąpi PS Plus?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, można stwierdzić, że PS Plus jest powoli wycofywane z rynku. Warto również zwrócić uwagę na oficjalną stronę z grami PS+ na luty 2022 roku. Dotychczas na oficjalnych grafikach znajdował się slogan „Dla członków PlayStation Plus”, natomiast w tym miesiącu uległ on zmianie i brzmi „Dostępny w tym miesiącu bez dodatkowych kosztów”.

Zmiana klasycznego tekstu jest rzeczywiście podejrzana i choć niewielu graczy mogło ją zauważyć, to fani spekulują na temat kolejnych kroków Sony. Usunięcie ze sprzedaży kart PS Now i wyeliminowanie PlayStation Plus z oficjalnych sformułowań zwiastuje rychłe nadejście następcy PS. W obliczu niedawnych wiadomości o przejęciu Activision/Blizzard przez Microsoft, ujawnienie nowego abonamentu nie wydaje się głupią decyzją.

Ile będzie kosztował PS Plus Spartakus?

Nowa usługa Sony będzie musiała konkurować z usługami Microsoftu. Jednym ze sposobów, w jaki mogłaby to zrobić, jest zaoferowanie tańszej alternatywy. PS Plus kosztuje obecnie 60 USD rocznie, podczas gdy najwyższy poziom Xbox Game Pass kosztuje 14,99 USD miesięcznie. Jak łatwo można zauważyć, Game Pass jest droższy, ale posiada dużo szerszą ofertę niż PS+.

Według doniesień Bloomberga Spartakus ma posiadać trzy progi cenowe. Najtańszy z nich ma zaoferować to, co aktualnie oferuje PlayStation Plus. Drugi ma być rozszerzeniem pierwszego i zawierać duży katalog gier z PS4 i PS5. Ostatni, czyli trzeci pakiet, zaoferuje dostęp do streamingu, rozszerzone wersje demonstracyjne oraz bibliotekę klasycznych tytułów z PS1, PS2, PS3 i PSP.

PlayStation Plus Collection

Kiedy PS Plus Spartakus będzie dostępny?

Nie ogłoszono jeszcze oficjalnej daty premiery Spartacusa, ale w Sony za zamkniętymi drzwiami wyraźnie kręcą się koła zębate. Świadczą o tym zmiany, które dotknęły grafik reklamowych oraz usunięcie PlayStation Now ze sprzedaży w sklepach. Dlatego nie zdziwię się, jeżeli japońska ujawni nową usługę w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Prawdopodobnie nowa usługa zostanie oficjalnie ogłoszona po zakończeniu roku fiskalnego, czyli między kwietniem a czerwcem. Oczywiście, traktuj te informacje z przymrużeniem oka, ponieważ plany i rozwój dużych firm mogą się zmienić z dnia na dzień.

Sprawdź także: