Rok 2019 jeszcze się nie zakończył, ale gracze już patrzą tęsknie w kierunku kolejnych 12 miesięcy. Dla branży nadchodzący rok zapowiada się arcyciekawie. Jeśli wierzyć przeciekom i zapowiedziom z obozów Sony i Microsoftu, pod koniec 2020 doczekamy się premiery nowej generacji konsol. Przyszły rok stoi również pod znakiem wielu ciekawych premier gier. I to o nich porozmawiamy w tym tekście. Jakie growe nowości czekają na nas w pierwszym półroczu 2020 roku?
Przygotowaliśmy listę 11 tytułów, których premiera na ten moment jest zaplanowana między 1 stycznia a 31 czerwca 2020. Oczywiście plany planami, a rzeczywistość lubi zaskoczyć deweloperów, wydawców i graczy. Weźmy na przykład takie Doom Eternal, w które wedle zapowiedzi mieliśmy zagrać jeszcze w tym roku, ale premiera została przełożona na 2020 rok, dzięki czemu produkcja Bethesdy trafiła do naszego zestawienia.
W niniejszym tekście opieramy się więc na tym, co o przyszłorocznych premierach wiemy na dzisiaj (6 grudnia 2019). O kolejności gier w zestawieniu decyduje planowana data wydania.
Przy okazji zachęcamy do zajrzenia do innego tekstu – o premierach gier na grudzień 2019.
Zaczynamy od gry osadzonej w uniwersum, które zna większość polskich 30-latków, którzy w wieku pacholęcym mieli dostęp do telewizji satelitarnej. Dragon Ball Z Kakarot to RPG akcji z widokiem zza pleców protagonisty. Głównym bohaterem jest tytułowy Kakarot, choć większość kojarzy go raczej z imieniem Goku.
Jak przystało na serię Dragon Ball, będzie sporo tyłków do skopania, w mniej lub bardziej efektywny sposób. Istotne dla rozgrywki będą również walki z bossami. Do nich musimy się jednak odpowiednio przygotować, bo bez odpowiedniego poziomu czeka nas raczej oklep.
Gra zapowiada się interesująco, nie tylko dla fanów kultowych „Smoczych Kul”. Premiera Dragon Ball Z Kakarot zaplanowana została na 17 stycznia 2020. Już teraz jednak możecie ją kupić w preorderze. Sprawdźcie:
Pierwszy tytuł ekskluzywny w naszym zestawieniu. Choć „tytuł” to niekoniecznie właściwe słowo, bo w tym przypadku mamy do czynienia z zestawem aż trzech gier: Yakuza 3, Yakuza 4 i Yakuza 5 – każda w wersji zremasterowanej. We wszystkich częściach wcielamy się w postać Kazumy Kiryu, by z jego perspektywy obserwować mafijny półświatek z Tokio.
Warto nadmienić, że dwie z trzech odsłon miały już swoją premierę w wersji remaster. Mowa o: Yakuza 3 Remastered, Yakuza 4 Remastered. Piąta część serii ma się ukazać 11 lutego 2020 roku. Wtedy też zapowiedziana została wersja pudełkowa The Yakuza Remastered Collection, którą możecie zamówić w przedsprzedaży już dzisiaj.
Nowa wersja bijatyki wydanej przez Capcom w 2016 roku. Edycja mistrzowska daje nam dostęp do wszystkich postaci, plansz i dodatków, jakie trafiły do gry od momentu jej premiery.
Serii Street Fighter raczej żadnemu graczowi przedstawiać nie trzeba, bo jej korzenie sięgają drugiej połowy lat 80. ubiegłego wieku. W kwestii mechaniki przez cały ten czas rdzeń rozgrywki pozostał taki sam. Sterujemy zatem wybranym bohaterem w dwóch wymiarach – od lewej do prawej – a naszym zadaniem jest pozbawienie przeciwnika paska życia.
Co wyróżnia Street Fighter V z grona innych bijatyk? Na przykład mechanika V-Gauge, nowość w serii, będąca specjalnym paskiem, napełniającym się w miarę obrażeń otrzymywanych od przeciwnika. Gdy napełni się do wymaganego poziomu, można aktywować jedną z dostępnych opcji bojowych.
Gra ukaże się 14 lutego 2020. Oczywiście możecie „zaklepać” sobie kopię dla siebie, kupując Street Fighter V: Champion Edition w przedsprzedaży.
Przygodówka TPP, w której tworzeniu palce maczali ludzie z Ubisoftu odpowiedzialni między innymi za przygotowanie Assasin’s Creed Oddyssey. I tutaj również do czynienia mamy ze światem związanym ze starożytną Grecją, choć Gods & Monsters jest raczej wariacją na temat tamtejszej mitologii, zwłaszcza mitu o nikczemnym Tyfonie.
Stylistyka może wydawać się nieco cukierkowa, świat gry jest baśniowy i trochę przerysowany. Wcielamy się w rolę bohatera, którego sami tworzymy w specjalnym kreatorze postaci. Nadrzędnym celem fabularnym jest pokonanie Tyfona, najstraszniejszego potwora w mitologii greckiej, na którego widok starożytni bogowie drżą ze strachu. W międzyczasie jednak walczymy z różnymi bestiami i postaciami znanymi z greckich mitów.
Czekają nas zatem widowiskowe pojedynki, ciekawe lokacje i sporo specyficznego humoru. Gra planowo ukaże się 25 lutego i będzie dostępna na wszystkich najpopularniejszych platformach. Jeśli chcecie skorzystać z opcji przedsprzedaży, sprawdźcie:
Growa adaptacja popularnej mangi i anime. Jeżeli ktoś nie oglądał i nie zna, już tłumaczę. Otóż seria One Punch Man to taki trochę parodia produkcji o superbohaterach dysponujących nadludzką siłą. Opowiada o niejakim Saitamie, wojowniku posiadającym tak niewiarygodne możliwości fizyczne, że swoich przeciwników powala jednym ciosem. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że brak prawdziwych wyzwań prowadzi go na skraj depresji. Dlatego postanawia znaleźć równorzędnego rywala.
Jeżeli spodziewacie się po tej grze rozbudowanej fabuły zaczerpniętej z mangi i anime, muszę Was zmartwić. One Punch Man: A Hero Nobody Knows to po prostu klasyczna bijatyka, w której znalazły się postaci znane z komiksu i serialu.
W zasadzie jedyną unikatowością jest postać Saitamy. W niektórych trybach, w których przyjdzie nam się mierzyć ze sztuczną inteligencją, będziemy mieć do czynienia z licznikiem odmierzającym czas do jego przybycia. Z uwagi na nadludzkie możliwości głównego bohatera jego nadejście kończy walkę, ponieważ jest nieśmiertelny i błyskawicznie rozprawia się z oponentem. Czas oczekiwania na Saitamę można przyśpieszyć, wykonując specjalne combosy.
W One Punch Man: A Hero Nobody Knows będziemy mogli zagrać od 28 lutego, bo na ten dzień zaplanowana jest premiera gry. Sprawdźcie w x-kom:
Chyba jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów nadchodzącego roku. 22-letni kotlet, który już samą perspektywą odgrzania po dwóch dekadach obudził wśród graczy nieopisany entuzjazm. Zresztą fani prosili o ten remake latami, więc trudno się dziwić ich reakcji po tym, jak Square Enix w końcu się ugięło.
Jeśli wierzyć producentowi i wydawcy, remake Final Fantasy VII ma być maksymalnie zbliżony do konceptu znanego z pierwowzoru. Co więcej, nie chcąc pominąć czegokolwiek z oryginału, Square Enix zdecydowało o wydawaniu gry w kilku odsłonach. Oczywiście z uwagi na rozwój branży gier i obecne trendy w ich tworzeniu, zarówno stylistyka, jak i wiele mechanik, uległy modyfikacjom.
Czy remake udźwignie ciężar oczekiwań fanów serii? O tym przekonamy się 3 marca 2020, bo na ten dzień właśnie została zaplanowana premiera gry. Jeżeli chcecie mieć pewność, że zagracie właśnie wtedy, pomyślcie o zakupie Final Fantasy VII Remake w przedsprzedaży w sklepie x-kom.
Kolejna w zestawieniu gra bazująca na mandze i anime (My Hero Academia). My Hero One’s Justice 2 jest kontynuacją bijatyki o tym samym tytule z 2018 roku. Akcja toczy się w trochę abstrakcyjnej wersji współczesnej Japonii, gdzie ludzie posiadający nadludzkie moce są czymś tak powszednim jak korki w centrum miasta w godzinach szczytu. Bohaterowie, bo tak ich się nazywa, wykorzystują swoje umiejętności do walki z przestępcami.
Protagonistą – zarówno w mandze i anime, jak i w grze – jest Izuku Midoriya, młodzieniec, który bardzo chciałby być Bohaterem, ale zrządzeniem losu nie otrzymał żadnych nadnaturalnych zdolności. Do czasu. Któregoś dnia po prostu dostaje je w spadku od legendarnego wojownika Toshinoro Yagiego, znanego pod pseudonimem All Might.
Rozgrywka sprowadza się do walki na zamkniętych arenach, których w porównaniu z poprzednią odsłoną jest znacznie więcej. Walki przedzielane są przerywnikami filmowymi, zarówno na silniku gry, jak i w postaci animowanych scenek, można więc powiedzieć, że gra została opatrzona jakimś tłem fabularnym.
My Hero One’s Justice 2 ma zostać wydane 13 marca 2020. Zamówienia przedsprzedażowe możecie składać jednak już teraz:
W nowego Dooma mieliśmy zagrać jeszcze w tym roku, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Doom Eternal to kontynuacja gry Doom z 2016, będącej swoistym rebootem serii. Fabuła podejmuje wątek rozpoczęty w prequelu i rozgrywa się wkrótce po zakończeniu wydarzeń z poprzedniej części. Znów walczymy z piekielnymi demonami, znów mamy do dyspozycji spory arsenał broni i kilka planet do odwiedzenia.
Nowością ma być tryb inwazji, w którym możliwe będzie wcielenie się w demona w kampanii fabularnej innego gracza. Głównie po to, by utrudnić mu życie. Skoro można komuś utrudnić życie, to czemu tego nie zrobić?
Nowa data premiery gry to 20 marca 2020. Do tego czasu możecie składać zamówienia w preorderze. Sprawdźcie:
Prawdziwa petarda od twórców kultowego Wiedźmina 3: Dziki Gon. Tym razem za sprawą CD Projekt RED przeniesiemy się w przyszłość – retrofuturystyczną i cyberpunkową. Światem rządzą korporacje (zadziwiające, jak często w grach zło sprowadza się do okrutnych korporacji), a ludzie traktują swoje ciała jak gamingowe desktopy – tu dodam sobie taki wszczep, tam inny i może moje oczy zaczną wyświetlać Red Dead Redemption 2 w 4K i 60 klatkach na sekundę.
Akcja gry dzieje się w fikcyjnym kalifornijskim mieście – Night City. Metropolię cechuje największa w Stanach Zjednoczonych przestępczość, a także przepaść rozciągającą się między garstką lokalnych bogaczy a ubogim i wkurzonym plebsem, który z braku laku musi parać się nie do końca legalnymi zajęciami.
Night City obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Zmiana na kamerę TPP jest możliwa tylko podczas prowadzenia pojazdów. Jak obiecują twórcy, znaczna część misji ma mieć charakter nieliniowy, a na wydarzenia fabularne będą wpływać – tak jak w trzecim Wiedźminie – wybory podejmowane przez naszą postać.
Co do postaci, tę będziemy tworzyć samodzielnie przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki. Co ciekawe (środowiska skrajnie prawicowe proszone są teraz o trzymanie się mocniej fotela), możemy wybrać postać męską, żeńską, a także… łączyć swobodnie cechy obojga.
Cóż, nie ma się co więcej rozpisywać. Cyberpunk 2077 to tytuł, w który po prostu trzeba zagrać. Kiedy będziemy mogli to zrobić? Data premiery to 16 kwietnia 2020. Jedno jest pewne – będzie się działo.
Zamówcie już dzisiaj:
Kapitan Ameryka, Iron Man, Czarna Wdowa, Thor, Hulk… postaci z uniwersum Marvela przeżywają obecnie swój renesans. I to nie tylko na wielkim ekranie. Gry również chętnie korzystają z licencji Marvela. Oto jeden z przykładów potwierdzających te słowa.
Marvel’s Avengers to przygodowa gra akcji. Rozgrywka skupia się na przechodzeniu z etapów do etapów i walce z przeciwnikami. Każda z postaci Marvela ma swoje unikalne ataki i cechy. W grze znajdziemy zarówno tryb single player, jak również kooperacyjny, gdzie gramy w zespole złożonym z maksymalnie czterech graczy.
Gra została zapowiedziana na 15 maja. Sprawdźcie:
Na 29 maja 2020 zaplanowana została premiera prawdziwego hitu. The Last of Us 2, podobnie jak prequel, to exclusive na konsole PlayStation 4. Druga część jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z pierwszego The Last of Us. Znów dostaniemy możliwość obserwowania niedalekiej przyszłości, w której ludzkość została zmieciona przez pandemię wywołaną grzybami, zamieniającymi homo sapiens w potwory.
Po raz kolejny też przyjrzymy się perypetiom Joela i Ellie, jednak to 19-letnia już dziewczyna jest główną bohaterką, którą sterujemy przez większość czasu. Od strony mechaniki rewolucji nie uświadczymy, raczej ulepszone rozwiązania znane z prequelu. Nie zabraknie więc efektownych konfrontacji, ale i skradania się, walk z użyciem broni palnej i białej.
Większość posiadaczy PS4 czeka na tę grę z prawdziwym utęsknieniem. Wygląda zatem na to, że będziemy mieć piękne zwieńczenie obecnej generacji konsol od Sony. The Last of Us możecie zamówić w przedsprzedaży w sklepie x-kom.
Przeczytaj też: