Huawei przedstawia autorski system operacyjny HarmonyOS. Zrezygnuje z Androida?

Niedawne wydarzenia na mobilnym froncie Stany Zjednoczone–Chiny zmusiły wschodnich gigantów do wzmocnienia swoich fortyfikacji. Wizja ewentualnej blokady technologicznej ze strony USA przyczyniła się do przyspieszenia działań Huawei w zakresie własnej platformy na urządzenia. O autorskim systemie słyszało się już dotąd wiele. Oficjalnie HarmonyOS został zaprezentowany w trakcie konferencji Huawei Developer Conference 2019.

HarmonyOS zamiast Androida?

Jak już powszechnie wiadomo, na skutek embarga nałożonego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych partnerstwo Huawei z Google zostało rozwiązane w trybie natychmiastowym. Amerykański producent zablokował dostęp do swoich usług, w tym do Sklepu Play, dla wszystkich nowych użytkowników sprzętów Huawei. 

Jednak zasada udostępniania systemu Android na podstawie licencji open source pozwala chińskim markom na dalsze instalowanie go do swoich urządzeń. I chociaż Huawei przygotował własne rozwiązanie, to nie zamierza jeszcze rezygnować z tej możliwości, nawet jeśli jest pozbawiona wsparcia od Google.   

Ostatecznie, według deklaracji Huawei, HarmonyOS w wersji 3.0, która ukaże się prawdopodobnie w 2021 roku, ma się wyróżniać szybszym działaniem, większą wydajnością i wyższym stopniem bezpieczeństwa w porównaniu do konkurenta. A to za sprawą konstrukcji własnego mikrojądra, która pozwala na wykorzystania analizy i przewidywania w czasie rzeczywistym, wykrywania luk i lepszego alokowania zasobów.

Na jakich urządzeniach dostępny będzie nowy system Huawei?

Richard Yu, CEO HUAWEI Consumer Business Group, zapewnia dalej, że system HarmonyOS będzie kompatybilny z wieloma różnymi urządzeniami IoT – tymi zasilanymi zaledwie przez kilo- jak i gigabajty pamięci RAM. Słowem znaczy to, że docelowo będzie działał zarówno na smartwatchach, bezprzewodowych słuchawkach i głośnikach, smartfonach, tabletach, telewizorach oraz ekranach zainstalowanych w samochodach.

Dowiadujemy się także, że system HarmonyOS będzie obsługiwał aplikacje HTML5 oraz stworzone na Linuxa i Androida. Na więcej informacji dotyczących autorskiej platformy Huawei oraz pierwszych urządzeń działających z HarmonyOS musimy jeszcze poczekać. Tę drugą wiadomość poznamy zapewne jutro, w czasie prezentacji Honor Smart Screen.

Więcej o wcześniejszych wydarzeniach przeczytacie w tekście Donald Trump znosi bana dla Huaweia, autorstwa Konrada.

Źródło: Huawei, engadget