Powstały słuchawki z redukcją szumów AI. Przynoszą rewolucję w zakresie filtrowania dźwięku

Ostatnie doniesienia zza oceanu potwierdzają, że słuchanie muzyki, a właściwie sterowanie dźwiękiem ma szasnę wejść na zupełnie inny poziom. Powód? Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie opracowali technologię, która całkowicie zmienia zasady gry w tej kwestii. Dzięki niej powstały inteligentne słuchawki z redukcją szumów AI, które pozwalają nie tylko tłumić wybrane odgłosy, ale przede wszystkim decydować konkretnie o tych, które chce się usłyszeć. Sprawdźmy szczegóły.

Semantic Hearing – nowe podejście do dźwięku

Większość użytkowników słuchawek redukujących hałas wie, że usłyszenie odpowiedniego dźwięku we właściwym czasie może mieć kluczowe znaczenie dla konkretnej sytuacji. Przykładowo, odpowiednio szybko usłyszany klakson na drodze lub alarm (np. przeciwpożarowy) zwiększają szansę na adekwatną i sprawną reakcję, a co za tym idzie, ochronę zdrowia, a czasem nawet życia. 

Teraz ma być to łatwiejsze. Wszystko za sprawą tzw. słyszenia semantycznego, czyli technologii AI, która została opracowana przez zespół amerykańskich naukowców, błyskawicznie zyskując miano kroku milowego w kwestii obcowania z dźwiękiem.

słuchawki połączenie telefon

Słuchawki z redukcją szumów AI – dla kogo? 

Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto wyobrazić sobie przez chwilę pracę w głośnym biurze i słuchawki, które całkowicie je wytłumiają, pozostawiając dostęp tylko do konkretnych rzeczy, np. głosu współpracownika, albo komunikatów z głośników. Macie to? Teraz to możliwe i okazuje się, że z inteligentnymi słuchawkami ma być to po prostu standardem. 

Jak pokazują testy przeprowadzone w różnych okolicznościach – od biur, przez ulice, po parki – system semantic hearing skutecznie wyodrębnia wybrane dźwięki, jednocześnie eliminując pozostały hałas. 

Co więcej użytkownicy, którzy mieli okazję go sprawdzić, ocenili jakość dźwięku jako lepszą w porównaniu z oryginalnym nagraniem. W ten sposób okazało się, że słuchawki z inteligentną redukcją szumów niosą nowe możliwości nie tylko dla ludzi pracujących w hałaśliwych środowiskach, ale także dla miłośników muzyki, którzy chcą cieszyć się czystym dźwiękiem bez zakłóceń.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na dźwięk? 

Redukcja szumów AI w słuchawkach zaproponowanych przez zespół badaczy z USA została oparta na algorytmach głębokiego uczenia sztucznej inteligencji. To właśnie ona sprawia, że użytkownik może wybierać nie tylko dźwięki, które mają być wygłuszane, ale również te, które mają zostać przepuszczone. W efekcie słuchawki stworzone przez naukowców z Waszyngtony mają skutecznie odfiltrowywać niepożądane hałasy, jednocześnie przepuszczając konkretne, wybrane dźwięki otoczenia. 

Inteligentny sprzęt audio przesyła dźwięk do zsynchronizowanego ze smartfona. Następnie audio jest przetwarzane, a system eliminuje wszystkie dźwięki otoczenia. Użytkownik może jednak w tym miejscu wybrać, które dźwięki chce przepuścić – od syren alarmowych, przez płacz dziecka, aż po śpiew ptaków.  Co ważne oprogramowanie sprawnie reaguje na opóźnienia i inne czynniki przestrzenne, aby efekt słuchania dźwięków otoczenia był możliwie najbardziej realistyczny.

Wniosek? To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, teraz staje się rzeczywistością. Słuchawki z redukcją szumów AI to nie tylko kolejny gadżet, ale także prawdziwa rewolucja w sposobie, w jaki doświadczamy dźwięku.

słuchawki nauszne połączenie tablet
Źródło: 
  • https://www.washington.edu/news/2023/11/09/ai-noise-canceling-headphones/
  • https://www.bigcountrynewsconnection.com/local/new-ai-noise-canceling-headphone-technology-lets-wearers-pick-which-sounds-they-hear/article_c8469062-8957-11ee-ba3b-9f58aaaa52a9.html