Samsung stworzy platformę do grania w chmurze, a Tizen będzie nawet w szkołach. Podsumowanie SDC21

Przed Wami podsumowanie SDC21, czyli konferencji Samsung Developer Conference 2021. Koreańczycy podzielili się planami utworzenia własnej platformy do gier opartej na rozwiązaniach chmurowych oraz przedstawili plan ekspansji autorskiego systemu operacyjnego Tizen. Co jeszcze działo się podczas SDC21?

Platforma do gamingu w chmurze od Samsunga. Co o niej wiemy?

Wiemy tyle, że istnieje. Wszak Koreańczycy nie mają nawet dla niej jeszcze nazwy (lub nie chcą się nią z nami podzielić). Wiadomo tyle, że będzie ona oparta o rozwiązania chmurowe i dostępna w telewizorach z systemem Tizen. Dzięki temu rozwiązaniu Samsung chce dotrzeć do nowego rynku konsumenckiego, jakim są gracze.

Abstrahując od kwestii technicznych i tego, jak usługa będzie działać w rzeczywistości, to wyposażenie telewizora w platformę, która pozwoli ogrywać najlepsze gry, może okazać się dobrym pomysłem.  W końcu dziś coraz rzadziej kupuje się telewizor dla samej telewizji. Równie mocnym motywem staje się rozrywka w postaci streamingów wideo – a być może niedługo także i streamingów gier.

Prawdopodobnie największą konkurencją Samsunga będzie Google Stadia, która już teraz umożliwia rozgrywkę w chmurze. Mocną konkurencją będzie też granie w chmurze od Microsoftu w postaci xCloud, które już udało nam się zrecenzować. Czy Samsung naprawdę porywa się na pojedynek z tymi gigantami? A może to będzie tylko mało znacząca platforma, która ma służyć wyłącznie marketingowym chwytom? Przekonamy się za jakiś czas. Na ten moment Koreańczycy o usłudze zaledwie napomknęli w 50-minutowym wystąpieniu podczas SDC21.

Nieco więcej udało nam się dowiedzieć na temat kierunku rozwoju systemu Tizen, który jest obecny w telewizorach Samsunga. Otóż ten oparty na Linuksie system w dalszym ciągu ma być alternatywą dla Android TV czy Roku OS. Nie spodziewajcie się zatem telewizorów Samsunga opartego o któryś z tych systemów. Zwolenników systemu może jednak ucieszyć ta wiadomość, zwłaszcza że Samsung zapowiedział kilka nowości. Oto one:

  • Partnerstwo z Google, które ma zaowocować lepszymi rozmowami wideo prowadzonymi na telewizorach. Dzięki współpracy podczas wideorozmów sztuczna inteligencja ma automatycznie ustawiać ostrość i powiększać obraz w razie potrzeby.
  • Samsung Health będzie łączyło się z kamerą internetową, by analizować ruchy podczas treningu przed telewizorem i dostarczać informacje zwrotne w czasie rzeczywistym.
  • Lepsze wrażenia z rozgrywki dzięki standardowi HDR10+ i automatycznym ustawieniom dla niskich opóźnień i kalibracji HDR.

Tizen będzie wszędzie

Co więcej, Samsung planuje wykorzystywać system Tizen także w wielu innych urządzeniach z wyświetlaczami. Chodzi o, np. cyfrowe billboardy, kioski z ekranem dotykowym w sklepach i galeriach handlowych czy tablice elektroniczne w szkołach. Pojawiła się także wzmianka o restauracjach – czy cyfrowe menu to coś, na co jesteśmy gotowi?

Koreańczycy zamierzają zwiększyć możliwości zarządzania tymi urządzeniami przez administratorów. Będą oni mogli sterować treściami  wyświetlanymi na ekranach z systemem Tizen w czasie rzeczywistym – i to na całej siatce ekranów jednocześnie. Obsługa ma być prosta i przebiegać „za pomocą jednego dotknięcia”.

system Tizen na ekranach
Źródło: Samsung

Co jeszcze się działo na Samsung Developer Conference 2021?

Wszystkich powyższych informacji dowiedzieliśmy się podczas Samsung Developer Conference 2021, czyli pierwszej wirtualnej konferencji dla programistów i firm. Oprócz tego organizator konferencji opowiedział także o ulepszeniach asystenta głosowego Bixby czy nowej nakładce One UI 4, o której już pisaliśmy.