Amazon Luna – nowy serwis do grania w chmurze, który działa prawie jak kablówka

Amazon Luna to serwis streamingowy do grania w chmurze. Ma on być bezpośrednim konkurentem usług xCloud od Microsoftu, Stadia od Google i PS Now od Sony. Obecnie Luna działa tylko na rynku amerykańskim i to na zasadzie wczesnego dostępu po otrzymaniu zaproszenia. Co wiemy o graniu w chmurze przez serwis Amazona?

Jakie platformy wpiera Amazon Luna?

Dużą zaletą Amazon Luna jest fakt, że do zabawy potrzeba niewiele – tak jak w przypadku każdej platformy chmurowej. Wystarczy smartfon, laptop lub telewizor, żeby cieszyć się wirtualną rozgrywką.

Amazon Luna wspiera następujące platformy:

  • PC (Windows 10 ze wsparciem DirectX 11);
  • Mac (OSX 10.13+)
  • Urządzenia FireTV (Fire TV Stick – 2. generacji, Fire TV Stick 4K lub Fire TV Cube – 2. generacji);
  • Przeglądarka Chrome (wersja 83+) dla PC i Maca;
  • Przeglądarka Safari (iOS14) dla iPhone’a i iPada.
Amazon Luna kontroler
Źródło: Amazon

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia kontrolera. W zależności od preferencji może to być mysz i klawiatura, ale także pad w postaci DualSchocka 4 czy tego od Xboxa One. Amazon przygotował też własny bezprzewodowy kontroler. Łączy się bezpośrednio z chmurą i ma dedykowany przycisk do wywoływania Alexy – asystenta głosowego. A, no i do tego wygląda bardzo podobnie do pada Microsoftu i akcentuje go gustowny fioletowy kolor.

Jakie gry na Amazon Luna?

Tutaj robi się ciekawie. Amazon wprowadza powiew świeżości do gamingu, który przybył z dalekiej krainy zwanej Kablówką. Amerykański gigant zamierza bowiem wprowadzić dedykowane pakiety do wykupienia, które będą charakteryzować się gatunkiem gry, wydawcą lub ich kombinacją.

Żeby dobrze to zobrazować, to pierwszym takim pakietem ma być kanał Ubisoftu, który będzie zawierał produkcje spod szyldu francuskiego wydawcy gier. Ubisoft zapewnia, że umożliwi dostęp do takich produkcji jak: Assassin’s Creed Valhalla, Far Cry 6 czy Immortals Fenyx Rising. Gry będą dostępne już w dniu ich premiery.

Luna Ubisoft abonament
Źródło: Amazon

Amazon natomiast zaoferuje pakiet Luna+. W początkowej cenie 5,99 dolarów miesięcznie będzie można utworzyć dwa profile i grać na nich jednocześnie w gry z różnych gatunków, m.in.: Resident Evil 7, Control, A Plague Tale: Innocence, GRID, The Surge 2, The Impossible Lair, Iconoclasts, czy Panzer Dragoon.

Czy pakiety mają sens?

Pakiet Amazona wydaje się podstawowym i najbardziej sensownym pakietem, który da dostęp do przekroju gier, a nie tylko danego producenta lub gatunku. Takie rozwiązanie może bowiem nie być zbyt ciepło odebrane przez graczy – wszak, żeby zagrać w wybrany tytuł, muszą oni od razu wykupić cały pakiet.

To identycznie jak z oglądaniem telewizji – chcesz oglądać Premier League na konkretnym kanale? Musisz kupić pakiet sportowy. Dlatego dużo zależy od cen, jakie Amazon i inni producenci będą życzyli sobie za dostęp do swoich zasobów.

Rekomendowany internet i obsługiwana rozdzielczość

Według Amazona rekomendowana prędkość internetu do bezproblemowej obsługi Luny wynosi 10 Mbps, natomiast dla rozgrywki w 4K będzie potrzebne 35 Mbps. Aktualnie jednak streaming jest ograniczony do 1080p i 60 klatek na sekundę, jednak docelowo ma pojawić się także obsługa 4K dla wybranych gier.

Amazon Luna ma wspierać pasma Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, a także umożliwiać streamowanie rozgrywki do serwisu Twitch.

Co z Amazon Luna w Polsce?

Niestety na tę chwilę nie wiadomo, czy Amazon Luna pojawi się w Polsce. Wiemy jedynie, że usługa najpierw wystartuje w Stanach Zjednoczonych. Dalsza ekspansja tej usługi chmurowej od Amazona pozostaje pod znakiem zapytania.