Poczuć się jak David Hasselhoff. Licytacja kultowego KITT-a w 28. finale WOŚP

W latach 90. wielu młodych geeków emocjonowało się przygodami „Nieustraszonego” Michaela Knighta i jego niezwykłego samochodu. Dziś posiadający rycerskie serca i zasobne portfele mogą wesprzeć szlachetny cel i zasiąść za kierownicą słynnego KITT-a. Replika tego właśnie samochodu trafiła bowiem na licytację w ramach 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Back in the 80’s – o co chodzi z KITT-em?

Knight Industries Two Thousand – w skrócie KITT, czyli zaawansowany, obdarzony niejako własną świadomością komputer pokładowy sterujący Pontiakiem Trans Am. Pojazdem tym jeździł Michael Knight (David Hasselhoff), były komandos i agent stojącej na straży prawa i porządku organizacji FLAG, główny bohater serialu Knight Rider (w Polsce znanego pod tytułem Nieustraszony). KITT, któremu głosu użyczył William Daniels, posiadał liczne funkcje, mogące rywalizować z tymi z tuningowanych przez Wydział Q samochodów agenta 007. Obsługiwał kilka trybów jazdy, różne rodzaje broni i osłon, maskowanie czy funkcje podtrzymujące i ratujące życie.

Serial o przygodach Knighta i KITT-a doczekał się czterech sezonów (liczących łącznie 90 odcinków), które emitowane były w latach 1982 – 1986. W Polsce serial wyświetlała telewizja Polsat, jednak na premierę trzeba było poczekać do 1995 roku. Również w latach 90. w Stanach powstały filmy telewizyjne, będące sequelami serialu – Knight Rider 2000 oraz postapokaliptyczny Knight Rider 2010 (ten drugi już bez Hasselhoffa i KITT-a).

2008 rok przyniósł natomiast kontynuację w postaci filmu TV i 17 odcinków serialu, w którym pierwsze skrzypce grał syn Michaela (Justin Bruening), a KITT-owi (sterującemu tym razem Fordem Shelby GT500KR) głosu użyczył sam Mroczny Rycerz i Simon Templar, czyli Val Kilmer. Powstały też dwie spinoffowe serie w obrębie universum Nieustraszonego – dłuższa Team Knight Rider oraz dłuższa Code of Vengeance.

KITT na WOŚP 2020

Do wielu rajdów niesamowitego pojazdu agencji FLAG musimy doliczyć jeszcze jeden – w słusznej sprawie, jak przystało na samochód Michaela Knighta. KITT, czy raczej jego replika, trafiła na licytację w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

wosp kitt nieustraszony
Źródło: Allegro

Pochodzący z 1983 roku model Pontiaka Trans Am został „przywrócony do służby” przez Mastercard oraz zajmujących się profesjonalnym tuningiem Braci Collins. Nie zabrakło jednego z charakterystycznych elementów KITT-a, czyli korektora anamorfotycznego (Anamorphic Equalizer). Swój autograf na zostawił także kierowca maszyny, czyli David Hasselhoff.

kitt david hasselhoff autograf
Źródło: Allegro

Aktualna cena KITT-a to 34567 zł. Licytacja trwa do 31 stycznia 2020. A my przypominamy, że wśród orkiestrowych aukcji będzie też akcent x-komowy – desktop zaprojektowany przez naszego nieustraszonego overclockera Marcina „rybę” Rywaka. Ciekawe, czy odważyłby się podkręcić procesor KITT-a…

wośp kitt licytacja 2020
Źródło: Allegro

Źrodło: Allegro, NBC Classics, GotPilot