Po finale turnieju Spike X x-komu i Lenovo. Respect MODE-ON

Z wyzwiskami w sieci spotkał się już chyba każdy. Według badań doświadczyło ich aż 77 procent kobiet. Chodzi tu zarówno o zwykłe użytkowniczki internetu, jak i gamerki. Nadal istnieje przekonanie, że gracz-kobieta to jakaś pomyłka. Podejście takie można ignorować. Ale można też spróbować przeciwdziałać mu na szerszą skalę przez różne akcje. Jedną z nich był turniej „Valoranta” – Spike X. To część akcji Respect MODE-ON, którą x-kom zorganizował we współpracy z Lenovo. Jego finał odbył się 12 czerwca bieżącego roku w x-komowej Strefie Gracza w Warszawie. W rozgrywanych przy okazji spotkaniach towarzyskich na zawodników czekała tajemnicza drużyna…

O co chodziło w akcji Respect MODE-ON?

Obrażanie i wyzwiska w sieci to zjawisko złożone, ale jedno jest z nimi pewne. Są zdecydowanie nieprzyjemne dla odbiorców. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. Ale nikt się nie cieszy, że stał się obiektem takich ataków – chyba że była to jakaś zaplanowana akcja, która miała narobić hałasu.

Można spotkać różne akcje i kampanie, których celem jest przeciwdziałanie internetowym obelgom. Uświadomienie, że osoby, które je stosują, zachowują się po prostu źle. Ale też pokazanie, że pewne przeświadczenia, na których złośliwe, chamskie czy nawet agresywne zachowania się rozwijają, nie są prawdziwe.

Przykładem takiej akcji była Respect MODE-ON oraz związany z nią turniej esportowy Spike X. Organizatorami wydarzenia byli x-kom oraz Lenovo. Ogrywanym tytułem był natomiast Valorant, czyli jeden z najpopularniejszych FPS-ów z trybem multiplayer.

turniej Spike X gracze
Źródło: materiały organizatora

Eliminacje online odbyły się 7 i 8 czerwca. Do finałów, które rozegrały się 12 czerwca w Strefie Gracza w salonie x-kom w centrum handlowym Atrium Reduta w Warszawie, zakwalifikowały się cztery zespoły. Miały one wówczas także okazję, by spotkać się w niepunktowanych meczach towarzyskich z ekipą Daniela „yaotziNa” Roczniaka – profesjonalnego trenera Valoranta

Skład tego zespołu stanowiły w zasadzie same panie: Martyna „Meryls” Jachimowicz, Aleksandra „Al3xandras” Hanula, Katarzyna „Brunecia” Cimochowska-Bączek oraz Paulina „Shini” Gorczyńska.

Źródło: materiały organizatora

Tajemnicze zawodniczki. Co zdarza im się usłyszeć podczas grania?

Dziewczyny nie zostały sprowadzone bynajmniej dla ozdoby. Nie były także żadnymi słabiakami. A wręcz przeciwnie – kilka razy udało im się „urwać rundę” kolegom, a kilka spotkań wygrały. Uczestnicy rozgrywek towarzyskich nie wiedzieli aż do ich zakończenia, że rywalizują z graczkami.

zawodniczki się ujawniają Spike X
Źródło: materiały organizatora

Zawodniczki wypowiadały się również na temat tego, z jakimi reakcjami spotykają się w sieci. To na przykład wychodzenie z rozgrywki, bo ktoś nie chce grać z dziewczyną. Albo prośby o pokazanie pewnych części ciała. Shini wyznała, że ma wówczas w głowie pytanie, czy ten ktoś powiedziałby tak swojej siostrze, mamie lub innej kobiecie.

Sam yaotziN przyznał również, że spotkał się z obrażaniem gamerek lub stwierdzeniami, że gracze nie będą ich słuchać. Mówił, że są  to dosyć częste zachowania. Również Al3xandras stwierdziła, że z roku na rok jest w tej kwestii coraz gorzej.

Pozostaje mieć nadzieję, że jednak podobne zachowania staną się absolutnym marginesem. Może właśnie doświadczenie przy takich i podobnych akcjach sprawi, że zmieni się postrzeganie kobiet jako graczek. I będzie coraz więcej elementarnego szacunku, który powinno się przecież okazywać ludziom bez względu na płeć.

graczka gracz zbijają żółwika Spike X
Źródło: materiały organizatora

Finał Spike X. Kto zgarnął nagrodę?

W finałach w  Atrium Reducie spotkały się następujące zespoły: POLteam i kokpiT oraz KWN i SKLADZINIAK. Do wielkiego finału przeszły natomiast ekipy kokpiT i SKLADZINIAK.  Główną nagrodę zdobył pierwszy z zespołów, czyli kokpiT. Były to laptopy Lenovo Legion z Windows 11.

zwycięzcy turnieju Spike X kokpiT
Źródło: materiały organizatora

Zapis rozgrywki można obejrzeć na Twitchu (użytkownikom smartfonów sugerujemy skorzystanie z trybu pełnoekranowego). Transmisję prowadzili Tomek „Magvayer” Filipiuk, Michał „MostoW” Mostowiec oraz Krystian „Terp” Terpiński.

O laptopach Lenovo Legion dowiecie się więcej z tekstu: Laptopy Lenovo Legion – wybór dla wymagających graczy.

Co myślicie o turnieju Spike X i całej inicjatywie Respect MODE-ON? Dajcie nam znać w komentarzach.

Spike X Respect MODE ON stuknięcie się pięściami
Źródło: materiały organizatora