PinePhone Pro już w przedsprzedaży. Co wiemy o smartfonie z Linuxem?

PinePhone Pro przez producentów przedstawiany jest jako najszybszy smartfon z systemem Linux na rynku, który zawiera kilka poważnych ulepszeń w porównaniu z pierwszym PinePhone. Czy będzie wart swojej ceny? Poznaj wszystkie informacje na temat specyfikacji i ceny najnowszego modelu PinePhine Pro.

PinePhone Pro – smartfon z Linuxem

To nie jest pierwsze mobilne urządzenie Linuksowe Pine64 – oryginalny PinePhone został wydany w lipcu 2020 roku i spotkał się z dużym zainteresowaniem społeczności Linuksa, która używała go do różnych projektów, w tym do lekkich prac administratora systemu. Teraz Pine64 ogłosiła swoje najnowsze urządzenie oparte na Linuksie – PinePhone Pro.

W jaki sposób firma opisuje PinePhone Pro?

Współczesne mobilne systemy operacyjne Linux muszą przejść długą drogę, zanim zostaną uznane za prawdziwą alternatywę dla Androida lub iOS. Chociaż mobilny Linux nie jest w stanie, który mógłby zadowolić większość konsumentów elektroniki głównego nurtu, zdajemy sobie sprawę, że znaczna część naszej społeczności jest gotowa, aby dzisiaj przejść na smartfony tylko z Linuksem.

PinePhone Pro ma wystarczającą moc, aby być Twoim codziennym kierowcą, pod warunkiem, że jesteś gotowy zaakceptować obecne ograniczenia oprogramowania.

W skrócie: jeśli jesteś już posiadaczem PinePhone i Twoim jedynym życzeniem jest, aby urządzenie było wydajniejsze i bardziej wyrafinowane, to PinePhone Pro jest dla Ciebie.

PinePhone Pro wygląd z tyłu

Ekran PinePhone Pro

  • 6-calowy wyświetlacz IPS,
  • rozdzielczość HD+ 1440×720 pikseli (proporcje 18:9),
  • ekran pokrywa szkło Corning Gorilla Glass 4.

Jaki znajdziesz aparat w PinePhone Pro?

PinePhone Pro znajdziesz:

  • Aparat Sony IMX258 o rozdzielczości 13 MP z warstwą ochronną Gorilla Glass 4,
  • przedni aparat 5MP OmniVision OV5640.

Smartfon obsługiwać będzie:

  • LTE,
  • GSM,
  • Wi-Fi.

PinePhone Pro będzie domyślnie działał pod kontrolą systemu Manjaro Linux. Jednakże na etapie betatestów znajdziemy co najmniej 20 odpowiednich systemów operacyjnych.

Ładowanie PinePhone Pro

Atutem smartfona z pewnością jest akumulator o pojemności 3000 mAh. Można go naładować z mocą do 15 W przez port USB-C.

PinePhone Pro wygląd z przodu

Jakie są wymiary PinePhone Pro?

  • 160,8 x 76,6 x 11,1 mm,
  • waga: 215 gramów.

Obudowa jest nieco grubsza (~2 mm) niż w oryginalnym PinePhone. Proporcje oryginalnego projektu zostały zmienione, aby pomieścić nowy wyświetlacz i umożliwić lepsze rozpraszanie ciepła. Powłoka z tyłu PinePhone Pro również została zaprojektowana tak, aby zminimalizować pojawianie się tłustych odcisków palców.

Jaki procesor zostanie zastosowany w smartfonie?

Nowy model o większej mocy jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor ARM, 4 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Sercem PinePhone Pro jest Rockchip RK2299S. Ten układ 1,5 GHz jest zmodyfikowaną wersją SoC używanego w PineBook Pro.

PinePhone Pro nie jest typowym telefonem komórkowym. Trzeba przyznać, że możliwość wykorzystania telefonu jako komputera jest intrygująca. Podłączenie PinePhone Pro do zewnętrznego wyświetlacza i używanie go jako komputera stacjonarnego o niskim poborze mocy to coś, czego próbowało wiele firm.

Ile może kosztować PinePhone Pro?

Cena PinePhone Pro wynosi 399 dolarów (równowartość 1570 złotych).

Kiedy przedsprzedaż nowych smartfonów?

Zamówienia przedpremierowe na edycję programistyczną PinePhone Pro są już dostępne od 15 października, ale warto zaznaczyć, że te wersje są przeznaczone głównie dla programistów systemów operacyjnych i hakerów sprzętu, a nie dla entuzjastów czy użytkowników końcowych. Z pewnością będziemy śledzić wszelkie informacje o nadchodzącym produkcie Pine64 i nie omieszkamy poinformować Cię o nowościach.

źródło: pine64.org, omgubuntu.co.uk