iPhone SE 2022 – co wiemy o nowym, budżetowym smartfonie Apple?

Zaprezentowany w 2016 roku iPhone SE szturmem zdobył rynek, zaskakując analityków i chyba samo Apple. Smartfon w obudowie uwielbianego iPhone’a 5s łączył wszystko, co najlepsze z flagowego wówczas iPhone’a 6s. Na iPhone’a SE 2. generacji przyszło czekać aż do roku 2020, jednak wieść gminna niesie, że kolejny tani iPhone zawita już w 2022 roku. Co wiemy o nowym modelu w hitowej serii smartfonów Apple?

Nowy iPhone SE – specyfikacja, data premiery, cena

Dotychczasowe iPhone’y SE swoje premiery miały na wiosnę, nie dziwi zatem rosnąca liczba przecieków na temat nowego modelu. Pierwszy iPhone SE został zaprezentowany 21 marca 2016 roku, iPhone SE drugiej generacji przedstawiono 15 kwietnia 2020 roku. Premiera iPhone’a SE 3. generacji powinna zatem także nastąpić wczesną wiosną 2022 roku. Czego możemy się spodziewać po tym smartfonie?

Przecieki dotyczące iPhone’a SE 2022 nie dają jednoznacznej odpowiedzi w temacie specyfikacji. Jak donosi serwis PhoneArena, Apple wyposaży telefon w chipset A14 Bionic, który jest używany w serii iPhone 12, nie zabraknie także obsługi 5G. Z drugiej strony MacRumors podaje, że następna generacja iPhone’a SE będzie korzystać z najnowszego układu A15, na którym pracują iPhone’y 13. Ponieważ Apple dotychczas umieszczało w swoich najtańszych iPhone’ach najlepszy z procesorów, uważam drugi z przecieków za bardziej wiarygodny.

Smartfon ma kosztować tyle, ile jego poprzednik – 399 dolarów w dniu premiery, czyli około 2200 zł po uwzględnieniu podatków. A co z ekranem i aparatami? To już będzie ściśle zależne od designu, jaki dla smartfona wybierze Apple.

iphone aids
iPhone SE 2. generacji. Źródło: Apple

iPhone SE 3. generacji – jaki design, ekran i aparat?

Część przecieków sugeruje, że Apple utrzyma zabytkowy już wygląd iPhone’a 8, który pamięta czasy iPhone’a 6… z 2014 roku. Potwierdza to m.in. Ming-Chi Kuo, analityk Apple znany z bardzo wiarygodnych doniesień. W kwestii designu nie zmieni się zupełnie nic, a gigant z Cupertino po prostu wsadzi nowe procesory do starej obudowy modelu SE z 2020 roku.

Jeszcze na przełomie 2021 i 2022 roku pojawiały się liczne przecieki, jakoby iPhone SE 3. generacji miał otrzymać design szalenie popularnego iPhone’a Xr, który został wydany w 2018 roku. Co będzie to oznaczać dla użytkowników? Design iPhone’a Xr dałby iPhone’owi SE 2022 dużo większy, bo 6,1-calowy wyświetlacz i zauważalnie mocniejszą baterię. No i wygląd w dużo mniejszym stopniu przynależący do muzeum. Najświeższe doniesienia gaszą jednak nasz entuzjazm. Będzie klasycznie wręcz do bólu.

Kolory iPhone Xr
iPhone Xr. Źródło: Apple

Największą niewiadomą pozostaje aparat. iPhone SE 1. generacji dostał aparat z flagowego 6s, natomiast w iPhonie SE 2. generacji pozostano przy aparacie z 3-letniego niemalże iPhone’a 8. Co Apple wymyśli tym razem? Aparat raczej na pewno pozostanie jeden, najprawdopodobniej ten sam, co w modelu z 2020 roku. Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko Apple „szarpnie się” na moduł z któregoś z nowszych iPhone’ów, albo przynajmniej wprowadzi funkcje takie jak zdjęcia nocne. Tej opcji szczególnie brakowało w iPhonie SE z 2020 roku.

Skąd fenomen iPhone SE?

W oryginalnym iPhonie SE udało się „upchnąć” mocarne podzespoły oraz główny aparat modelu 6s w dużo mniejszej obudowie – i to niemal bez kompromisów. W dniu premiery kosztował 2149 zł – 1000 zł mniej od iPhone’a 6s. Dzięki temu na smartfona od Apple mogło pozwolić sobie dużo więcej osób, nie tracąc niemal nic z poczucia obcowania z produktem klasy premium.

iphone-se
Pierwszy iPhone SE. Źródło: Apple

Dlatego iPhone SE z 2020 roku był, według mnie, lekkim rozczarowaniem – fenomenalny i wciąż świeżutki procesor A13 brylował w rankingach wydajności, ale aparat z iPhone’a 8 do konkurencji już nie przystawał, a design zestarzał się za bardzo. Wciąż jednak kusił atrakcyjną ceną (2199 zł w dniu premiery) i tym, co w Apple jest cenione najbardziej – wieloletnimi aktualizacjami, gwarantującymi płynną pracę przez długi czas.

iPhone SE 2020 – czy warto kupić w 2022 roku?

Jeżeli potrzebujesz nowego iPhone’a, Twój budżet jest ograniczony, a zdjęcia pstrykasz okazjonalnie, iPhone SE 2. generacji Cię nie zawiedzie. Smartfon działa jak marzenie dzięki procesorowi A13, ale co najwyżej przeciętny aparat, maleńka bateria i archaiczny design nie przystają do standardów 2022 roku. Jeżeli czas Cię nie nagli, poczekaj na oficjalną zapowiedź iPhone’a SE 2022, która powinna nastąpić już podczas marcowej konferencji Apple.

Możesz także wybrać któryś z dostępnych na rynku smartfonów Apple. iPhone 12 mini może kosztuje więcej, ale rekompensuje wszystko nowoczesnym designem, świetnymi aparatami i topowym ekranem OLED. Rozważ także iPhone’a 11 – chociaż jest większy od SE, dostaniesz lepsze aparaty i niezły ekran zapakowane w nowoczesną, atrakcyjną konstrukcję. Ponadto różnica w cenie nie obciąży portfela aż tak mocno.

Sprawdź ofertę smartfonów od Apple w x-kom

Źródła: PhoneArena.com, MacRumors