Oto mózg Galaxy Note 10 | 10+. Co wiemy o Exynos 9825?

Karty zostały odkryte. Znamy już specyfikację dwóch najnowszych flagowców Samsunga – Galaxy Note 10 i 10+. W obu przypadkach mózgiem będzie ten sam procesor – Exynos 9825. To pierwszy w historii przemysłu smartfonowego CPU wykonany w litografii w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie. Jaka płynie z tego korzyść dla przyszłych użytkowników Galaxy Note 10 | 10+?

Exynos 9825 – dziecko EUV

Po okresie, gdy można było tylko spekulować, Samsung potwierdził wreszcie komponenty, które znajdą się we wnętrzu nowych flagowych smartfonów. W ujawnionej specyfikacji znajduje się procesor Octa Core Exynos 9825. Jest on przedstawiany zarówno jako mocniejszy od CPU obecnego w poprzedniku (Galaxy Note 9) Exynos 9810, a przy tym wykazujący się dużą energooszczędnością.

To, na co zwraca się szczególną uwagę, to prekursorskie wykonanie procesora w litografii 7 nm w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie (Extreme Ultraviolet Lithography  – EUV). Produkcję układów scalonych przy użyciu takiej właśnie technologii Samsung zapowiadał już jesienią 2018 roku. Wówczas wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu biznesu foundry Samsung Electronics Charlie Bae mówił o przeprowadzeniu przez firmę cichej rewolucji w branży półprzewodników.

O co chodzi z EUV? W standardowej od początku stulecia litografii ArF (z użyciem ekscymerowego lasera na fluorek argonu) źródło wykorzystywanego światła laserowego ma falę, której długość wynosi 193 nm. W przypadku ekstremalnie dalekiego ultrafioletu liczba ta zmniejsza się wielokrotnie – aż do 13,5 nm. Przekłada się to na 20-procentowy wzrost wydajności procesora, przy jednoczesnym spadku poboru mocy aż o połowę w porównaniu z poprzednimi modelami, wykonanymi w litografii ArF. W EUV Samsung widzi sposób na przyspieszenie rozwoju rewolucyjnych produktów z obszarów 5G, sztucznej inteligencji czy internetu rzeczy (na konferencji Galaxy Unpacked szczególna uwaga była zresztą poświęcona ekosystemowi sprzętów Samsunga oraz Microsoftu i współpracy między nimi).

exynos 9825 galaxy note 10

Exynos 9825 a gaming z Galaxy Note 10 | 10+

Do urządzeń, które skorzystają na procesorze przygotowanym w przedstawionej powyżej litografii, Samsung zalicza bez wątpienia oba nowe flagowce. Dodatkowym atutem jest osiem rdzeni CPU – dwa customowe, dwa Cortex-A75 i cztery Cortex-A55 – na których oparta jest tri-clusterowa architektura. Celem jest dostarczenie użytkownikowi któregoś z nowych Galaxy Note jak największej mocy.

Moc ta przyda się w mobilnym gamingu, w którym liczy się tak czas ładowania, jak i płynność rozgrywki. Exynos 9825 wykorzystuje Mali-G76 MP12 z szybszą pracą zegarów niż w przypadku poprzednich generacji. W ten sposób gracz może cieszyć się jeszcze większym dynamizmem i bardziej zanurzyć w świat gry.

gaming exynos 9825

Co jeszcze wspiera Exynos 9825?

Osiągi procesora dotyczą również sztucznej inteligencji. Zaimplementowana jednostka NPU znajduje zastosowanie przy pracy aparatów (o których więcej piszemy w artykule Samsung Galaxy Note 10+. Jakie robi zdjęcia? Test aparatu). Dzięki niej możliwe jest rozpoznawanie szerokiej gamy obiektów i scen, co z kolei pomaga uzyskać perfekcyjny balans bieli, ostrość czy kolory. Exynos 9825 świetnie radzi sobie niezależnie od tego, jakiego rodzaju zestaw obiektywów musi obsłużyć. 

Jeśli chodzi o przeglądanie video, CPU posiada wieloformatowy kodek (MFC), który wspiera wysokojakościowe rozdzielczości, takie jak 8K UHD przy 30 fps (nie wspominając już o 4K przy 150 fps). W ten sposób oglądany film, odcinek serialu, vlog czy inny materiał, pokazywany jest z bogactwem detali i wyrazistością kolorów. Zgromadzone dane osobiste są natomiast bezpieczne dzięki specjalnie wydzielającej je i tworzącej unikatowy klucz technologii fizycznie nieklonowalnej funkcji (PUF). A jak bardzo Samsung ceni bezpieczeństwo podkreślał na konferencji CEO Samsung Electronics DJ Koh).

Snute przez producenta wizje i obietnice są bardzo obiecujące. Wkrótce Samsung Galaxy Note 10 i 10+ trafią na półki i dalej – do rąk użytkowników. Wówczas każdy będzie miał okazję osobiście poznać walory procesora Exynos 9825.

Ceny smartfony Samsung Galaxy serii 10. kształtują się z kolei następująco:

  • Samsung Galaxy Note 10 kosztuje 4149 zł
  • Samsung Galaxy Note 10+ kosztuje 4799 zł
  • Samsung Galaxy Note 10+ 512 GB kosztuje 5249 zł

Dowiedz się więcej o Samsung Galaxy Note 10 | 10+

Źródło: Samsung, Evertiq