Oto Exynos 990 – to on zasila nowe Samsung Galaxy S20 | S20+ | S20 Ultra

Znamy już nowe smartfony z serii Samsung Galaxy – S20 | S20+ | S20 Ultra. A czy mamy jakieś informacje o procesorze, z którego mocy będą korzystali przedstawieni członkowie galaktycznej rodziny? Tak. Przedstawiamy ośmiordzeniowego Exynosa 990 – czyli klucz do 5G, mobilnego grania i nie tylko.

Dziesięć trylionów na sekundę

Zaprezentowany w październiku ubiegłego roku Exynos 990 to kolejny krok na drodze rozwoju sztucznej inteligencji obecnej w urządzeniach mobilnych. Wykonany w litografii 7nm w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie, posiada dwa rdzenie Mongoose 5, dwa Cortex-A76 i cztery Cortex-A55  podwójny NPU oraz ulepszony procesor sygnałowy, który ma być w stanie wykonać aż dziesięć trylionów operacji na sekundę. Liczba przyprawiać może o zawrót głowy, ale dla Exynosa 990 i nowych Galaxy ma to być chleb powszedni.

Gdzie będzie wykorzystywana taka olbrzymia moc obliczeniowa? Na przykład w mobilnej fotografii. Maszynowe uczenie NPU automatycznie wyśledzi obiekt w danej scenerii procesorowi obrazu na użycie najbardziej odpowiedniego ustawienia. Jeśli będzie to np. czyjaś twarz, ustawienia zostaną dopasowane do oświetlenia, ale także koloru skóry osoby, która ma się znaleźć na zdjęciu. A jeśli będziemy nagrywać w 8K UHD przy 30 klatkach na sekundę, Exynos ma błyskawicznie odczytać lub przetworzyć materiał. Amatorzy filmowania dostaną także całą gamę efektów, którymi będą mogli ubogacić swoje video.

exynos 990 modem 5G
Źródło: Samsung

Exynos 990 a 5G i mobilny gaming

5G to jedno z głównych haseł Galaxy Unpacked i jeden z głównych obszarów zainteresowań Samsunga. CPU nowych „dwudziestek” ma świetnie współpracować z modemem Exynos 5123 (również wykonanym w litografii 7nm EUV) i wspierać obsługę tego właśnie standardu.  W ten sposób możliwy będzie pobór danych z prędkością do 7,35 Gb/s w falach milimetrowych. A za sprawą E-UTRA-NR Dual Connectivity (EN-DC), które łączy LTE i 5G możliwa jest zwiększenie szybkości przesyłanych danych (np. podczas video połączeń przez Google Duo).

5G łączy się także z mobilnym gamingiem, któremu również poświęcono nieco miejsca podczas konferencji Unpacked. Stąd też Exynos 990 ma wspierać pamięć LPDDR5, która została określona jako zmieniająca reguły gry dla społeczności gamerów (że tak niezgrabnie przełożę game-changer for gamers). W samym CPU znajdzie się także układ Arm Mali-G77 MP11 oparty na architekturze Valhall. Dzięki temu podczas rozgrywek na którymś z zaprezentowanych Galaxy możemy spodziewać się zwiększenia wydajności nawet o 20%. A sterownik częstotliwości odświeżania ekranu 120 Hz pomoże zmniejszyć rozrywanie się obrazu i zwiększyć poczucie dynamiki.

exynos 990 mobile gaming
Źródło: Samsung

Smartfony Samsung Galaxy S20 | S20+ | S20 Ultra