Samsung staje w szranki z Apple. Procesory Exynos konkurencją dla Apple M1

Nowe procesory Exynos mają przynajmniej dorównać tym, którymi szczyci się teraz Apple. Wiadomo tyle, że propozycja Samsunga nie jest planowana wyłącznie z myślą o urządzeniach przenośnych, a premiera nie wydaje się zbyt odległa. Czy gigant znany z symbolu jabłka ma się teraz czego obawiać?

Samsung rzuca rękawicę, ale komu i czemu?

Procesor z rodziny Exynos będzie nowym procesorem w stajni Samsunga, który wydajnością miałby dorównywać układowi Apple M1. Ten należący do amerykańskiego giganta trafił do urządzeń MacBook Air oraz MacBook Pro po raz pierwszy w listopadzie tamtego roku.

Rywalizacje pomiędzy firmami są bardzo korzystne dla nas – użytkowników i klientów. Dzięki konkurencyjnym cenom czy szukaniu przez producentów coraz lepszych rozwiązań, my otrzymujemy świetny i nowoczesny sprzęt. Wymieniany wcześniej Apple M1 do nich należy, jako że często dzieli podium tylko z najmocniejszymi propozycjami od Intela czy AMD. Nie tak dawno też pojawiły się przecieki, że już powstaje jeszcze mocniejsza wersja tego procesora – Apple M1X. Samsung nie pozostał bez odpowiedzi.

koncept procesora samsung exynos

Exynos z grafiką AMD i na architekturze ARM

Czip nowego procesora Samsunga Exynos 2200, podobnie jak ten od Apple, będzie oparty na architekturze ARM, którą znamy przede wszystkim z urządzeń mobilnych. Procesor miałby zostać wykonany w 5 nm procesie technologicznym i wykorzystać do swojego działania procesor graficzny należący do AMD. A bez zbędnych zawiłości: tym samym zaoferować fenomenalną i konkurencyjną wydajność, i tutaj mam na myśli nie tylko godne podziwu wyniki w testach, ale również długi czas pracy i jej kulturę.

Wykorzystanie architektury w urządzeniach nie tylko przenośnych może nie uchodzi za nowatorskie, ale już od dobrego roku bierze się pod uwagę ARM nawet jako przyszłość rynku PC. Jak będzie naprawdę – przekonamy się wkrótce.

Data premiery nowego Exynosa

Nowe procesory Samsunga Exynos 2200 miałyby trafić do sprzętów jeszcze w drugiej połowie tego roku.

W tym samym okresie mogą zadebiutować układy Apple M1X/M2, chyba że zostaną opóźnione do przyszłego roku. Tak czy owak, Samsung ma być gotowy wraz ze swoimi procesorami na to, by stanąć z nimi w szranki, niestraszne mają im być też propozycje, które szykuje firma Qualcomm.

samsung galaxy book flex 2 w rękach

Do jakich urządzeń trafi Exynos?

Wcześniej mówiono, że po raz pierwszy zobaczymy nowego Exynosa w akcji przy składanym smartfonie Samsung Galaxy Z Fold 3. Niestety jeden z wycieków miał zdementować tę informację, podając, że telefon wykorzysta Snapdragona 888. Nie wiemy jeszcze, czy taka zmiana nie dotknie ponadto laptopów Galaxy Book. Sytuacja wydaje się być bardzo dynamiczna, dlatego traktujcie niektóre z informacji z przymrużeniem oka.

Źródło: Wccftech, tweaktown.com, SamMobile