Opera postanowiła walczyć z zimową chandrą. Proponuje ulepszony tryb Lucid Mode oraz tapety imitujące słońce

Właśnie dziś w Norwegii rozpoczyna się noc polarna, która aż potrwa do stycznia. Efekt? Dni spędzone w zimnie i ciemności sprawiają, że wiele osób zmaga się z ich skutkami ubocznymi, które pogarszają nastrój i powodują wzmożoną senność. Chcąc im pomóc, znana i lubiana przeglądarka Opera proponuje rodzimym użytkownikom kilka rozwiązań, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom długich, ciemnych dni. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zimowy czas nie zawsze jest łatwy

Śnieg i mróz pokryły nie tylko Polskę, ale inne państwa europejskie, w tym m.in. Norwegię, gdzie znajduje się główna siedziba twórców programu Opera. To właśnie oni, jako jedni z najbardziej doświadczonych zimowych „weteranów”, podjęli ciekawą inicjatywę walki z efektami ubocznymi zimy, a konkretniej z sezonowym zaburzeniem afektywnym (SAD). Efekt? Innowacje, które zaproponowała Opera mają polepszać doświadczenia użytkowników przeglądarki, a tym samym skutecznie poprawiać ich humor. 

Sprawdź, o co dokładnie chodzi. 

sposoby na walkę z zimową depresją Opera
fot. Opera

Lucid Mode i tapety „Sunrise” to sposób na chandrę

Sezonowe zaburzenie afektywne SAD zostało po raz pierwszy zdiagnozowane przez światowej sławy psychiatrę dr. Normana E. Rosenthala w 1984 r. Od tego czasu okazało się, że na „zimową depresję” cierpią na nie miliony ludzi na całym świecie. Do najczęstszych objawów SAD należą m.in. trudności z koncentracją, brak energii oraz ogólne przygnębienie. Z kolei za najskuteczniejszy sposób walki z sezonowym schorzeniem uważa się tzw. ekspozycję na światło. To właśnie ta ostatnia kwestia zainspirowała twórców Opery do zaprojektowania narzędzi, które pomagają walczyć z kiepskim nastrojem. 

Tryb Lucid Mode

Jak twierdzą inżynierowie Opery słaba jakość internetowych materiałów wideo powoduje negatywne reakcje emocjonalne, które bywają jeszcze bardziej nieprzyjemne w zimowym czasie. Pewnie dlatego pierwszą propozycją, która została wprowadzona w tym temacie była aktualizacja trybu Lucid Mode. Od tego momentu oferuje on lepszą jasność, ostrość i kontrast w materiałach wideo.  

Aby skorzystać z Lucid Mode, wystarczy jedynie kliknąć ikonę z trzema gwiazdkami na materiale wideo. Użytkownicy mogą dostosować ulepszenia w Ustawieniach przeglądarki i monitorować je w czasie rzeczywistym, przeciągając suwak od lewej do prawej strony filmiku.

Tapety Sunrise – poczuj słońce zimą

Drugim sposobem na poprawę nastroju ma być światło. Opera zaproponowała na tę okoliczność specjalne tapety „Sunrise”. Ich sekret tkwi w tym, że imitują wschód słońca, którego kojące ciepło ma dodać użytkownikom energii i skutecznie poprawiać humor podczas zimowych, ciemnych dni. 

Aby uzyskać dostęp do dedykowanego na zimę zestawu tapet, użytkownik musi przejść do opcji Łatwa konfiguracja i kliknąć Pobierz więcej tapet, a następnie poszukać tapet „Sunrise” i „Sunrise in Motion” .

lucid mode opera
fot. Opera

Nieoceniona pomoc technologii

Trzeba przyznać, że taka akcja to doskonały sposób na nagłośnienie zjawiska sezonowego zaburzenia nastroju, ale przede wszystkim pretekst do tworzenia kolejnych skutecznych narzędzi i nawyków, których celem jest poprawa zdrowia psychicznego w tym wymagającym czasie. 

Więcej inspiracji na ten temat zostało uwzględnionych w podcastcie pod szyldem firmy z Norwegii, do którego zespół Opery zaprosił dr. Normana E. Rosenthala. Można tu odnaleźć wiele praktycznych wskazówek, jak poradzić sobie z zimowym smutkiem.

Inicjatywa podjęta przez Operę świetnie pokazuje, że technologia może być potężnym narzędziem w poprawie samopoczucia i zdrowia psychicznego. Niby to tylko drobne zmiany, a okazuje się, że realnie są w stanie wpływać na doświadczenie użytkownika i przyczyniać się do lepszego samopoczucia w trudnych zimowych miesiącach. 

Źródło: Opera