OnePlus 11 Pro ma być pełnokrwistym flagowcem, zdecydowanie lepszym niż 10 Pro. Co zaoferuje?

Tegoroczny smartfon OnePlus 10 Pro nie spotkał się z hucznym przyjęciem. To dobry model, ale fani już rozglądają się za nową generacją, od której oczekują dużo ciekawszej specyfikacji. O flagowcu OnePlus 11 Pro wiadomo coraz więcej i już mówi się, że będzie zdecydowanie lepszy niż model 10 Pro. A gdyby sprawdziły się pierwsze przewidywania, mógłby nawet odmienić przyszłość aparatów w smartfonach.

OnePlus 11 Pro będzie ultraflagowcem? Nie to, co OnePlus 10 Pro

Według doniesień leakerów OnePlus 11 Pro ma być urządzeniem bardziej „premium” niż jego poprzednik, który spotkał się z mieszanym przyjęciem. Zarzucano mu przede wszystkim średnią jakość aparatów i jeszcze kilka drobniejszych mankamentów względem modelu OnePlus 9 Pro.

Na zmiany w charakterystyce smartfonów OnePlus wpłynąć miała fuzja z OPPO. Współpraca tych marek była znana od dawna, ale rok temu oficjalnie zapowiedziano głębszą integrację. Wraz z nią OnePlus miał się stać swego rodzaju submarką OPPO. Celem było współdzielenie zasobów, czyli także rozwiązań technologicznych.

Dla właścicieli smartfonów OnePlus miało to oznaczać między innymi szybsze i stabilniejsze aktualizacje oprogramowania. A co w rzeczywistości przyniosło? Według wielu utratę przez markę OnePlus pozycji „zabójcy flagowców”, czyli producenta innowacyjnych urządzeń w dobrej cenie. Za to miejsce na podium najlepszych flagowców zająć miało OPPO z serią Find. Recenzenci porównujący bliźniaczo podobne modele OnePlus 10 Pro i OPPO Find X5 Pro wskazywali, że to drugi model wypada lepiej, chociażby pod względem aparatu.

OnePlus 10 Pro wygląd
OnePlus 10 Pro

Wracając jednak do tytułowej informacji, kolejna generacja flagowców OnePlus ma zmienić taki stan rzeczy. Według doniesień na portalu Weibo model OnePlus 11 Pro będzie przemianowanym wariantem OPPO Find X6 Pro+, czyli urządzeniem napakowanym najnowszymi i najlepszymi technologiami, dużo lepszym niż przyszłoroczny OPPO Find X6 Pro.

Była to pierwsza plotka o OnePlusie 11 Pro, ale w sieci krążą już kolejne. Jedna z nich to bardzo ciekawa pogłoska dotycząca aparatu i wyglądu tego modelu.

Aparat – jeden, ale za to jaki!

Jeśli sprawdziłyby się początkowe przewidywania, aparat w smartfonie OnePlus 11 Pro byłby naprawdę wyjątkowy. Na podstawie zgłoszenia patentowego chińskiej marki z 2020 r. przypuszcza się, że to właśnie na pleckach przyszłorocznego flagowca zobaczymy okrągłą wyspę aparatu z modułem kamery obracającej się o 180°.

Takie rozwiązanie przynosi kilka korzyści. Ma działać jako system przeciwwstrząsowy, czyli poprawić  stabilizację obrazu, zwłaszcza przy nagrywaniu wideo w ruchu. Pozwoli wygodnie rejestrować panoramiczne ujęcia i nagrywać filmy rotacyjne. Ponadto uchwyci scenę z różnych perspektyw bez potrzeby manewrowania telefonem.

Dla przyszłości smartfonów oznacza to sporą zmianę. Obecnie panuje trend na upychanie kilku obiektywów do różnych ujęć, które często mają bardzo słabą jakość i/lub kompletnie nie są użytkownikom potrzebne. OnePlus proponowałby natomiast przejście na jeden duży aparat, który oferuje wszystko w jednym.

LetsGoDigital na podstawie tego patentu stworzyło nawet rendery, ukazujące prawdopodobny wygląd nadchodzącego smartfona OnePlus 11 Pro.

OnePlus 11 Pro aparat rendery
OnePlus 11 Pro | Źródło: LetsGoDigital

Design

Teraz jednak w sieci pojawiły się nowe grafiki, które mają przedstawiać omawianego flagowca chińskiej marki. Przede wszystkim widać na nich, że wyspa aparatów, choć okrągła, skupia trzy obiektywy i lampę błyskową, a nie jedną dużą matrycę.

Najnowsze dane techniczne, ujawnione przez typera Steve’a Hemmerstoffera, wskazują, że będzie to układ złożony z głównego czujnika o rozdzielczości 50 Mpix, obiektywu ultraszerokokątnego 48 Mpix i teleobiektywu 32 Mpix z dwukrotnym zoomem optycznym. Niestety na ten moment nadal nie wiadomo nic więcej o przysłonach, rozmiarach czujników czy wielkościach pojedynczych pikseli.

Na przodzie natomiast miałoby zagościć niewielkie oczko 16 Mpix.

oneplus 11 pro przewidywania
OnePlus 11 Pro | Źródło: smartprix

Zdjęcia, które zdobyli Smartprix i OneLeaks, ukazują także kilka ciekawostek. Na przykład Alert Slider, czyli suwak powiadomień służący do zmiany profilu dźwięku, którego zabrakło w ostatnim smartfonie marki – OnePlus 10T. Przypuszcza się, że to rozwiązanie spotykane będzie już tylko w modelach w wersji Pro.

rendery oneplus 11 pro alert slider
OnePlus 11 Pro | Źródło: smartprix

Przewidywana specyfikacja OnePlus 11 Pro

Wspomniany wyżej przeciek, pochodzący od Steve’a Hemmerstoffera, ujawnia także sporo innych parametrów. Między innymi potwierdza wykorzystanie nowego procesora marki Qualcomm – Snapdragona 8 Gen 2. Wspierać miałaby go standardowa pamięć 8 GB RAM w połączeniu ze 128 GB pamięci wbudowanej. Ale pojawić ma się także wariant z aż 16 GB RAM i pamięcią na pliki 256 GB.

Dodatkowo ukazano też dość oczywiste dane, że OnePlus 11 Pro będzie obsługiwał łączność 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS i otrzyma port USB-C, a po wyjęciu z pudełka będzie pracował na Androidzie 13.

Wraz ze stałym rozwojem oprogramowania można spodziewać się także nakładki systemowej OxygenOS 13. A jak na wypasionego flagowca przystało, OnePlus 11 Pro powinien obsługiwać także NFC.

przecieki oneplus 11 pro
OnePlus 11 Pro | Źródło: smartprix

Tegoroczna generacja przyniosła sporą poprawę pod względem baterii, więc model OnePlus 11 Pro może przy niej pozostać. Byłby to zatem akumulator 5000 mAh ładowany przewodowo z mocą 80 W, a bezprzewodowo 50 W. Chyba że producent sięgnie po rozwiązanie, które zastosował teraz w OnePlus 10T, czyli bardzo szybkie zasilanie SUPERVOOC 150 W.

Przeciek Hemmerstoffera potwierdza taką pojemność baterii. Wskazuje natomiast, że ładowanie przewodowe osiągnie moc do 100 W.

OnePlus 10T
OnePlus 10T

Ekran. Tak samo dobry jak w 10 Pro albo jeszcze lepszy

Wyświetlacz w tegorocznym modelu OnePlus 10 Pro jest bardzo wysoko oceniany. Producent może zatem zostać przy tym sprawdzonym rozwiązaniu lub wprowadzić kosmetyczne poprawki, oparte na najnowszych rozwiązaniach technologicznych.

Dla przypomnienia OnePlus 10 Pro zachwyca 6,67-calowym zaokrąglonym ekranem Fluid AMOLED o rozdzielczości QHD+ (3216 × 1440 px), co daje duże zagęszczenie pikseli aż 525 ppi. Ekran jest wyposażony w technologię LTPO 2.0, która zapewnia bardzo dokładne odwzorowanie kolorów, większą energooszczędność oraz adaptacyjną częstotliwość odświeżania obrazu, czyli dynamicznie dostosowującą się od 1 Hz do 120 Hz.

Jak wskazuje najnowszy przeciek, OnePlus 11 Pro otrzyma właśnie ekran AMOLED o przekątnej 6,7” i rozdzielczości QHD+. Częstotliwość odświeżania także zostanie ta sama, czyli 120 Hz.

OnePlus 11 Pro przewidywany design
OnePlus 11 Pro | Źródło: LetsGoDigital

Parametry OnePlus 11 Pro:

  • Procesor: Snapdragon 8 Gen 2
  • Pamięć: 8+128 GB | 16+256 GB
  • Ekran: 6,7” | AMOLED | QHD+ | 120 Hz
  • Aparat: Hasselblad | główny 50 Mpix + ultraszerokokątny 48 Mpix + teleobiektyw 32 Mpix (zoom optyczny 2x)| przedni 16 Mpix
  • Bateria: 5000 mAh
  • Ładowanie: Super VOOC 100 W
  • Łączność: 5G | Wi-Fi 6E | Bluetooth 5.2 | NFC | GPS | USB-C
  • System: Android 13 | OxygenOS 13
  • Dodatkowe informacje: Alert Slider | czytnik linii papilarnych pod ekranem | Dolby Atmos
  • Data premiery: I kwartał 2023 r.

Kiedy premiera serii OnePlus 11?

Wnioskując po datach poprzednich prezentacji flagowych smartfonów marki, chińska premiera OnePlus 11 Pro może odbyć się w styczniu, a globalna w marcu 2023 roku.

Do tego czasu z pewnością pojawi się jeszcze sporo plotek, przecieków i mniej lub bardziej oficjalnych informacji, które będziemy na bieżąco uzupełniać w tym wpisie.

Źródło: 91mobiles, notebookcheck, weibo, letsgodigital, phonearena, smartprix