Premiera Snapdragona 888 5G. Już wiemy, co zaoferują przyszłoroczne flagowce

Qualcomm podczas Snapdragon Tech Summit Digital 2020 zaprezentował swój najnowszy flagowy procesor – Snapdragon 888 5G. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ daje nam podgląd na to, co zaoferują nam przyszłoroczne smartfony. Spójrzmy zatem w przyszłość.

Snapdragon 888 5G w ogóle

Nie ma wątpliwości co do tego, że Snapdragon 888 zdeklasuje androidową konkurencję. Wszak nie ma na rynku zbyt wielu konkurentów na tym polu. Wszystkie flagowe smartfony z 2021 roku z pewnością będą korzystały właśnie z tego procesora.

Najważniejszą zmianą (oczywiście oprócz zaburzonej chronologii nazw w stosunku do ostatniego Snapdragona 865) jest obecność zintegrowanego modemu 5G. Ubiegłoroczny flagowy procesor Qualcomma wymagał dodatkowego modemu 5G od producentów smartfonów, przez co ceny urządzeń były większe, a wydajność ich baterii mniejsza. Czy to oznacza mniejsze ceny smartfonów? Gdyby to było tak proste…

Jest jednak duża szansa, że to przełoży się na lepsze osiągi za podobne pieniądze. Snapdragon 888 5G jest bowiem wykonany w 5-nanometrowej litografii, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym smartfona i większym czasem pracy na baterii urządzenia. 

Zobaczcie trailer procesora:

Snapdragon 888 w szczególe

Co prawda Qualcomm nie pochwalił się szczegółowymi danymi na temat wydajności procesora. Prawdopodobnie zrobi to dzisiaj podczas drugiego dnia Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2020. Dowiedzieliśmy się za to wielu informacji o technologiach zawartych w Snapdragonie 888 5G.

Łączność w Snapdragonie 888

Zintegrowany modem 5G to Qualcomm Snapdragon X60 trzeciej generacji, który obsłuży technologię fal milimetrowych oraz sub-6 GHz dla wszystkich dużych pasm na świecie, globalny multi-SIM, Carrier Aggregation oraz Dynamic Spectrum Sharing. Nawet jeśli te technologie brzmią dla Was obco, to wystarczy Wam wiedzieć tyle, że dbają one o jak najlepsze przepustowości i warunki korzystania z sieci. Nowy procesor obsłuży także Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.2.

Nowy układ graficzny Adreno

Qualcomm chwali się, że nowy procesor graficzny Adreno doczekał się największego ulepszenia w całej historii układów GPU Adreno. Ma on zapewnić wsparcie dla gier w 144 fps-ach i otrzymywać aktualizacje sterowników. W połączeniu z modułem 5G smartfony wyposażone w ten procesor mają wyznaczać nowe standardy w usługach cloud gamingu.

Zobaczcie zapis z konferencji:

Uczenie maszynowe w fotografii mobilnej

Układ ISP Spetra ma być aż o 35% szybszy od swojej poprzedniej generacji. Będzie w stanie przetwarzać nawet do 2,7 gigapikseli danych obrazu na sekundę, co daje około 120 zdjęć w rozdzielczości 12 Mpix. Powtórzmy to: na 1 sekundę. To daje ogromne pole do popisu dla uczenia maszynowego i praktycznie wszystkich trybów aparatu, HDR-u czy lepszego wykrywania głębi zdjęć.

Za sztuczną inteligencję, która wspomoże uczenie maszynowe, w Snapdragonie 888 5G będzie odpowiedzialny procesor Hexagon 6. Generacji. Qualcomm zdradził, że ma oferować wydajność 26 TOPS, czyli teraoperacji na sekundę. Najnowszy procesor Apple A14 Bionic ma wydajność 11 TOPS, a ubiegłoroczny Snapdragon 856 to „tylko” 15 TOPS.

Moduł 3D Sonic Fingerprint

Dzięki temu modułowi będzie można zeskanować dwa palce naraz, a czytnik linii papilarnych pod ekranem zwiększy się aż 17 razy. To oznacza, że przyszłoroczne smartfonybyć może odblokujemy, przykładając palec do dowolnego miejsca w dolnej części wyświetlacza.

Kto pierwszy dostanie Snapdragona 888 5G?

Snapdragon 888 5G jako pierwszy zadebiutuje w rozwijanym Oppo X 2021. Technologia procesora wydaje się być na miarę rewolucyjnej konstrukcji tego smartfona.

Lei Jun, szef Xiaomi, także pochwalił się, że nadchodzący flagowiec Xiaomi Mi 11 również będzie jednym z pierwszych smartfonów, które wykorzystują ten procesor.

Wielkim nieobecnym jest natomiast Samsung, który nie został wymieniony wśród producentów podczas konferencji. Może to oznaczać, że koreański gigant zakończył współpracę z Qualcommem i teraz skupi się na rozwijaniu swoich procesorów Exynos.

Smartfony z procesorem Snapdragon 888 5G zostały potwierdzone również przez następujących producentów: ASUS, Black Shark, Lenovo, LG, MEIZU, Motorola, Nubia, realme, OnePlus, Sharp, vivo oraz ZTE.

2 dzień Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2020 

Druga część Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2020 odbędzie się już dziś, w środę 2 grudnia o 16:00. Transmisję można śledzić na kanale YouTube Qualcomm.

Źródło: Qualcomm