Nowości w ColorOS 13 – nowy wygląd, lepsza wydajność, więcej bezpieczeństwa
Na pierwszy rzut oka najwięcej zmieniło się w wyglądzie ColorOS 13 – producent wprowadził tzw. akwamorficzny design, co ożywia interfejs i sprawia, że jest bardziej wszechstronny. Dzięki układowi adaptacyjnemu dla różnych rodzajów ekranu oraz ikonom, które poprawiają czytelność, nowy system ma być bardziej przyjazny dla użytkownika.
Pod kątem wydajności szczególnie trzeba zwrócić uwagę na Dynamic Computing Engine. Jest to silnik, który ma zapewnić stabilne i szybkie działanie systemu poprzez poprawę zarządzania zasobami. Zyska na tym bateria, która na jednym ładowaniu wytrzyma dłużej, przy zachowaniu odpowiedniej wydajności smartfona. Oprócz tego ColorOS 13 lepiej niż poprzednicy radzi sobie z utrzymywaniem aplikacji działających w tle – może obsłużyć ich więcej.
Ulepszona została również funkcja Always-On Display, która otrzymała 1-hercowe odświeżanie ekranu. Jak twierdzi producent, pozwoli to zaoszczędzić nawet do 30% energii jeśli użytkownik korzysta z tej opcji. Nowością jest możliwość wyświetlania powiadomień z aplikacji muzycznych, jak Spotify. Nad godziną mogą być wyświetlane również obrazy z życia zwierząt, by zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne.
OPPO ulepszyło też obsługę wielu urządzeń. Multi-Screen Connect umożliwia połączenie pomiędzy smartfonem oraz tabletem OPPO Pad Air, a także między smartfonem i komputerem. Łatwiej będzie przesyłać pliki pomiędzy urządzeniami, a ponadto aplikacje mobilne będzie można wyświetlić na ekranie komputera.
Kolejne funkcje związane są z bezpieczeństwem. Neraby Wi-Fi pozwoli korzystać z danej sieci bezprzewodowej bez ujawniania lokalizacji. Auto Pixelate zamaże zdjęcia profilowe czy nazwiska na zrzucie ekranu. Private Safe to z kolei prywatny sejf, który szyfrowany jest metodą AES (Advanced Encryption Standard). System automatycznie usunie też historię ze schowka po krótkim czasie.