Samsung użyje nakładki One UI Book 4 na swoich laptopach z systemem Windows 11

Nakładki systemowe na smartfonach z Androidem to standard. Niekoniecznie przez wszystkich lubiany, ale standard. Producenci smartfonów w ten sposób wprowadzają unikalne rozwiązania do swoich urządzeń i budują ekosystem, w ramach którego łatwiej wymieniać dane między smartfonem, tabletem czy smartwatchem. Samsung jednak idzie o krok dalej i chce, aby ta sama nakładka co w smartfonach znalazła się na jego laptopach z systemem Windows 11. Dlaczego to jest nietypowe rozwiązanie i jak będzie wyglądać?

One UI Book 4 – co to jest i na jakich urządzeniach wyląduje?

Samsung w swoim najnowszym filmie prezentującym One UI 4 dla smartfonów pochwalił się, że przeniesie autorską nakładkę na laptopy z serii Galaxy Book. Będą one działać na systemie Windows 11 z nakładką One UI Book 4. Jest to o tyle nietypowe rozwiązanie, że Windows w przeciwieństwie do Androida nie jest otwartym systemem. Z tego powodu producenci laptopów nie porywają się na projektowanie na niego własnych skórek. Samsung jednak przeciera szlaki.

Co w takim razie zaoferuje nakładka One UI Book 4? Przede wszystkim dzięki niej korzystanie z laptopów Samsunga ma być jak najbardziej upodobnione do korzystania ze smartfona. W tym celu laptopy Samsunga z Windowsem 11 i One UI Book 4 otrzymają dostęp do ustawień zintegrowanego smartfona, jego notatek czy galerii. Ma to zapewnić lepszy przepływ danych między urządzeniami i ich wygodniejszą obsługę. Na poniższym filmie zobaczycie nawet, że Windows pozwoli na integrację z kontem Samsunga. Oczywiście udało się też dostosować layout systemu na bardziej smartfonowy.

Fragment o nakładce One UI Book 4 zaczyna się od 4 minuty:

Nie jest to pierwsza tego typu współpraca Samsunga z Microsoftem. Koreańczycy byli jedną z pierwszych firm, która do swoich smartfonów dołączała oprogramowanie Microsoft Office, np. Word czy Excel.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie nakładka One UI Book 4 zawita na laptopy Samsunga, ale wiadomo, które urządzenia ją otrzymają. Będą to: Galaxy Book Pro 360, Galaxy Book Pro, Galaxy Book Flex 2, Galaxy Book oraz Galaxy Book Odyssey. Oczywiście możemy się spodziewać, że nakładkę otrzymają kolejne laptopy Samsunga z serii Galaxy.

Słówko wyjaśnienia należy się jeszcze w kwestii samych laptopów Samsunga. Otóż Koreańczycy po latach nieobecności na laptopowym rynku powrócili w tym roku i oficjalnie zapowiedzieli laptopy Galaxy Book. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy urządzenia trafią także na polski rynek.

Nakładka One UI 4 na smartfony – od kiedy dostępna?

Nakładka One UI 4 w wersji beta jest już dostępna na smartfony z Androidem 12, czyli dla całej serii Galaxy S21, do której zaliczają się: Galaxy S21, Galaxy S21+ oraz Galaxy S21 Ultra. Program beta jest dostępny także w Polsce. Smartfony z flagowej serii nakładkę w stabilnej wersji dostaną w pierwszej kolejności i być może nastąpi to jeszcze w tym roku. Kolejne będą pozostałe serie smartfonów. W ich przypadku czas oczekiwania na aktualizację do One UI 4 może się przedłużyć do przyszłego roku.

Nowa nakładka na smartfony Samsunga ma zapewnić jeszcze więcej opcji personalizacji w postaci dobierania kolorów systemowych i projektowania widgetów. Samsung stawia w niej także na większą prywatność i bezpieczeństwo danych swoich użytkowników. Więcej o nowościach w One UI 4 przeczytasz w relacji z Galaxy Unpacked 2.

Źródło: Gizmochina, Samsung