O podkręcaniu procesorów słów kilka

Kręcenie, przetaktowywanie, OC, overclocking, zwiększanie zegarów procesora. Wszystko to oznacza to samo. Ale czym właściwie jest podkręcanie CPU i po co się to robi?

Overclocking – co to jest?

Na wstępie zaznaczam – podkręcać można różne rzeczy. Procesor, karta graficzna, pamięci RAM. To tylko niektóre przykłady. Dziś skupimy się na tym pierwszym. A więc czym tak właściwie jest OC? Przetaktowywanie, z angielskiego overclocking, to podniesienie częstotliwości zegara taktującego, skutkujące zwiększeniem szybkości pracy, a zarazem wydajności (w naszym przypadku – procesora).

A komu to potrzebne? A dlaczego?

Odpowiedzi są co najmniej dwie. Po pierwsze – sztuka dla samej sztuki. Najbardziej ekstremalne, rekordowe wyniki OC są tylko po to, aby były. Wyniki rzędu 7 GHz osiąga się poprzez wyłączenie praktycznie wszystkich technologii i śrubując wynik tylko na 1 rdzeniu, chłodząc procesor ciekłym azotem. W dodatku często na zmodyfikowanych płytach głównych. Sztuka dla sztuki.

No i druga odpowiedź – dla większej wydajności. Czy to w grach, czy w programach użytkowych, służących na przykład do obróbki wideo czy renderowania. No i oczywiście – tutaj taktowania podbija się do niższych wartości, za to na wszystkich rdzeniach, pozostawiając procesor w 100% zdatnym do użytku. Przykładowo, Intel Core i7-9700K, w większości przypadków udaje się podkręcić do wartości w okolicach 5.0 GHz (bazowo 3.6 GHz) bez drastycznych wzrostów napięć (które bezpośrednio przekładałyby się na wzrost temperatury). Takie podkręcanie, w zależności od zastosowań, może zapewnić nawet kilkunastoprocentowy wzrost wydajności. Gra warta świeczki, prawda?

komputer x-kom G4M3R

Limitowane edycje x-kom G4M3R

I właśnie dlatego Marcin Rywak, znany szerzej jako ‘ryba’, stworzył limitowaną edycję desktopów. Mistrz Europy i wicemistrz świata Master Overclocking Championship wykorzystał do budowy komputerów specjalnie wyselekcjonowane procesory Intel Core i7-9700K, które następnie podkręcił do 5.0 GHz. I tak powstał chocapic x-kom G4M3R 500 SELECTED.

Mało tego, ‘ryba’ wykonał dodatkową robotę i stworzył komputery x-kom G4M3R 600 SELECTED. Te, prócz ultrawydajnych procesorów i9-9900KS – fabrycznie selekcjonowanych w celu uzyskania stałego taktowania 5.0 GHz na wszystkich rdzeniach procesora – są sparowane z cichym i efektywnym chłodzeniem wodnym, obejmującym również kartę graficzną.

Więcej o tym, jak ryba selekcjonował procesory przeczytacie w tekście: G4M3R Selected Edition. 10 desktopów na ręcznie wyselekcjonowanych CPU.

Procesory Intel Core i7 serii K 9. generacji znajdziecie w ofercie x-kom. Sprawdźcie też specjalne desktopy G4M3R 500 Selected i7 oraz G4M3R 600 Selected i9.