Porównanie iPhone SE 2020 vs iPhone SE 2022. Stary znajomy, ale z nowym sercem

Podczas wiosennej konferencji „Peek performance” Apple zaprezentował nowego iPhone’a SE, który zastąpi model z 2020 roku. Na pierwszy rzut oka wygląda aż niepokojąco znajomo, dlatego prześwietliliśmy nowy smartfon od giganta z Cupertino wzdłuż i wszerz. Sprawdź nasze porównanie i przekonaj się, czy i czym różni się nowy iPhone SE 2022 od starego.

iPhone SE 2022 – design z odzysku, choć w jakości premium

Twoja twarz brzmi zna…cznie z innej epoki

Nie regulujcie odbiorników – naprawdę trudno odróżnić nowego iPhone’a SE od starego modelu. Design pozostał bez zmian, czyli jest to dokładnie ta sama bryła, która została wzięta z iPhone’a 8. Także ekran w iPhonie SE to nadal Retina HD o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 1334 x 750 w proporcjach 16:9. Czytnik linii papilarnych Touch ID, zatopiony w przycisku domowym, również nie uległ żadnej zmianie.

Zobacz także podsumowanie konferencji Apple „Peek performance”

Szkło hartowane godne iPhone’a

Na szczęście Apple sypnęło groszem na jakość wykonania. Nowy iPhone SE pokryty jest szkłem o wytrzymałości porównywalnej do iPhone’a 13, więc, jak twierdzi Apple, jest to „najtwardsze szkło na froncie i z tyłu w jakimkolwiek smartfonie”. Poprzedni iPhone SE miał po prostu dobre szkło hartowane, ale bez nadmiarowych „ochów” i „achów”. Zmianie nie uległa jednak odporność na kurz i wodę – to wciąż solidne IP67.

Z jednej strony to kpina, że smartfon za ponad 2 tysiące złotych wygląda tak zabytkowo i ma ekran LCD w rozdzielczości HD. Z drugiej strony, jest mnóstwo osób, które po prostu preferują klasyczny design iPhone’ów, nie chcą rezygnować z przycisku domowego i wolą Touch ID. Sam Tim Cook podczas konferencji podkreślił, że model ten kierowany jest ku dotychczasowym użytkownikom, ale też ku osobom, które relatywnie niewielkim kosztem chcą rozpocząć przygodę z iPhonem. Podkreślam – relatywnie.

iPhone SE 2022 warianty kolorystyczne
Źródło: Apple

Specyfikacja iPhone SE 2022. Silnik Ferrari zapakowany do Malucha

Procesor w nowym iPhone SE – wściekle szybki i energooszczędny

iPhone SE 3. generacji dostał najnowszy i najlepszy procesor mobilny od Apple – A15. To skok o dwie generacje względem poprzedniego A13. W związku z tym moc smartfona w niczym nie ustąpi topowym iPhone’om 13, a urządzenie obsłuży sieci 5G. Ponadto nowy czip dużo lepiej zarządza energią w porównaniu z poprzednikiem, więc iPhone SE 2022 ma wytrzymać na baterii nawet dwie godziny dłużej. I dobrze, bo jest to jedna z największych bolączek starego SE.

podsumowanie iPhone SE 2022
Źródło: Apple

iPhone SE 2022 – aparat. Kompromis trudny do przełknięcia

Żeby nie było za słodko, to aparat nie uległ zmianie. To wciąż optycznie stabilizowane 12 MP wyjęte z iPhone’a 8 (przypominam, 2017 rok), ale moc obliczeniowa procesora A15 ma pozwolić na wykorzystanie zaawansowanych funkcji. Apple chwali się obsługą Smart HDR 4 oraz Deep Fusion. A tryb nocny? Producent na ten temat milczy, natomiast jeżeli nie trafi on do smartfona w 2022 roku i za te pieniądze, to będziemy mieli prawo się pogniewać.

Bez zmian pozostał aparat do selfie, również wzięty prosto z iPhone’a 8. I prezentuje się dość żenująco, bo w specyfikacji straszy 7 MP z przysłoną ƒ/2,2. Oczywiście obsłuży bajery oferowane przez procesor A15, w tym tryb portretowy, Smart HDR 4 i Deep Fusion. Ale 7 MP w 2022 roku? Apple, serio?

Zobacz nowe smartfony iPhone SE w x-komie