Nowi bohaterowie w Overwatch 2. Wymagania i data premiery nadchodzącej gry

Overwatch 2 jest kontynuacją pierwszej odsłony serii, która miała premierę w 2016 roku. Od tego momentu minęło już kilka długich lat, a gracze z niecierpliwością czekają na sequel. Wiemy kiedy możemy spodziewać się premiery gry, a także jakie będą szacunkowe wymagania sprzętowe. Poszukaliśmy także przecieków, które opisują nowych bohaterów i mapy mogące pojawić się w Overwatch 2.

Overwatch 2 – nowe mapy, tryby i wiele innych

Overwatch 2 to gra, która została ogłoszona na BlizzConie w 2019 roku 3 lata po premierze pierwszej odsłony cyklu. Aby strzelankę zapowiedzieć, na scenę wyszedł sam Jeffrey Kaplan. Wiceprezes Blizzard Entertainment oraz dyrektor kreatywny Overwatch. Podczas porywającego występu zaprezentowano zwiastun i ujawniono kilka nowości mających znaleźć się w sequelu.

Overwatch 2 data premiery

Przede wszystkim gracze będą mogli cieszyć się nie tylko trybami dostępnymi w pierwszej części gry, ale także kilkoma nowymi formami rozgrywek (także w rywalizacji). Do tego dojdzie oczywiście kilka nowych map i przedmiotów kosmetycznych dla obecnych i nadchodzących bohaterów. Jeśli chodzi o mapy, to w trybie PvE mają być one dużo większe, niż te, z którymi mieliśmy do czynienia do tej pory. Wiąże się to z dłuższymi misjami, w których gracze będą pokonywać większe dystanse i walczyć z plagami nacierających przeciwników.

Wśród map będzie prawdopodobnie Rzym i Nowy Jork, które prezentują się tak:

Nowi bohaterowie w OW2

Dodanie nowych postaci do OW2 może obrócić rozgrywkę o 180 stopni oraz nadać inny styl starciom. Ostatnim bohaterem, który został dodany do pierwszej części gry była Echo. Pojawiła się ona 14 kwietnia 2020 roku. Jeff Kaplan w rozmowie z redaktorami portalu Polygon powiedział wtedy, że Echo była ostatnią nowością w grze i od tego momentu zespół Blizzarda koncentruje swoje działania na bohaterach do Overwatch 2. Zdradził on jeszcze, że mają przygotowane już wielu tanków.

Obecnych bohaterów z pewnością też czekają zmiany. Jeśli nie uświadczymy w dwójce przeprojektowanych umiejętności, to na pewno modele postaci będą o wiele lepiej dopracowane względem starszej części gry. Stanie się tak za sprawą nowego silnika graficznego, na którym będzie opierać się produkcja.

Junker Queen

Oficjalnie nie potwierdzono jeszcze żadnych postaci, które będą dostępne już w dniu premiery tytułu, jednak fani wzięli sprawy w swoje ręce i połączyli fakty z rzadko spotykanych przecieków oraz zwiastunów. Kaplan podczas transmisji na żywo ze składania Lego wspomniał o Junker Queen, liderce organizacji Junker (w polskim tłumaczeniu Śmieciarzy), do której należał jeden z dostępnych w grze bohaterów, Złomiarz.

Fragmenty jej ekwipunku – rękawice oraz topór widać na jednym materiale z tegorocznego BlizzConline:

Nowa postać Overwatch 2 Junker Queen

Soundquake

Druga postać już jest nieco bardziej tajemnicza. Może być to jeden z dawnych agentów organizacji Overwatch, Soundquake. Trailer z udziałem jego i Fusionatora był pierwszym wideo zapowiadającym Overwatch w 2014 roku.

Użytkownicy forum Reddit słusznie zauważyli, że w materiale przedstawiającym OW2, a także w kilku innych miejscach widnieje postać bardzo zbliżona wyglądem do modelu Soundquake’a:

Nowa postać Overwatch 2 Soundquake

Overwatch 2 – data premiery

Jak już wcześniej wspomniałem Overwatch 2 został zapowiedziany na BlizzConie pod koniec listopada 2019 roku. Od tej pory nie dowiedzieliśmy się niczego więcej na temat dokładnej daty premiery. Activision Blizzard w poinformowało, że gra nie jest przewidziana na 2021 rok. Co oznacza, że na oficjalną premierę przyjdzie nam poczekać co najmniej do 2022 roku.

Nie jest jednak powiedziane, że w nadchodzących miesiącach (listopad, grudzień) nie będziemy mogli zagrać w betę Overwatcha 2. Podobna sytuacja była przy premierze jedynki, kiedy to gra została wydana w maju 2016 roku, jednak przedpremierowo mogliśmy ją zobaczyć już w październiku 2015 roku.

Czy Overwatch 2 będzie darmowy?

Wielu analityków oczekuje, że nadchodzący tytuł podłapie popularny ostatnio tryb wydawania gier free2play takich jak Apex: Legends lub Valorant. Nawet Destiny 2 oraz Counter-Strike: Global Offensive przeszły na ten system.

Takie produkcje zarabiają przede wszystkim poprzez mikrotransakcje, czyli kupno przez graczy opcjonalnych dodatków (najczęściej jedynie wizualnych) oraz tzw. season pass’a (z ang. przepustki sezonowej), która jest swojego rodzaju karnetem umożliwiających zdobywanie nowych przedmiotów w miarę postępów w grze.

Osobiście nie uważam jednak, żeby Blizzard zdecydował się na taki krok. Prędzej studio wykorzysta zapowiadaną wcześniej możliwość wspólnej zabawy, gdzie gracze, którzy zakupili pierwszą część gry, będą mogli grać na tych samych serwerach co posiadacze dwójki. Nie wiadomo jednak, czy będzie to także tryb rankingowy, czy jedynie tzw. salon gier, piaskownica, w której gracze mogą mierzyć się pomiędzy sobą w różnych trybach.

Overwatch 2 – wymagania sprzętowe

Gra jest w dalszym ciągu w fazie rozwoju i nie są znane jeszcze oficjalne zapotrzebowanie sprzętowe. Jednak doświadczeni programiści na podstawie gameplayów oszacowali wymagania techniczne, jakie może mieć Overwatch 2.

W jednym z wywiadów Jeff Kaplan powiedział, że nadchodząca odsłona podniesie nieco minimalne wymagania, jednak zespół pracujący nad grą stara się, aby była ona dostępna nawet na słabszych komputerach.

Minimalne wymagania dla Overwatch 2

  • System operacyjny: Windows 7
  • Procesor: Intel Core i3-560 3,3 GHz / AMD Phenom II X4 805 2,5 GHz
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti 2 GB / AMD Radeon R7 360X 2 GB
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Miejsce na dysku: 40 GB

Rekomendowane wymagania dla Overwatch 2

  • System operacyjny: Windows 10
  • Procesor: Intel Core i5-4670K 3,4 GHz / AMD FX-8370 4,0 GHz
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 8 GB / AMD Radeon RX 580 8 GB
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Miejsce na dysku: 40 GB

Są to jedynie przewidywane wymagania sprzętowe, które mogą się różnić od tych zaprezentowanych w finalnej wersji gry.

Pytania i odpowiedzi – Jeffa Kaplan

W czasie trwania BlizzConline 2021, Jeff Kaplan udzielił odpowiedzi kilkuminutowego wywiadu portalowi IGN. Co przerodziło się w swoiste Q&A (z ang. pytania i odpowiedzi). Tematyką oczywiście był Overwatch 2.

Dyrektor kreatywny Blizzard Entertainment mówił m.in. o możliwościach wprowadzenia rozgrywki międzyplatformowej, levelowania postaci oraz odblokowywania nowych umiejętności. Przykładowe drzewka rozwoju są dostępne poniżej.

Jak widzicie, twórcy mają przed sobą ogrom możliwości i jeszcze więcej pomysłów. Jednak ani z przecieków, ani z wymijających odpowiedzi Kapelana nie jesteśmy w stanie określić, w jakim kierunku zmierza Overwatch 2 i co otrzymamy w finalnej wersji gry. Pozostaje nam jedynie czekać na betę, kiedy to sami będziemy mogli zmierzyć się ze wszystkimi zaimplementowanymi nowościami.