NASA zaprasza: #zostańwdomu, zwiedzaj kosmos

Podróże palcem po mapie? NASA prosi o potrzymanie piwa i zaprasza na wędrówkę wśród gwiazd. Spokojnie, nie złamiesz zasad kwarantanny, a do wyruszenia w kosmos nie potrzebujesz funduszy i technologii Elona Muska. Przed Tobą kilka interesujących wycieczek, które sprawią, że poczujesz się jak astronauta i poszerzysz horyzonty zdarzeń.

Wszystko zaczyna się na Ziemi

Pierwsza propozycja to Go To Flight, czyli wirtualna wycieczka po Armstrong Flight Research Center. Nagrana w 360 stopniach, pozwala zobaczyć m.in. główny hangar 4802, w którym znajduje się wiele wykorzystywanych przez placówkę pojazdów latających, czy pomieszczenie kontroli lotów. Inne obiekty badawcze, które możesz zwiedzić, to Glenn Research Center i Langley Research Center oraz STOCC. To ostatnie odpowiada za kontrolowanie i monitorowanie Teleskopu Hubble’a.

nasa wycieczki wirtualne centra
Źródło: NASA

Z kolei Commercial Crew Program przedstawia szczegóły programu o tej samej nazwie, przypominając kluczowe wydarzenia i współpracę NASA ze SpaceX oraz Boeingiem. A także przedstawia trening, który musi przejść każdy, kto chce się wybrać na ISS. A skoro o niej mowa…

Ja chcę do kosmosu! Kosmiczne wycieczki wirtualne NASA

Największy rarytas dla każdego amatora przestrzeni międzygwiezdnej to oczywiście wirtualne wycieczki w kosmos. Możesz pozwolić astronautce Suni Williams oprowadzić Cię po ISS albo obejrzeć (z perspektywy astronauty, w 3D) moduły stacji.

A co powiesz na obejrzenie egzoplanet krążących wokół niewiele większego od Jowisza czerwonego karła TRAPPIST-1? Materiał uzyskany został przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera, który również możesz pozwiedzać, a nawet nim pokierować. Exoplanet Travel Bureau to z kolei wycieczka na wizualizowane powierzchnie planet poza naszym układem słonecznym. Jeśli któraś z nich specjalnie Cię urzekła, możesz pobrać przedstawiający ją darmowy plakat.

Przystanek: stratosfera

Jest jeszcze coś pomiędzy naszym globem a przestrzenią. Next Stop: The Stratosphere, ostatnia z opisywanych wirtualnych wycieczek, zabierze Cię na pokład latającego obserwatorium SOFIA. To samolot Boeing 747SP, specjalnie zmodyfikowany, by przewozić 106-calowy teleskop. Za jego pomocą na wysokości sięgającej 45 tysięcy stóp oglądane jest powstawanie gwiazd, obserwuje się atmosfery planet i księżyców, czarne dziury czy komety.

nasa sofia
Źródło: NASA

Podczas wycieczki można obejrzeć samolot z zewnątrz, zajrzeć do kabiny pilotów, a także do centrum kontroli misji.

Jak korzystać z wirtualnych wycieczek NASA?

Część oferowanych przez NASA podróży dostępna jest na YT lub Google Poly. Niektóre z nich wymagają zainstalowania aplikacji Google Expeditions (Ekspedycje), dostępnej w sklepie Play. Przy wycieczce po modułach ISS potrzebne są okulary 3D. Te związane z Teleskopem Spitzera są też w wersjach wykorzystujących okulary VR Oculus Rift albo HTC Vive. Z kolei Exoplanet Travel Bureau zoptymalizowano natomiast pod Google Cardboard.

nasa wycieczki wirtualne
Źródło: NASA

Mówiąc o aplikacjach, warto wspomnieć też o tych przygotowanych przez NASA. Dostarczają one informacje o pracy Agencji czy jej samolotach (X-57 Maxwell, X-59 QueSST i G-III Gulfstream). Ale także pozwalają zrobić sobie selfie w skafandrze i kosmicznym tle (oczywiście bez wychodzenia z domu). Jedną z tych aplikacji opisała Magdalena w tekście: N@tura, czyli 16 miejsc online, które pomogą uczyć się przyrody w internecie. A jeśli wirtualne wycieczki NASA narobiły Ci apetytu na oglądanie nieboskłonu, zajrzyj do artykułów Michała: Czy teleskop to to samo co luneta? Czyli astronomia dla bardzo początkujących oraz Gdzie jest Mały Wóz? Polecane aplikacje do obserwacji nieba.

Źródło: NASA