Koniec świata… według Kiepskich. Słynny sitcom najpewniej zniknie z anteny

Po przeszło 20 latach „Świat według Kiepskich” – jeden z najbardziej znanych polskich sitcomów – się najpewniej kończy. Poinformowała o tym dyrektor programowa Polsatu Nina Terentiew, ktora stwierdziła, że nie jest wykluczone zakończenie produkcji. Na zakończenie serialu zostanie wydana książka. Opowie ona o kulisach powstawania „ŚwK”.

W kiepskim świecie Kiepskie sprawy… – czyli słów kilka o serialu

Świat według Kiepskich nie jest pierwszym polskim sitcomem. To miano przysługuje 13 posterunkowi z 1997 roku. Kiepscy byli jednak najbardziej żywotnym z seriali. Pierwsze trzy odcinki pilotowe zostały wyemitowane między 16 a 30 marca 1999 roku. Łącznie, do grudnia 2021 roku, zrealizowano aż 34 sezony. Wszystkich regularnych odcinków jest 576 (do tego jeszcze osiem epizodów specjalnych, w tym crossover z bohaterami innych polsatowskich sitcomów – Miodowych lat i Graczyków)

Tytuł serialu nawiązywał oczywiście do Świata według Bundych (Married with Children). Podobnie jak wersja amerykańska (na której się jednak nie opierał, a którą jedynie inspirował) przedstawiał losy specyficznej rodziny. Zamieszkiwała ona w kamienicy we Wrocławiu, gdzie realizowano zdjęcia (do 2001 roku). Głową familii Kiepskich był Ferdynand Kiepski (Andrzej Grabowski), amator piwa Mocny Full, spędzający całe dnie przed telewizorem lub na udziale w różnego rodzaju szalonych akcjach. Dom utrzymywała jego żona – pielęgniarka Halina (Marzena Kipiel-Sztuka).

Reszta rodziny to niezbyt rozgarnięty syn, ulubieniec ojca Walduś zwany Cycem (Bartosz Żukowski) oraz córka Mariolka (Barbara Mularczyk). Komplet uzupełniali babka Rozalia Kiepska (Krystyna Feldman), „interesujący” sąsiedzi czy sprytny listonosz-wierszokleta Edzio (Bohdan Smoleń).

Świat według Kiepskich Paździochowie
Źródło: ATM Grupa

Serial był właściwie od początku szeroko komentowany. Niektórzy uważali go za prostacki i prymitywny. Z drugiej strony można było spotkać artykuły, które mówiły, że Kiepskich oglądają intelektualiści. Postaci zapisały się w kulturze popularnej, a wiele scen i tekstów stało się kultowymi dla wielu osób. Andrzej Grabowski został również nieco zaszufladkowany jako Ferdek Kiepski. Tyczyło się to też reszty aktorów, na przykład Bartosza Żukowskiego.

Dlaczego  Świat według Kiepskich znika?

Jako powód zakończenia serialu wskazuje się śmierć niektórych z głównych wykonawców. W 2020 roku pożegnaliśmy Ryszarda Kotysa (Marian Paździoch) oraz Dariusza Gnatowskiego (Arnold Boczek). Sam Andrzej Grabowski przyznał w wywiadzie radiowym, że odejście obu aktorów to straty, których nie da się zastąpić. Jeszcze wcześniej odeszli tacy wykonawcy, jak Bohdan Smoleń i Krystyna Feldman, a także Zofia Czerwińska (ekspedientka Malinowska) czy Jerzy Cnota (Tadeusz Kopciński).

Przez serial przewinęło się także wielu innych świetnych polskich aktorów – Krzysztof Kiersznowski, Adam Ferency, Mariusz Czajka, Marcin Troński, Roman Kłosowski, Tadeusz Szymków, Leon Niemczyk, Zbigniew Lesień, Janusz Chabior, Lech Dyblik, Kazimierz Ostrowicz, Zofia Merle, Dorota Kamińska, Hanna Śleszyńska, Joanna Kurowska czy Katarzyna Figura.

Świat według Kiepskich Babka Kiepska
Źródło: ATM Grupa

Książka o serialu na jego zakończenie

Podane zostało także, że jesienią ukaże się książka poświęcona serialowi i jego powstawaniom. Obecnie nanoszone są poprawki. Wydawcą będzie SQL. Wydanie książki związane jest także z 30. urodzinami telewizji Polsat. Nina Terentiew zapowiedziała: Andrzej Grabowski jest niewątpliwie królem anegdot i dowcipów i niejednokrotnie wywoła nasz uśmiech.

Cały serial będzie można natomiast oglądać bezpłatnie na platformie Polsat Go.

Źródło: ATM Grupa

A Wy jak będziecie wspominać Świat według Kiepskich? Byliście (jesteście) fanami czy raczej nie był to Wasz typ humoru? Dajcie nam znać w komentarzach.

Źródło: Plejada.pl, Telemagazyn, Wikipedia, FilmPolski.pl