Miliardowe zyski rynku smart home – tak wynika z analiz branżowych

Każdy mijający rok to niewątpliwy postęp na rynku technologii, które tworzą coraz to większy internet rzeczy. A także coraz bardziej zyskowny. Jak wynika z analizy Verified Market Research podawanej przez PR Newswire, do 2027 roku wszystkie obecne na rynku urządzenia smart home miałyby być łącznie warte ponad 207 miliardów dolarów. Skąd taka suma? Które obszary IoT miałyby przynieść najwięcej monet?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pomijając już ogólną liczbę urządzeń elektronicznych, których coraz więcej jest w naszych domach, kluczowym dla wzrostu popularności urządzeń smart home miałoby być większe zainteresowanie monitoringiem. Wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa naszego mienia czy zdrowia. Nawet jeśli nie planujemy wyjazdów, w dalszym ciągu dobrze jest mieć możliwość sprawdzania i bycia informowanym o tym, kto kręci się po naszej posesji i czy rzekomy kurier jest tym, za kogo się podaje.

Kwestia bezpieczeństwa jest też podnoszona przez inne źródło, na które powołuje się PR Newswire, czyli Reportlinker. Według niego już w ciągu najbliższych 5 lat możemy obserwować wzrost dochodów z tej właśnie gałęzi inteligentnych urządzeń. Zainteresowanie wiązać ma się niestety z wzrostem przestępczości na świecie.

W materiale od Reportlinkera przytoczone są wyniki ankiety Continental Automated Buildings Association, z których wynika, że ponad połowa amerykańskich respondentów jako główną motywację do zainstalowania inteligentnych urządzeń wskazuje bezpieczeństwo. Z kolei na oficjalnej stronie National Council for Home Safety and Security 63% nabywców zabezpieczeń jest zainteresowanych inteligentnymi zamkami oraz alarmami. Rośnie też popyt na inteligentne dzwonki video i kamery.

smart home monitoring

Co jeszcze przyczynia się do rozwoju rynku smart home?

Raport Verified Market Research jako kolejny z czynników wskazuje pojawianie się innowacyjnych bezprzewodowych technologii, jak kontrolerów HVAC czy regulatorów dostępu. Również trend łączenia elektroniki z dobrami trwałymi może być źródłem nowych okazji dla rozwoju IoT w prognozowanym okresie.

W raporcie zwraca się też uwagę, że nie tylko pojedyncze gospodarstwa, ale i wiele przedsięwzięć biznesowych skupia się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Nowe szanse miałyby się pojawić się w takich obszarach, jak oświetlenie, ciepłownictwo, klimatyzacja, ochrona, opieka zdrowotna czy rozrywka.

Kto będzie strzegł strażników?

Nie ma róży bez kolca. Dlatego przy dostrzeganiu pozytywów, wskazuje się także na wyzwania i ograniczenia, z jakimi musi mierzyć się rynek smart home. A więc kosztami instalacji urządzeń czy jednym z najczęściej powtarzanych zarzutów odnośnie od IoT, czyli – jak na ironię – zagrożeniem prywatności i ryzykiem cyberataków.

Bezpieczeństwo smart home

Jak wynika z materiałów Reportlinkera, wzrasta nie tylko liczba smart urządzeń, ale też pochodzących z nich wycieków danych (przy użyciu oprogramowania ransomware czy phishingu). Stąd wnioskuje się, że właśnie kwestia prywatności będzie kluczową przy wprowadzaniu do domów inteligentnych sprzętów (także tych związanych z ochroną). To także może być pole, na którym będą ze sobą konkurowały firmy produkujące urządzenia smart home.

PR Newswire podaje za Reportlinkerem przykład SimShine, jednego z młodych rywali takich firm, jak Xiaomi, Arlo czy należący do Amazona Ring. W swoich kamerach, SimCam, które wykorzystują technologię przetwarzania danych edge computing i mają zapewniać lepszą ochronę prywatności.

Przypominamy, że szeroką ofertę smart home znaleźć można w sklepie x-kom.

Sprawdź też:

Źrodło: PR Newswire