Ograniczona dostępność produktów – z czego wynika i jak długo potrwa

Rok 2020 to trudny czas także dla branży technologicznej. Najbardziej odczuwalne jest to w mocno ograniczonej dostępności produktów w sklepach. Jakie są tego przyczyny, jak długo potrwa taki stan rzeczy i jaki sprzęt najtrudniej jest obecnie znaleźć w sklepach? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Jak pandemia wpływa na sytuację na rynku elektroniki?

Pandemia bardzo mocno odbiła się na sytuacji producentów, dostawców, dystrybutorów i sprzedawców. W jej wyniku sprawdzone modele współpracy często okazywały się niewystarczająco efektywne. Produkty trafiały więc do sklepów w znacznie ograniczonej liczbie i z opóźnieniem, a część nie trafiła wcale. Obecnie sytuacja na szczęście się stabilizuje. Jednak w przypadku niektórych kategorii sprzętowych – jak na przykład: drukarki, kamery internetowe, karty graficzne, konsole i niektóre modele smartfonów – ograniczona dostępność może być odczuwalna jeszcze na początku 2021 roku.

dostawa w x-kom

Dlaczego tak wiele produktów ma wydłużony czas dostawy lub jest niedostępnych?

Głównym powodem jest pandemia. Po stronie producentów spowodowała ona przerwy w produkcji. Do tego przerwała łańcuch dostaw, przez co niektóre komponenty czy elementy konstrukcyjne docierały do fabryk z bardzo dużym opóźnieniem. Efektem był spadek wydajności.

Zupełnie przeciwnie kształtowały się natomiast potrzeby konsumentów. W wyniku pandemii zmienił się tryb życia, przeszliśmy na pracę i naukę zdalną. W takiej sytuacji wiele osób musiało w pośpiechu wyposażyć się w niezbędne urządzenia i akcesoria. Rosnący bardzo szybko popyt udało się w części zaspokoić sprzętem dostępnym w magazynach. Zapotrzebowanie okazało się jednak znacznie większe.

Tutaj znowu dał o sobie znać przerwany łańcuch dostaw. Trudności występowały bowiem również w transporcie sprzętu z fabryk do dystrybutorów lub bezpośrednio do sprzedawców. W efekcie terminy dostaw opóźniały się o kilka tygodni, a nawet o kilka miesięcy.

Jak długo potrwa taki stan?

Sytuacja w większości fabryk już się ustabilizowała. Pracują one pełną parą i realizują zamówienia. Przejściowe trudności występują jeszcze na polu dostaw. Obostrzenia wynikające z pandemii często wydłużają czas transportu towaru do dystrybutorów i sprzedawców. Mimo wszystko sytuacja wygląda coraz lepiej, a kolejne dostawy – choć po czasie – docierają do magazynów.

Duże znaczenie w tym kontekście ma również okres świąteczny. Dla wielu osób urządzenia i gadżety technologiczne to wymarzone prezenty. Stąd popyt ponowie wzrósł. Okres przedświątecznych zakupów powoli się jednak kończy, a to wkrótce także przełoży się na poprawę dostępności produktów. Już w pierwszym kwartale 2021 większość urządzeń i akcesoriów powinna być dostępna od ręki.

Jaki sprzęt jest obecnie najtrudniej kupić?

Są jednak takie kategorie, w przypadku których problemy z dostępnością mogą się przedłużyć. To: drukarki, kamery internetowe, karty graficzne, konsole i wybrane modele smartfonów, w tym konkretnym przypadku iPhone’y 12 Max i 12 Pro. O przyczyny takie stanu rzeczy i o prognozy zapytaliśmy pracujących w naszej firmie specjalistów. Oto czego się dowiedzieliśmy.

Drukarki

Ograniczenie dostępności drukarek to efekt przestojów produkcyjnych i znacznie zwiększonego popytu na te urządzenia, będącego wynikiem przejścia na pracę i naukę zdalną. W czwartym kwartale dodatkowym impulsem do zakupu takiego sprzętu był tzw. bon dla nauczycieli. Wszystko to spowodowało, że niektóre modele po prostu się wyprzedały. Sytuację tę w następujący sposób komentuje Kinga Kręciwilk Senior Product Manager w naszej firmie:

Zwiększony popyt, przestoje produkcyjne i opóźnienia w logistyce powodują, że sytuacja na rynku jest skomplikowana. Robię wszystko, by przywrócić pełną dostępność oferty dla naszych klientów. Mam ogromną nadzieję, że już z początkiem przyszłego roku realia ulegną poprawie.

Kamery internetowe

Najbardziej intensywny skok zainteresowania kamerami internetowymi miał miejsce w pierwszej połowie roku, kiedy wszyscy szukaliśmy akcesoriów do nauki i pracy zdalnej. Już wtedy zaczęły występować pierwsze poważne braki. Jesienią nastąpił kolejny wzrost popytu, który – przez ograniczone dostawy – trudno było zaspokoić. Obecnie jednak sytuacja wyraźnie się stabilizuje. Jak mówi Krystian Kurek, Product Manager w naszej firmie:

Dostępność jest coraz to lepsza. Jedynym czynnikiem, który może powodować trudności, jest transport. Przewoźnicy interkontynentalni wciąż mają opóźnienia, ale odbieramy sygnały, że są one coraz mniejsze.

Karty graficzne

Ograniczona dostępność kart graficznych jest problemem globalnym. W tej sprawie zwróciliśmy się z oficjalnym pytaniem do Nvidii. Wciąż jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Gdy to się zmieni, od razu zaktualizujemy artykuł o pozyskane informacje.

Konsole

Premiera konsol nowej generacji to zawsze ogromne wydarzenie. Setki tysięcy graczy z całego świata z niecierpliwością czekają na ten moment. Wiele osób decyduje się na zakup przed premierą, aby jak najszybciej cieszyć się nową jakością rozgrywki. W tym roku zainteresowanie wyraźnie przerosło możliwości producentów. Nowe konsole docierają do sprzedaży w bardzo małych partiach, które wyprzedają się nawet w kilka minut. Sytuację w naszym sklepie tak przedstawia Piotr Kociubiński, Product Manager:

Problem z dostępnością konsol w naszym sklepie spowodowany jest ograniczonymi dostawami i ogromnym zainteresowaniem takim sprzętem. Sytuacja powinna uspokoić się w pierwszym kwartale 2021 r., wraz ze wzrostem dostępności konsol.

Wybrane modele iPhone’ów

Problem z dostępnością dotyczy modeli 12 Pro i 12 Max. Sytuację w następujący sposób tłumaczy Mateusz Chmielewski, Junior Product Manager w naszej firmie:

Zainteresowanie modelami 12 Pro i 12 Max okazało się bardzo duże, większe niż 12 Mini i zwykłą 12. Przez pandemię i związane z nią problemy produkcyjne dostawy są opóźnione, co spowalnia możliwość zaspokojenia zapotrzebowania na modele 12 Pro i 12 Max. Obecnie dostawy otrzymujemy raz albo dwa w tygodniu, z tym, że zazwyczaj jest to kilkanaście albo kilkadziesiąt smartfonów (Apple dzieli dostawy na wszystkich oficjalnych partnerów w Polsce). Otrzymany sprzęt niezwłocznie wysyłamy do osób, które go kupiły.

Mimo trudności wszystko zmierza ku lepszemu

Warto uzbroić się w cierpliwość, bo niektórzy producenci wciąż nie są w stanie podać ani dat dostaw, ani liczby sztuk w tych dostawach. Nasi specjaliści dokładają jednak wszelkich starań, aby już pierwszy kwartał 2021 roku był znacznie lepszy pod kątem dostępności produktów.