Microsoft 365 Defender – zautomatyzowana ochrona danych przed cyberatakami

Bezpieczeństwo w sieci to temat, którego nie wolno bagatelizować. Liczba zagrożeń jest coraz większa, a ewentualne ataki są coraz bardziej złożone. Na szczęście również i ochrona przeciwko wirusom oraz szkodliwym działaniom jest bardziej skuteczna. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie danych jest usługa Microsoft 365 Defender. W jaki sposób pomoże ochronić organizację przed internetowymi zagrożeniami?

Powstrzymywanie ataków w różnych usługach Microsoft 365

Microsoft 365 to zbiór narzędzi, które przydadzą się nie tylko w pracy, ale również w nauce czy rozrywce. W usłudze tej zgromadzić da się dowolną ilość danych, które trzeba chronić, ponieważ chętnych na ich wykorzystanie może być sporo. Mowa tutaj oczywiście o cyberprzestępcach – przykładowo mogą oni dostać się do Twoich plików, a następnie je zablokować i zażądać od Ciebie pieniędzy za ich odblokowanie. Ale to tylko jeden z czarnych scenariuszy, na które narażone są głównie firmy, ponieważ pomysłowość hakerów nie zna granic.

O zagrożeniach w sieci szczegółowo pisaliśmy w artykułach:

W jaki sposób Microsoft 365 Defender chroni dane organizacji?

Microsoft 365 Defender to pakiet ochronny przed naruszeniem zabezpieczeń w Twojej firmie. Wykrywa i reaguje na zagrożenia wynikające z działania złośliwego oprogramowania oraz cyberprzestępców, zapewniając zintegrowaną ochronę przed atakami.

Defender pomoże Ci chronić aplikacje w chmurze. Masz do nich pełen wgląd, a dzięki temu łatwiej jest je kontrolować oraz wykrywać ewentualne zagrożenia. Bezpieczna jest więc chociażby cała usługa Office 365, a ochrona antywirusowa poradzi sobie z zaawansowanymi zagrożeniami. Ponadto Defender automatycznie reaguje w przypadku wykrycia naruszeń po ataku. Zabezpieczone są również indywidualne konta użytkowników, które upraszczają dostęp do danych.

Twoja organizacja będzie chroniona, a Defender wyeliminuje trwałe zagrożenia i zapewni ochronę przed przyszłymi naruszeniami. Ataki będą więc powstrzymane, nim nastąpią. Co ważne, zasoby, jeśli zostaną w jakiś sposób naruszone podczas ataku, przywrócisz do bezpiecznego stanu.

Alerty, które pojawią się po wykryciu zagrożeń, uporządkowane są według priorytetów. To pozwoli Ci wyselekcjonować incydenty, tak by najwięcej uwagi poświęcić tym, które są krytyczne i odpowiednio na nie reagować. 

bezpieczeństwo w sieci

Ochrona krok po kroku z Microsoft 365 Defender – od poczty e-mail po SharePoint, OneDrive czy Teams

Poczta elektroniczna jest kluczowym elementem każdej organizacji. Stała się więc sporym obciążeniem dla firm pod kątem bezpieczeństwa. Wiadomości e-mail da się wysyłać i odbierać na całym świecie, a więc jest to niezwykle atrakcyjny sposób ataków dla cyberprzestępców.

Microsoft 365 Defender stosuje wielowarstwową ochronę. Zanim wiadomość dotrze do skrzynki, antywirus sprawdza, skąd pochodzi. Dzięki temu już na samym początku część złośliwych wiadomości jest blokowana lub usuwana. Defender sprawdza autentyczność domeny, z której wysyłany jest e-mail, a uwierzytelnienie źródła pozwala zapobiegać fałszowaniu służbowej korespondencji. Szczególnie pomocna w tym przypadku jest technologia anty-spoof, która skutecznie pomaga weryfikować wiadomości pod kątem tego, czy są prawdziwe.

Kolejnym krokiem, podczas kontroli poczty elektronicznej, jest sprawdzenie, co może zawierać wiadomość. Specjalne programy i algorytmy, które chronią przed złośliwym oprogramowaniem, potrafią skutecznie wykryć zainfekowane załączniki czy linki prowadzące do niebezpiecznych stron. Hakerzy są często na tyle wyrafinowani, że to, co podsyłają, na pierwszy rzut oka wydaje się być bezpieczne. Ochrona może nawet zatrzymać akcję już po kliknięciu w link lub po otwarciu załącznika, dzięki zaawansowanemu i skutecznemu skanowaniu.

Poznaj bliżej usługę Microsoft 365:

Chroń nie tylko e-mail, ale całą usługę Office 365

Chociaż poczta elektroniczna jest zwykle głównym celem ataków, to nie tylko ją trzeba odpowiednio chronić. Microsoft 365 Defender rozszerza ochronę również do takich aplikacji, jak: SharePoint, OneDrive, Teams, a także narzędzi pakietu Office. Jeśli również tam ktoś spróbuje przesłać złośliwe pliki lub linki, antywirus wykryje je oraz zablokuje.

Defender tworzy raporty w czasie rzeczywistym, by na bieżąco informować o ewentualnych zagrożeniach, na jakie trzeba uważać. Podsunie też zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, które warto rozważyć w organizacji. Nie musisz więc korzystać z profesjonalnych ekspertyz, ponieważ na podstawowym poziomie program podsunie Ci, co warto poprawić.

Usługa Microsoft 365 skierowana jest także do użytkowników prywatnych. Wykorzystanie Defendera do ochrony plików domowych również jest skuteczne, jeśli na co dzień korzystasz z Office 365. Takie dane również są atrakcyjne dla hakerów, którzy mogą wykorzystać je chociażby do szantażu.


SIEM i XDR – zintegrowana ochrona przed zagrożeniami dzięki zaawansowanym rozwiązaniom

Skuteczne zabezpieczanie danych jest bardzo złożonym procesem. Automatyczne rozwiązania bardzo ułatwiają kontrolę nad zagrożeniami, ale im więcej ich jest, tym trudniej może być nimi zarządzać. Powstrzymywanie naruszeń, które następują w obrębie całej organizacji, pomogą chronić rozwiązania SIEM oraz XDR.

SIEM to w dużym uproszczeniu technologia, która analizuje działania użytkowników i zbiera dane związane z bezpieczeństwem. Służy temu, by wykrywać nietypowe zdarzenia, które mogą być potencjalnym atakiem. XDR to rozszerzone wykrywanie zagrożeń, które działa na przestrzeni wielu warstw zabezpieczeń. 

W ten sposób chronić możesz wszystkie chmury i platformy – w tym Azure, Google Cloud, Windows, Mac, iOS, Android, IoT oraz wiele innych. Zintegrowane zabezpieczenia są gwarancją skutecznego zapobiegania atakom, dzięki funkcjom rozszerzonego wykrywania i reagowania. Ponieważ w przypadku ataków liczy się przede wszystkim czas, w błyskawicznym reagowaniu pomóc może także sztuczna inteligencja, a utworzony wcześniej plan reagowania pozwoli zatrzymać oprogramowanie wymuszające okup, nim zdąży zainfekować urządzenia.

Połączenie rozwiązań SIEM i XDR wspomoże osoby, które odpowiedzialne są za zapewnienie bezpieczeństwa w organizacji, dając im niezbędne narzędzia i informacje. Zwiększy się ich wydajność i efektywność ochrony. Szczegółowe informacje dotyczące całej organizacji daje natywne dla chmury rozwiązanie SIEM. Zintegrowany i zautomatyzowany XDR pozwoli z kolei chronić użytkowników końcowych poprzez usługę Microsoft 365 Defender.

Artykuł powstał we współpracy z Microsoft.