Lenovo Smart Paper to wyjątkowy notatnik cyfrowy i czytnik ebooków w jednym. Czy to jedyne jego atuty?

To tabletoczytnik! Nie, to czytnikotablet! Nie, to Lenovo Smart Paper, czyli notatnik cyfrowy z prawdziwego zdarzenia i na miarę 2023 roku. Ot, nietuzinkowe połączenie funkcjonalności tabletu, notatnika i czytnika z charakterystycznym dla niego ekranem. Ta wyjątkowa kombinacja zamknięta w eleganckiej obudowie przykuwa wzrok, a kilka chwil z urządzeniem sprawia, że zachce Ci się robić notatki z dosłownie wszystkiego.

 • Lenovo Smart Paper jest nietuzinkowym połączeniem notatnika cyfrowego, czytnika i tabletu.
 • Siłą urządzenia jest 10,3-calowy matowy ekran e-ink – 24 poziomy temperatury barwowej i jasności z automatycznym dopasowaniem do oświetlenia otoczenia. Przyjemne, mniej meczące wzrok czytanie oraz robienie notatek nawet przy dużym nasłonecznieniu i zachowaniu długiego czasu pracy na akumulatorze. Bateria się nie wyczerpie nawet po przeczytaniu całej Pieśni lodu i ognia.
 • Smart Paper ma opcję nagrywania spotkań czy wykładów – dopasuj nagrania do utworzonej notatki i odsłuchaj konkretny fragment odnoszący się tylko do niej bez potrzeby odsłuchiwania całości.
 • Lenovo stawia na wygodną obsługę – to zasługa nie tylko dobrze wyprofilowanej metalowej obudowy, ale także dotykowego ekranu oraz wielofunkcyjnego rysika o 4096 poziomach nacisku. Ten może być długopisem, piórem, ołówkiem lub markerem.

Lenovo Smart Paper to więcej niż czytnik i więcej niż notatnik

Rób notatki z podręczników i książek, szkicuj, rysuj, twórz wykresy lub odnośniki do nich – co tylko dusza zapragnie. Lenovo Smart Paper to niezwykle funkcjonalny notatnik cyfrowy, który powstał z myślą właśnie o tego typu zadaniach. Chłoniesz książki tonami, ale chciałbyś urządzenie bardziej funkcjonalne od typowego czytnika? A tablet zbyt męczy Twój wzrok? A może zajmujesz się transkrypcjami albo nieustannie robisz notatki z np. wykładów?

Jeśli poszukujesz urządzenia, które spełni jednocześnie wszystkie te wymagania, to dobrze trafiłeś. Lenovo Smart Paper jest wręcz stworzone dla takich osób. Poznaj najciekawsze funkcje i cechy tego bez dwóch zdań wyjątkowego notatnika cyfrowego.

E-inkowy ekran w Lenovo Smart Paper. Idealny do cyfrowego notatnika

Podstawą notatnika Smart Paper jest jego w pełni dotykowy ekran, pokryty dodatkową warstwą ochronną, a mianowicie dobrze znany użytkownikom czytników ebooków e-ink. Jest on zwany często e-papierem, bo do złudzenia przypomina rzeczywistą kartkę wydartą z książek. Dzięki temu przeczytasz go bez problemu nawet przy dużym nasłonecznieniu, bo nie zobaczysz w jego przypadku żadnych odbić.

Czytanie męczy wzrok, więc zastosowanie tego typu wyświetlacza sprawia, że negatywny efekt doskwiera mniej – zwłaszcza w porównaniu do standardowych ekranów znanych ze smartfonów czy tabletów. Dodatkowo podświetlenie zastosowane w Smart Paper tylko uprzyjemni jego używanie podczas gorszego oświetlenia, co też wpływa pozytywnie na oczy.

grubość obudowy lenovo smart paper

Szeroki zakres poziomów jasności oraz jej dopasowanie do panującego w danym pomieszczeniu i momencie oświetlenia zadba o ich odpowiedni komfort. Inaczej mówiąc, ekran automatycznie się ściemni nocą, by nie raził zbyt mocno w oczy, a przy dużym nasłonecznieniu się rozjaśni, by był czytelny.

Ekran e-ink ma jeszcze jedną wielką zaletę. Pozwala on wydłużyć czas pracy urządzenia o wiele godzin w stosunku do ekranów, które znasz z typowych tabletów. Jeśli Lenovo Smart Paper ma służyć Ci głównie jak czytnik ebooków, to na jednym ładowaniu zdążysz przeczytać całą sagę Pieśni lodu i ognia i zostanie jeszcze na Władcę Pierścieni.

Z kolei do interaktywnych zadań pokroju tworzenia notatek, szkiców czy wykresów wystarczy na 170 stron, więc nie musisz martwić się o to, że bateria szybko się wyczerpie.

Nie ograniczaj się tylko do formy pisanej

Smart Paper pozwala nie tylko konwertować odręczne pismo w czytelny tekst i umieszczać notatki w utworzonych przez siebie folderach, udostępniać je czy błyskawicznie wyszukiwać, używając słów kluczowych. Dzięki podwójnemu mikrofonowi umożliwia nagrywanie np. wykładów, dzięki czemu notatki nie muszą ograniczać się do formy pisanej. Co więcej, mogą być one zsynchronizowane, więc możesz odsłuchać konkretnego fragmentu odnoszącego się tylko i wyłącznie do danej notatki.

Jakby tego było mało, dedykowana aplikacja Smart Paper umożliwia dostęp do stworzonych notatek bez urządzenia. Możesz bowiem po nie sięgnąć z poziomu smartfonów na iOS lub Androidzie czy komputerów z systemem operacyjnym Windows. Ponadto oprogramowanie pozwala na tłumaczenie tekstu i nagrań na różne języki.

udostępnianie notatek na lenovo smart paper

9 „cudów” rysika Lenovo Smart Paper

Niezwykle pomocny w obsłudze urządzenia jest specjalny, znajdujący się w zestawie rysik Smart Paper z 4096 stopniami czułości (na nacisk), który schowasz w obudowie w przeznaczonym dla niego miejscu. Jest to wyjątkowe akcesorium o aż 9 różnych ustawieniach. Jeden rysik, by we wszystkim się sprawdzić. Może pełnić funkcję pióra do kaligrafii, długopisu, markera czy ołówka.

Używaj go niemal bez opóźnień (jest ono zaledwie 23-milisekundowe), dzięki czemu praca na urządzeniu to czysta przyjemność. Nie musi być też przerywana, bo rysik nie wymaga żadnego ładowania.

funkcje rysika lenovo smart paper

Lenovo Smart Paper w pigułce, czyli co w specyfikacji piszczy

Lenovo Smart Paper to połączenie idealnie dobranych pod kątem specyfiki urządzenia podzespołów i elementów, które dbają nie tylko o płynność działania i wygodę w użytkowaniu, ale także o komfort dla oczu. Ogromną przewagą tego unikatowego tabletoczytnika jest jego szeroka funkcjonalność, nieograniczająca się tylko do czytania i robienia notatek.

Poznaj pełną specyfikację Smart Paper:

 • Ekran: E-Ink, 10,3 cala, dotykowy, rozdzielczość 1872 x 1404 pikseli, 227 ppi, matowy z powłoką anti-glare (24 poziomy jasności i temperatury barwowej)
 • Procesor: Rockchip RK3566 1,8 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB LPDDR4X (wlutowana)
 • Pamięć wewnętrzna: 64 GB
 • System operacyjny: zmodyfikowany Google Android 11
 • Akumulator: wbudowany 3550 mAh
 • Zasilanie: 10 W
 • Łączność: Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.2, USB typu C (2.0)
 • Czujniki: akcelerometr, czujnik Halla, czujnik światła otoczenia
 • Mikrofon: tak, dwa wbudowane
 • Czas pracy na akumulatorze: czytanie: 8500 stron; notatki: 170 stron
 • Wymiary: 195 x 226 x 5,5 mm
 • Waga: 408 g
 • Gwarancja: 2-letnia producenta
 • Kolor: Storm Grey
 • Akcesoria: rysik Lenovo Smart Paper, etui Lenovo Smart Paper Folio
 • Cena: 1999 zł (399 dolarów lub 479 euro)

Postaw z Lenovo Smart Paper na wygodę przy tworzeniu notatek, szkiców, wykresów czy różnego rodzaju dokumentacji. Urządzenie wnosi te procesy na nowy poziom, co może przydać się nie tylko w szkole, na studiach, ale też w pracy. Nie musisz się także zanadto ograniczać – wbudowana pamięć pozwoli Ci na zapisanie nawet 50 tysięcy stron. Bądź kreatywny ze Smart Paper.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Lenovo.

Lenovo Smart Paper kupisz w x-komie

Zobacz również inne tablety Lenovo w x-komie