Graj, ucz się i twórz szybciej na laptopach z NVIDIA GeForce RTX 40

Czy istnieje laptop do wszystkiego? Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale laptopy z kartami graficznymi GeForce RTX z serii 40 temu stanowczo zaprzeczają. Po co się ograniczać, skoro można postawić na sprzęt szalenie uniwersalny: do gamingu, wymagającej nauki oraz pracy kreatywnej? Oparte na najnowszej architekturze NVIDIA Ada Lovelace układy przynoszą korzyści we wszystkich trzech zastosowaniach. Dowiedz się więcej, co oferują karty GeForce RTX 40 w laptopach.

Mobilne GeForce RTX 40. Czym nowym NVIDIA kusi w laptopach?

Karty graficzne GeForce RTX z serii 40 przyniosły nową architekturę: NVIDIA Ada Lovelace w 5-nanometrowej litografii (4N, ulepszonej specjalnie pod te układy). Poczynione usprawnienia i obniżony proces technologiczny przełożyły się nie tylko na wzrost wydajności, ale także na lepszą efektywność energetyczną, jakże kluczową w laptopach (nie tylko gamingowych). Co jeszcze zmieniło się względem poprzedniej generacji – GeForce RTX 30?

Oto seria NVIDIA GeForce RTX 40 w pigułce:

  • nowa architektura Ada Lovelace i proces technologiczny 4N TSMC (większe zagęszczenie tranzystorów, wyższa wydajność i niższy pobór energii);
  • rdzenie RT trzeciej generacji i Tensor czwartej generacji (wyższa przepustowość i wydajność w zastosowaniach ze śledzeniem promieni i AI);
  • ulepszony akcelerator przepływu optycznego (sprzętowe wsparcie DLSS 3, przekładające się na większą liczbę klatek w grach);
  • podwójne enkodery NVENC ósmej generacji i obsługa AV1 (krótszy czas eksportu wideo lub renderingu 3D, lepsza jakość i wydajność podczas streamingu).
wydajność a pobór mocy na laptopie z rtx 4070
GeForce RTX 4070 o wydajności RTX 3070 przy poborze mocy RTX 3050? Czemu nie! Źródło: NVIDIA

Jakie GeForce RTX z serii 40 trafiły do laptopów?

NVIDIA przygotowała zróżnicowane pod względem wydajności modele mobilnych układów graficznych, by spełnić oczekiwania różnych grup użytkowników. W laptopach znajdziesz więc następując modele GPU (od najsłabszego do najwydajniejszego):

specyfikacja mobilnych kart geforce rtx 40
Źródło: NVIDIA

Pamiętaj: wybór karty graficznej i jej wariantu (moc GPU podawana w TGP) wpływa na cenę i wydajność laptopa. Dowiedz się o tym, co i ile możesz zyskać, wybierając notebooka z układem GeForce RTX z serii 40.

Graj wydajniej na laptopach z RTX 40

Laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX od zawsze kojarzyły się z jednym: z graniem. Nic dziwnego, w końcu to układy konsumenckie przeznaczone właśnie do rozrywki. A tu korzyści są niepodważalne i niezastąpione (przynajmniej do kolejnej generacji). 

Seria GeForce RTX 40 korzysta bowiem z ulepszonych i wydajniejszych rdzeni RT (do śledzenia promieni) i Tensor (do DLSS). Mało tego, jako jedyna oferuje wsparcie DLSS 3. I jest najbardziej użyteczna w przypadku aktywacji nowej funkcji w ramach DLSS 3.5. Rekonstrukcja promieni wymaga bowiem włączenia path tracingu, który bardzo mocno obciąża GPU.

laptop z rtx 4060 vs przeciętny laptop w gamingu
Źródło: NVIDIA

Path tracing, który na razie obecny jest tylko w Cyberpunku 2077, ale wkrótce trafi też do Alana Wake’a 2, to technika śledzenia ścieżek. Ot, ray tracing na sterydach. Przekłada się ona na jeszcze efektowniejsze i bliższe rzeczywistości odbicia, cienie i oświetlenie. Path tracing to opcja zarezerwowana przede wszystkim dla kart graficznych GeForce RTX 40, bo tylko one oferują odpowiednią wydajność i DLSS 3. Bez funkcji generowania klatek (Frame Generation) gra staje się często niegrywalna w trybie RT Overdrive (PT).

GeForce RTX 40 to więc nie tylko wyższa wydajność w grach i wyższa wydajność w ray tracingu, co oznacza płynniejszy obraz i jeszcze bardziej zabójczą oprawę wizualną. To jedyna seria, która obsługuje wszystkie nowoczesne techniki graficzne i nadaje się do nich w największym stopniu. Samo DLSS 3 to istny game changer. Potrafi podnieść kilkukrotnie fps, i to bez wizualnego uszczerbku (wzrost opóźnień jest praktycznie nieodczuwalny). A path tracing? Path tracing jest wisienką na torcie dla wybranych, ale generowanie klatek pozwala znaleźć się w tym gronie wybrańców.

Nie samym graniem jednak człowiek żyje… Ba, nie musisz grać, by docenić możliwości układów graficznych GeForce RTX z serii 40. NVIDIA postarała się już w poprzednich generacjach, by nie były one kojarzone wyłącznie z gamingiem. W tej serii poszła nawet o krok dalej, serwując kolejny postęp wydajnościowy w profesjonalnych aplikacjach. W jakich zastosowaniach możesz zyskać, sięgając po laptopa z GeForce RTX 40?

Ucz się sprawniej na laptopach z RTX 40

Jedno trzeba NVIDII przyznać: zrywa ze stricte gamingowym obrazem swoich układów graficznych w wielkim stylu. Potwierdza to chociażby wynikami wydajności, a o to w tym przecież chodzi? Zmieniając model laptopa z wyższym numerkiem GPU, oczekujesz więcej. Oczekujesz odczuwalnej poprawy. A seria GeForce RTX 40 jest w stanie Ci to zapewnić.

laptop z rtx 4060 vs przeciętny laptop w aplikacjach stem
Źródło: NVIDIA

To sprzęt, który wykracza szeroko poza wymagania przeciętnego ucznia lub studenta. To idealne rozwiązanie dla mocno technicznych kierunków (tzw. STEM – z ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics), które mogą wymagać obcowania z profesjonalnymi aplikacjami.

Takimi, które są akcelerowane sprzętowo. To mogą być Adobe Premiere Pro i DaVinci Resolve do montażu wideo. To może być oprogramowanie Autodesk do renderingu lub Adobe Photoshop i Lightroom do obróbki grafiki. Wreszcie to mogą być V-Ray i Adobe Illustrator do projektowania graficznego i wizualizacji architektonicznych.

aplikacje stem akcelerowane sprzętowo przez układy nvidia rtx 40
Źródło: NVIDIA

To zaledwie przykłady – NVIDIA dba o szereg optymalizacji stworzonych z myślą o tych aplikacjach i układach graficznych GeForce RTX 40. Po to, by wykorzystać w tym oprogramowaniu pełny potencjał GPU. To możliwości, o jakich posiadaczy przeciętnego laptopa pozbawionego kart NVIDIA mogą pomarzyć. I nie musisz wcale mieć GeForce RTX 4090 lub 4080. Korzyści odczujesz także w niższych modelach: GeForce RTX 4050 lub 4060. Wzrost wydajności w aplikacjach STEM potrafi być nawet kilkunastokrotny!

Wyższa wydajność to sprawniejsza nauka, a sprawniejsza nauka to oszczędność czasu. Jakby tego było mało, NVIDIA serwuje uczniom i studentom przydatne narzędzia i aplikacje, takie jak Broadcast. Umożliwia ona zmianę wirtualnego tła, usunięcie szumów, automatyczne dopasowanie obrazu do ruchu Twojej głowy i efekt utrzymywanego wzroku, mimo że możesz w tym samym czasie zerkać na swoje notatki. To zasługa sztucznej inteligencji, która stanowi o sile kart GeForce RTX.

Twórz szybciej kreatywne treści na laptopach z RTX 40

Skoro laptopy z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX z serii 40 sprawdzają się w nauce i studiach o technicznych kierunkach, to tym bardziej sprawdzą się w pracy kreatywnej. Bo w końcu lista akcelerowanych sprzętowo aplikacji pookrywa się w obu przypadkach. Warto jednak podkreślić, że mobilne układy NVIDIA Ada Lovelace są dobre nie tylko dla początkującego grafika, montażysty lub projektanta. Moc kart GeForce RTX z serii 40 udźwignie nawet najbardziej wymagające aplikacje – to wręcz idealny wybór dla profesjonalisty.

laptop z rtx 4060 vs przeciętny laptop w pracach twórczych
Źródło: NVIDIA

Laptopy te nie tylko łączą pożyteczne z przyjemnym, ale przede wszystkim służą jako narzędzie pracy. I to takie, które nie ogranicza Cię w żadnym stopniu. Tak naprawdę dobierasz jedynie model GPU (np. RTX 4090, a może wystarczy RTX 4060?) i jego moc adekwatnie do swoich potrzeb i wykonywanych zadań. Nie każdy profesjonalista potrzebuje kilkunastu GB pamięci VRAM, która przydaje się w najbardziej złożonych projektach.

Niższe modele GeForce RTX 40 też potrafią wyraźnie przyspieszyć tworzenie kreatywnych treści. O to nie musisz się obawiać. Na laptopach z układami NVIDIA Ada Lovelace swoją pracę skrócisz nawet kilkukrotnie! Niezależnie od tego, czy zajmujesz się edycją wideo, grafiki, czy może projektowaniem 3D albo analityką danych, w każdym z tych przykładów zyskujesz.

Zysk możesz przeznaczyć chociażby na dopieszczenie swoich projektów albo zwyczajnie przełoży się on na przyjemniejszą, bardziej komfortową pracę. W końcu nie chodzi tylko o sprawniejsze wykonywanie zadań, ale także o zapewnienie sobie odpowiednich, niespowalniających Cię warunków pracy i płynnego działania aplikacji w różnych, w tym skrajnych, scenariuszach.

Polecane laptopy z GeForce RTX 40

W sprzedaży znajdziesz cały szereg zróżnicowanych laptopów z układami graficznymi NVIDIA GeForce RTX z serii 40. Co więcej, w ich przypadku wysoka wydajność idzie w parze z satysfakcjonującym poborem mocy, co w laptopach jest niemal równie nieocenione.

Dla kogo więc są laptopy z GeForce RTX z serii 40? Dla gracza, ucznia, profesjonalisty – to sprzęt diabelnie uniwersalny i nic nie sprawdza się tak dobrze we wszystkich trzech zastosowaniach, jak właśnie komputery z kartą NVIDIA Ada Lovelace.

graj, ucz się i twórz szybciej na laptopach z rtx 40
Źródło: NVIDIA

Dopiero zaczynasz przygodę z grafiką lub wideo albo nie masz odpowiedniego budżetu? Nawet modele z GeForce RTX 4050 lub 4060 mogą być trafionym zakupem, który usprawni Twoją naukę czy uprzyjemni gaming.

A co jeśli Twoja praca wymaga dużych nakładów mocy, odpowiedniej do np. wielozadaniowości? Postaw w takim razie na topowe układy – nie pożałujesz, a wręcz zaimponują Ci możliwości kart graficznych z rodziny NVIDIA Ada Lovelace.

Ważne jest jednak to, by wybrać laptopa i moc GPU odpowiednio nie tylko do budżetu, ale i do swoich oczekiwań oraz celów. Sprawdź polecane notebooki z GeForce RTX 40 z różnych przedziałów cenowych:

Laptopy z GeForce RTX 4050