Ładowanie bezprzewodowe, czyli indukcja
Ładowanie bezprzewodowe to uzupełnienie energii w urządzeniu bez konieczności podpinania do niego kabla, działające przy tym na określoną odległość. Odbywa się w ramach procesu zwanego indukcją elektromagnetyczną. Dla tych, którzy z fizyki nie byli za dobrzy, śpieszę z odpowiednią dawką teorii.
Kilka słów teorii
Najprościej ujmując, zarówno ładowarka, jak i sprzęt, który chcemy naładować, muszą posiadać tzw. cewkę indukcyjną. Wewnątrz stacji bazowej znajduje się zwinięty przewód. Jest to cewka elektromagnetyczna, zwana też nadawczą, przez którą przepływa prąd przemienny. Pod obudową smartfona (lub innego urządzenia obsługującego ładowanie bezprzewodowe) umieszczona jest natomiast cewka odbiorcza. Na określonej odległości ich połączenie wytwarza pole elektromagnetyczne, poprzez które odbywa się transfer energii. Proces ten jest więc całkowicie bezprzewodowy.
Ale uwaga! Sprzęt, który wysyła energię, czyli w naszym wypadku ładowarka indukcyjna, musi być każdorazowo podpięty do źródła prądu. Innymi słowy, najpierw musi pobrać energię, aby później bezprzewodowo przekazać ją np. do smartfona.
Trzeba też pamiętać o precyzyjnym ułożeniu smartfona na stacji bazowej. Tak, aby cewki znajdowały się jak najbliżej siebie. Inaczej dochodzi do obniżenia natężenia prądu płynącego do zasilanego urządzenia. Warto zatem wybrać ładowarkę indukcyjną wyposażoną w diodę kontrolną LED, która informuje o prawidłowym ułożeniu urządzenia na podstawce i rozpoczęciu procesu ładowania. Choć nieustający postęp sprawia, że niebawem codziennością staną się stacje ładujące urządzenia na odległość, wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu.
Czym jest Qi?
Qi to główny i ujednolicony standard ładowania bezprzewodowego, opracowany przez Wireless Power Consortium. Spotkacie go w większości urządzeń obsługujących ładowanie indukcyjne. Ma on za zadanie zapewnić kompatybilność na linii smartfon – ładowarka, nawet jeśli oba urządzenia są spod szyldu innych marek. Gwoli ścisłości należy jednak nadmienić, że na rynku istnieją również inne opcje, jak np. PMA. Miejcie jednak na uwadze, że są to mało rozpowszechnione rozwiązania i zostają daleko w tyle za wiodącym od początku prym standardem Qi.
Tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce?
Czy ładowarka Qi naładuje telefon że standardem PMA?
Oba standardy bazują na tej samej technologii, ale różnią się częstotliwością i protokołami przekazywania energii. Aby naładować smartfon ładowarką QI musi on obsługiwać taką technologię ładowania.