Ładowanie bezprzewodowe – to znaczy jakie? Jak działa? Czy jest potrzebne?

Powiedzmy sobie jasno – w dzisiejszych czasach bezprzewodowe uzupełnianie energii nie jest już czymś WOW, tylko pewnego rodzaju standardem. Na ładowanie indukcyjne stawia coraz większa liczba zarówno producentów, jak i konsumentów. Czym właściwie jest ładowanie bezprzewodowe i jak działa? Czy warto postawić na urządzenia, które ładują się bez konieczności podpinania kabli?

Ładowanie bezprzewodowe, czyli indukcja

Ładowanie bezprzewodowe to uzupełnienie energii w urządzeniu bez konieczności podpinania do niego kabla, działające przy tym na określoną odległość. Odbywa się w ramach procesu zwanego indukcją elektromagnetyczną. Dla tych, którzy z fizyki nie byli za dobrzy, śpieszę z odpowiednią dawką teorii. 

Kilka słów teorii

Najprościej ujmując, zarówno ładowarka, jak i sprzęt, który chcemy naładować, muszą posiadać tzw. cewkę indukcyjną. Wewnątrz stacji bazowej znajduje się zwinięty przewód. Jest to cewka elektromagnetyczna, zwana też nadawczą, przez którą przepływa prąd przemienny. Pod obudową smartfona (lub innego urządzenia obsługującego ładowanie bezprzewodowe) umieszczona jest natomiast cewka odbiorcza. Na określonej odległości ich połączenie wytwarza pole elektromagnetyczne, poprzez które odbywa się transfer energii. Proces ten jest więc całkowicie bezprzewodowy.

Ale uwaga! Sprzęt, który wysyła energię, czyli w naszym wypadku ładowarka indukcyjna, musi być każdorazowo podpięty do źródła prądu. Innymi słowy, najpierw musi pobrać energię, aby później bezprzewodowo przekazać ją np. do smartfona.

Trzeba też pamiętać o precyzyjnym ułożeniu smartfona na stacji bazowej. Tak, aby cewki znajdowały się jak najbliżej siebie. Inaczej dochodzi do obniżenia natężenia prądu płynącego do zasilanego urządzenia. Warto zatem wybrać ładowarkę indukcyjną wyposażoną w diodę kontrolną LED, która informuje o prawidłowym ułożeniu urządzenia na podstawce i rozpoczęciu procesu ładowania. Choć nieustający postęp sprawia, że niebawem codziennością staną się stacje ładujące urządzenia na odległość, wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu.

Czym jest Qi?

Qi to główny i ujednolicony standard ładowania bezprzewodowego, opracowany przez Wireless Power Consortium. Spotkacie go w większości urządzeń obsługujących ładowanie indukcyjne. Ma on za zadanie zapewnić kompatybilność na linii smartfon – ładowarka, nawet jeśli oba urządzenia są spod szyldu innych marek. Gwoli ścisłości należy jednak nadmienić, że na rynku istnieją również inne opcje, jak np. PMA. Miejcie jednak na uwadze, że są to mało rozpowszechnione rozwiązania i zostają daleko w tyle za wiodącym od początku prym standardem Qi.

Tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce?

ładowanie bezprzewodowe indukcyjne

Szybkość ładowania bezprzewodowego

Z reguły ładowanie indukcyjne jest wolniejsze od tradycyjnego. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wysyłania energii poprzez wytworzone pole elektromagnetyczne, mogą nastąpić jej spadki.

Szybkość ładowania jest tutaj uzależniona m.in. od odległości i innych czynników zewnętrznych. Część energii jest tracona, ponieważ przemienia się w cieplną z powodu nagrzewania się stacji podczas ładowania. Naturalnym zjawiskiem jest zmniejszenie rzeczywistej mocy ładowania. Ta podana w specyfikacji jest wartością w idealnych warunkach. Realnie będzie osiągała około 80–90%. Tu należy też zaznaczyć, że poprawnie pracująca ładowarka nie schodzi poniżej 80% deklarowanej przez producenta mocy, ale też nie osiągnie maksymalnej.

Wracając do szybkości, jeżeli dołożymy do tego fakt, że topowe modele smartfonów posiadają rozbudowane funkcje superszybkiego ładowania po kablu, odpowiedź w tym zakresie nasuwa się sama. Co prawda, producenci ładowarek indukcyjnych oferują coraz to nowsze rozwiązania, zwiększając moc ładowania i gwarantując stabilne połączenia. Nadal jednak trzeba liczyć się z tym, że ładowanie w ten sposób może być nieco wolniejsze.

ładowanie indukcyjne słuchawek

Ładowanie bezprzewodowe – lepsze czy jednak nie?

Popularność ładowania indukcyjnego stale rośnie. Głównie przez wzgląd na wygodę. Za każdym razem, gdy chcemy naładować nasz smartfon, nie musimy już podpinać do niego kabla – wystarczy, że położymy go na ładowarce, a energia zostanie uzupełniona bezprzewodowo. Takie rozwiązanie perfekcyjnie sprawdzi się w biurze, na nocnej półce, czy np. podczas jazdy samochodem, podnosząc bezpieczeństwo przez wzgląd na brak płatających się kabli.

I jeszcze jedna ważna rzecz – aby wszystko było jasne – ładowarką indukcyjną naładujecie każde urządzenie obsługujące ten standard ładowania. Oznacza to, że taka ładowarka przyda się zarówno do smartfona, jak i np. smartbanda czy słuchawek posiadających cewkę indukcyjną.

Ładowanie bezprzewodowe ma oczywiście swoje plusy i minusy. Zebrałam je poniżej.

Minusy

Plusy

ładowanie bezprzewodowe indukcyjne

Czy warto wybrać ładowanie bezprzewodowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i stylu życia. Tradycyjną ładowarkę łatwo mieć zawsze pod ręką. Indukcyjna sprawdzi się lepiej jako stacjonarne akcesorium, ale ładowanie poprzez nią jest z kolei o wiele wygodniejsze. 

Należy też pamiętać, że nie wszystkie urządzenia dostępne na rynku obsługują ładowanie indukcyjne, więc decydując się na ten model, musicie mieć na uwadze fakt, że macie określone pole manewru do jego wykorzystania.

Z drugiej strony, czy nie powinniśmy robić wszystkiego, aby ułatwiać sobie życie i –  jeśli technologia daje taką możliwość – czy nie warto z niej skorzystać? Zostawiam Was z tą myślą.

Tutaj możecie porównać wszystkie ładowarki dostępne w x-kom

Telefony z ładowaniem indukcyjnym

Bezprzewodowo zasilimy jedynie te smartfony, które są wyposażone w specjalną, wspomnianą na początku, cewkę odbiorczą. Charakterystyczną cechą tych modeli jest także wykończenie plecków szkłem lub połączeniem szkła i plastiku, co nie zaburza pracy podzespołów umożliwiających ładowanie indukcyjne. Na pewno nie będzie to urządzenie z całą metalową obudową, która zresztą odeszła już w zapomnienie z powodu właśnie bezprzewodowego ładowania oraz 5G.

Póki co ładowanie indukcyjne, a także zwrotne, znajdziemy w smartfonach z wyższej półki. Są to przede wszystkim flagowe modele od Apple i Samsung, ale także: OnePlus, Google Pixel, Huawei, Sony czy Xiaomi. Co ciekawe, taką funkcję znajdziesz także wśród pancernych smartfonów od uleFone oraz Doogee. Najnowsze smartfony obsługujące ładowanie bezprzewodowe to między innymi:

  • Apple: iPhone 11 | 12 | 13 (w tym Mini, Pro, Pro Max)| SE | XR
  • Samsung: Galaxy S20 FE | Galaxy S21 | S21+ | S21 Ultra | Galaxy Z Flip3 | Galaxy Z Fold3
  • OnePlus: 8 Pro | 9 | 9 Pro
  • Sony Xperia 1 III
  • Google Pixel 4 | 5
  • Xiaomi Mi 11

Zobacz wszystkie smartfony z ładowaniem bezprzewodowym w x-komie

ładowanie bezprzewodowe smartfona

Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać?

Wybierając ładowarkę indukcyjną najlepiej wziąć pod uwagę oferty sprawdzonych producentów, kierować się technologią oraz jakością wykonania i użytych materiałów. Warto też sprawdzić, czy akcesorium ma antypoślizgowe wykończenie, by urządzenia stabilnie leżały na blacie. Ważna jest również budowa ładowarki, ponieważ obecnie dostępne są:

  • podkładki – płasko leżące na biurku niewielkie krążki;
  • podstawki/stojaki – na których można postawić urządzenie pod kątem;
  • ładowarki indukcyjne 2w1 lub 3w1, zarówno w formie podkładek, jak i stojaków, które mogą naładować jednocześnie więcej niż jedno urządzenie, np. smartfon, smartwatch i słuchawki;
  • samochodowe – połączenie uchwytu na telefon z ładowarką.

Polecane ładowarki indukcyjne