Co to jest ładowarka GaN?

Mała, ale mocna ładowarka, która bezpiecznie i szybko zasili wszystkie urządzenia mobilne, w tym smartfony, a nawet laptopy. Takie akcesorium nie musi już pozostawać w sferze marzeń. Rozwój technologii i poszukiwanie nowych rozwiązań doprowadziły do wprowadzenia nowego rodzaju ładowarek. Zobacz, co to jest ładowarka GaN i jakie ma zalety.

Co to jest ładowarka GaN?

Nowym, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są ładowarki GaN. Do ich produkcji wykorzystywany jest azotek galu (GaN), czyli nowy materiał półprzewodnikowy, zastępujący tradycyjny krzem. Azotek galu pozwolił na stworzenie mniejszych a bardziej wydajnych ładowarek, którymi zasilisz nawet laptopy.

Świetnym przykładem jest ładowarka sieciowa GaN od Silver Monkey z trzema portami i mocą aż 65 W. Jej dokładne wymiary to zaledwie: 30 mm x 96 mm x 47 mm. Dla porównania minimalnie mniejsza jest jednoportowa ładowarka Silver Monkey o mocy 18 W: 27 mm x 80 mm x 39 mm. 

Warto wyróżnić także bardzo mocną ładowarkę Silver Monkey GaN 130 W, która w porównaniu z konkurencyjnymi zasilaczami o podobnej mocy ma wyjątkowo zgrabną i kompaktową budowę: 61 × 81 × 29 mm, 216 g.

Jednak mniejsze gabaryty to nie jedyny atut ładowarek GaN.

Czym różni się ładowarka wykorzystująca azotek galu od tradycyjnej ładowarki z krzemu?

Ładowarki z tranzystorami wykonanymi z azotku galu znacznie różnią się od akcesoriów wykorzystujących krzem. Nowy materiał może przewodzić wyższe napięcie i dzięki niemu mniej energii tracone jest na ciepło. Oparte o GaN ładowarki są bardziej energooszczędne. Mogą dostarczyć więcej energii i ładować różne urządzenia mobilne – zarówno smartfony, jak i laptopy.

W przypadku ładowarek krzemowych wyższa moc wiąże się z większymi gabarytami ładowarki. Dlatego właśnie akcesoria te tak bardzo urosły, gdy rozwinęły się technologie szybkiego ładowania. Dzięki wykorzystaniu azotku galu ładowarki o dużej mocy mogą powrócić do kompaktowych rozmiarów.

Zalety ładowarek wykorzystujących azotek galu wynikają z szerszego pasma zabronionego, czyli obszaru dzielącego pasmo walencyjne od pasma przewodnictwa. Upraszczając, można powiedzieć, że jest to łatwość, z jaką prąd przepływa przez materiał półprzewodnikowy. Dla porównania w GaN jest to 3.4 eV, a Si (krzem) 1,11 eV. To oznacza, że azotek galu może przewodzić wyższe napięcie i przenosić większą moc. Właściwościami wyróżniającymi GaN są także: szerszy zakres częstotliwości pracy oraz lepsza przewodność cieplna.

Dlatego ładowarka GaN, w porównaniu ze zwykłymi, krzemowymi ładowarkami, może ładować szybciej, zachowując mniejsze rozmiary i jest bardziej energooszczędna. Wydajne dostarczanie energii sprawia także, że ładowarka się nie przegrzewa. Skoro mniej energii pozostaje w ładowarce, to zmniejsza się rozpraszanie ciepła.  

ładowanie smartfona

Dlaczego warto kupić ładowarkę GaN?

Na rynku pojawia się coraz więcej ładowarek GaN. Wykorzystanie azotku galu jest bowiem innowacyjnym rozwiązaniem, bardzo istotnym w związku z rozwojem szybkiego ładowania. Wybór takiego akcesorium wiąże się obecnie z nieco większymi kosztami, natomiast rekompensują to liczne zalety. Jakie? Krótko mówiąc – niewielkie rozmiary oraz szybkie, bezpieczne i „chłodne” ładowanie. Dlatego zdecydowanie warto kupić ładowarkę GaN. Zwłaszcza jeśli szukasz kompaktowego akcesorium do zasilania urządzeń wymagających więcej mocy, takich jak laptopy. Zasilacz nie będzie już zajmował tyle miejsca w torbie.

Ładowarka GaN to akcesorium wykorzystujące nowy materiał półprzewodnikowy – azotek galu (GaN). Jego właściwości pozwoliły na stworzenie bardzo wydajnych ładowarek o niewielkich rozmiarach, które sprawnie i bezpiecznie zasilą zarówno smartfony, jak i laptopy.