Kwalifikacje zawodowe nauczyciela – w jaki sposób je zdobywać i podnosić on-line?

„Semper in altum” – łacińska sentencja brzmi ładnie, dostojnie i mądrze. Rzeczywistość bywa jednak trochę brzydsza, a rynek (i przepisy – w tym wypadku zawarte w Karcie Nauczyciela) wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i doskonalenia się. Na szczęście obecne czasy należą nie tylko do koronawirusa, ale także do nowych technologii. A te służą pomocą w rozwoju zawodowym. W jaki sposób?

Studia podyplomowe

Zdobycie kwalifikacji nauczycielskich oraz ich rozszerzanie jest możliwe dzięki studiom podyplomowym. To wyjście zarówno dla osób, które w toku swoich studiów nie miały kursu pedagogicznego, jak i nauczycieli, którzy chcą zyskać nowe kompetencje. Zgodnie z podstawą prawną (Rozporządzenie MNiSW z 25 lipca 2019 roku) studia tego rodzaju nie mogą trwać krócej niż trzy semestry.

Wiele placówek i ośrodków oferuje ich realizację w formie on-line. Nauka odbywa się zasadniczo poprzez e-learning (poza pewnymi elementami – chodzi zasadniczo o praktyki) i kończy uzyskaniem dyplomu. Przed zapisaniem się na dane studia należy jednak sprawdzić, do kogo są one adresowane (niektóre bowiem wymagają już posiadania przygotowania pedagogicznego). Studia podyplomowe są płatne. Nauczyciel może jednak ubiegać się o ich dofinansowanie (Karta Nauczyciela, rozdz. 7a, art. 70a).

nowe umiejętności

Szkolenia, kursy i webinary

Nauczyciele, którzy chcą rozwinąć mniej lub bardziej konkretne umiejętności (dotyczące pracy z uczniem czy wykorzystywania danej metody nauczania), mogą skorzystać z kursów, szkoleń lub webinarów dostępnych on-line. Niektóre są organizowane przez wydawnictwa (np. WSiP, Operon…), inne są dostępne przez specjalnie przygotowane pod tym kątem bazy i portale. Po ukończeniu kursu otrzymuje się stosowny certyfikat.

Większość oferowanych szkoleń i kursów jest niestety płatna, ewentualnie płaci się za końcowy egzamin. Można jednak znaleźć również szkolenia darmowe lub skorzystać ze wspomnianej opcji dofinansowania.

kursy szkolenia webinary

Prasa i literatura branżowa i specjalistyczna

Aby być na bieżąco z ważnymi informacjami i zmianami, dobrze jest śledzić prasę i literaturę branżową. Na rynku znajdują się periodyki bardziej ogólne, jak i adresowane do konkretnych nauczycieli (np. Foton dla fizyków) czy pełniących dane funkcje (np. Monitor Dyrektora Szkoły czy Świetlica w Szkole dla wychowawców świetlicowych). Część tytułów dostępna jest on-line – za pośrednictwem stron bibliotek, baz danych (np. BazHum, gdzie znajdziemy czasopisma humanistyczne) lub na stronach konkretnych czasopism (czasem trzeba uiścić opłatę za dostęp do numeru lub całości artykułu). Niektóre periodyki nie doczekały się jednak wersji cyfrowej. W takim wypadku trzeba korzystać z prenumeraty wydania papierowego.

Prócz czasopism cenne są także specjalistyczne książki  – metodyczne, poruszające dane mniej lub bardziej szerokie zagadnienia lub kursowe. Choć wiele z nich jest nadal dostępnych w formie wydruków, to również niektóre opublikowano jako ebooki. Zasadniczo są to wydania płatne, niemniej także znaleźć publikacje darmowe.

ebooki dla nauczycieli

Znasz inne, dostępne on-line, sposoby na podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Podziel się z nami w komentarzu. Sprawdź też pozostałe artykuły dostępne w Strefie nauczyciela.

Źródła: Dziennik Ustaw, Edukacja z pasją, Czasopisma dla nauczycieli