Konsole, akcesoria, gry. Poradnik młodego konsolowca

W życiu młodego człowieka przychodzi taki moment, w którym stwierdza on, że pograłby sobie w grę. Na rodzica nieobeznanego z niuansami gamingu czeka ogrom tematów, z którymi musi się zmierzyć, zanim jego latorośl zasiądzie do gry. Poznaj więc ABC młodego gracza, któremu ja i moi koledzy polecamy konsole wideo.

Dlaczego dla dziecka lepsza konsola, a nie PC?

Konsola wideo ma tę zaletę, że kupiona raz będzie w stanie obsługiwać gry przez kilka kolejnych lat. To gry są optymalizowane pod konsole, a nie odwrotnie, dlatego każda, nawet najnowsza gra wydana na daną platformę (Xbox One, PlayStaiotn 4 albo Nintendo Switch) bankowo będzie działać.

Co ważne nie da się samodzielnie usprawnić i ulepszyć konsoli, bo konsola ma specyfikację zamkniętą. W przeciwieństwie do komputera nie wymienisz w niej procesora, karty graficznej, ani pamięci RAM. Oczywiście gry wydawane na konsole mają siłą rzeczy ciut okrojoną grafikę. Wynika to z mocy obliczeniowej urządzenia, która ustępuje komputerowi PC, niemniej rozrywka jest równie dobra.

nintendo switch online nes

Nie ma także problemów w stylu – na jakich ustawieniach pójdzie mi ta gra? Jeszcze raz podkreślam – kupujesz nowy tytuł, uruchamiasz i grasz. Atutem konsoli jest także natychmiastowa gotowość do działania. TV albo monitor znajduje się przecież w każdym domu. Wystarczy połączyć konsolę z odbiornikiem za pomocą kabla HDMI. Tymczasem do skrzynki PC trzeba dokupić jeszcze przynajmniej klawiaturę oraz mysz z podkładką (podkładka pod mysz to ważna rzecz). Konsole Xbox One oraz PlayStation 4 jeden pad mają zawsze w zestawie.

Konsola ma także przewagę na polu prostoty obsługi. Młody człowiek zasiada przed ekranem, włącza grę jednym przyciskiem i tyle, zabawa trwa. Nie ma ryzyka, że dzieciak nieopatrznie usunie z systemu coś ważnego albo poinstaluje głupoty lub nie daj Boże, wirusy.

Która konsola dla dziecka?

Powiedzmy to sobie otwarcie – żadna konsola sama w sobie nie jest dedykowana do konkretnej kategorii wiekowej. Dopiero gry tworzone są z myślą o różnych graczach – czasami o młodszych, czasami o starszych. Do gier dla dzieci wrócę jeszcze w ostatnim rozdziale, omawiając ranking PEGI.

Jednak wybierając konsolę dla dziecka, dobrze jest prześledzić bibliotekę dostępnych gier, przede wszystkim tytuły ekskluzywne, a więc takie, które powstają wyłącznie na tę platformę. Po co? Ano po to, żeby mieć przegląd gier możliwych do ogrania w najbliższych latach. Być może dzieciaki mają już wyrobione zdanie na temat określonych produkcji, warto dyskretnie zapytać je o zdanie.

PlayStation Productions

Sprawa jest utrudniona w przypadku najmłodszych adeptów gamingu. Dla nich powstają wszelkiego rodzaju gry ruchowe, gdzie zabawa łączy się z koordynacją ruchową. Naturalnie rodzic nie pozostawia dziecka na cały dzień przed ekranem, ale dozuje mu radość płynącą z tańca. Poza tym są jeszcze symulatory sportowe i symulatory jazdy.

Konsolą, która może się wydawać najlepszą dla malca (z uwagi na przyjazny świat gier), jest Switch. Nintendo ma w bibliotece gier tytuły z PEGI 3+ z wąsatym hydraulikiem w roli głównej oraz inne, osadzone w równie bajkowych sceneriach. Problem w tym, że na Switchu nie pograsz w FIFE, ani inne, głośne produkcje. Nintendo ma swój własny, charakterystyczny świat i trzeba go po prostu lubić.

Jakie akcesoria warto dokupić?

W pierwszej kolejności polecam dokupić dodatkowy pad do konsoli, niektóre są stylizowane na konkretną grę Istnieją też joysticki stylizowane na akcesoria retro, lecz podejrzewam, że więcej radości będą mieć tatusiowie, wspominając własne dzieciństwo i bezcenny czas spędzony z Atari.

Arcyciekawym, choć nietanim, dodatkiem są kierownice do konsol. Ich przeznaczenie jest jasne – rajdy oraz wyścigi, bo w żadnej innej grze się nie sprawdzą, natomiast ubaw z ich udziałem jest przedni. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto uwielbia serie Mario Kart albo Forza Horizon.

W które gry grać z dzieckiem?

Ja bym powiedział, że w każdą. Choćby to był dla jednego gracza, polecam posiedzieć trochę z dzieckiem i zobaczyć, jak sobie radzi i być może coś podpowiedzieć. Popatrzeć na fabułę gry, czy nie ma w niej elementów, jakich wolimy oszczędzić psychice malca (przemoc, seks, wulgaryzmy). Można zasłaniać się tezą, że to tylko gra, jednak to wszystko są emocje, na które być może nasze dzieci nie są jeszcze gotowe.

Nieprzypadkowo producenci gier umieszczają na opakowaniach rating PEGI. Podpowiada on rodzicom, ile lat powinno mieć dziecko, żeby grać w ten właśnie tytuł. Dla pewności można też obejrzeć trailer albo gameplay na YouTube. Poza tym czas spędzony z takim maluchem jest bezcenny. Przyjdzie moment, gdy będzie wolał siedzieć sam. Korzystajmy zatem.

Gry dla dzieci 3+

Umówmy się – gaming w wykonaniu 3-latka polega na przypadkowym wciskaniu czegokolwiek. Jak się uda, jest dobrze. Tak to wygląda, dziecko musi nabrać wprawy, choć osobiście sugeruję u tak małych dzieci gry planszowe i puzzle, niż gry wideo. Poza tym rating PEGI dla wieku 3+ jest w mojej opinii mylący. Znajduje się w nim np. FIFA, a ta wymaga jednak czegoś więcej, niż randomowe klepanie w przyciski pada.

Gry dla dzieci 7+

Tu sprawy mają się już inaczej. W tym wieku dzieciaki są bardziej świadome, rozumieją i umieją więcej. Fabuła gier staje się tym samym bardziej skomplikowana, wkraczają elementy strategicznego myślenia, konieczność wykazania się sprytem, szybkością reakcji, dużo informacji, co do dalszego przebiegu fabuły, wpisano także w dialogi bohaterów.

Gry dla dzieci 12+

Wyzwania rosną. Gdy pochodzące z tej kategorii są więc wymagające. Są tu strzelanki, gry akcji przygodowe, sporo zręcznościówek. Rzecz jasna cały czas można sięgać wstecz i grać w rajdy, wyścigi, symulatory sportowe.