Komputer do gier za 4500 zł. Zobacz, co dobrego ma w środku

Czy zastanawiasz się czasami, jak wygląda wnętrze komputera do gier? Ale nie pierwszego-lepszego, lecz takiego z mocną kartą graficzną. Zestawu opiewającego na kwotę 4500 zł, w którym podzespoły zostały dobrane pod kątem najwyższej wydajności i kompatybilności. Zapraszam na podróż do wnętrza komputera. Zobaczmy, z czego się składa.

Z czego składa się komputer?

Kupując gotowy zestaw, otrzymujesz zmontowaną, kompletną skrzynkę. Nie musisz znać się na komponentach, ani rozumieć zależności pomiędzy procesorem, kartą graficzną, pamięcią operacyjną, płytą główną i zasilaczem.

Wybierając obudowę z oknem, zyskujesz przywilej zajrzenia do środka, zobaczenia poszczególnych elementów, nauczenia się, gdzie się znajdują, a także jak wyglądają.

Popatrz teraz na poniższą grafikę. Oto wnętrze komputera do gier o wartości 4500 zł. Gdy najedziesz kursorem myszy na komponent, otoczy go biała obwoluta – wyświetli się też jego nazwa.

Procesor do gier z 6 rdzeniami

Jednostka Intel Core i5-9600KF uchodzi za jeden z najlepszych procesorów gamingowych. Ma 6 rdzeni i 6 wątków, jego pamięć podręczna liczy 9 MB. Bazowe taktowanie rdzeni wynosi 3.7 GHz, przyspieszając w trybie Turbo, czyli pod obciążeniem, do 4.60 GHz. Dzięki automatycznemu zwiększeniu częstotliwości taktowania, w trakcie zażartych bitew, gdy na ekranie pojawiają się niezliczone jednostki – wrogie i sojusznicze – gdy na głowę sypie się grad odłamków i gdy eksplozje co rusz wstrząsają mapą, obraz nie zacina się, dynamika gry nie ulega spowolnieniu.

Ten procesor ma także odblokowany mnożnik. Innymi słowy, częstotliwość taktowania 4.60 GHz nie jest jego ostatnim słowem i można osiągnąć wyższy wynik. W jaki sposób? Zobacz poniższe wideo z Blackiem, który pokazuje, jak zwiększyć wydajność CPU Intel Core na płycie głównej z chipsetem Z390.


Chłodzenie wzbogacone o ARGB

Po co dodatkowe chłodzenie? Każdy procesor musi być chłodzony, bo w trakcie pracy nagrzewa się i wydziela ciepło. Dla zachowania stabilności pracy CPU, jak również dla jego bezpieczeństwa, ciepło musi być odprowadzone i temu właśnie służy dedykowane chłodzenie. Procesor Intel Core i5-9600KF nie ma chłodzenia boxowego, elementu obecnego w opakowaniu. Zresztą do podkręcania wydajności i tak byłoby ono za słabe.

W naszym komputerze umieszczamy chłodzenie SilentiumPC Spartan 4 Max Evo ARGB z wentylatorem o średnicy 120 mm. Ma oryginalny design, na który składa się metaliczny kolor żeber radiatora, miedziane ciepłowody, pojedyncze, czarne detale oraz podświetlenie ARGB. Diody usytuowane wokół wentylatora będą świecić podczas pracy w kolorze tęczy lub na wybraną przez Ciebie barwę.


Karta graficzna z potrójnym wentylatorem

Dobrze jest mieć w grach dużo fps-ów (klatek obrazu na sekundę). Im jest ich więcej, tym płynniejszy jest obraz oglądany na ekranie komputera. Oczywiście finalny wynik zależy od wielu czynników, jednak siłą napędową gamingu jest GPU, czyli procesor graficzny. My polecamy kartę graficzną GeForce GTX 1660 Super Gaming OC od Gigabyte. Model z 6 GB pamięci video typu GDDR6.

Jej charakterystycznym elementem jest system chłodzenia Windforce 3X, na który składają się:

  • 3 półpasywne wentylatory o średnicy 80 mm każdy
  • Kompozytowe ciepłowody przylegające do GPU, VRAM i MOSFET
  • Masywny, aluminiowy radiator

Dopisek OC w nazwie informuje, że wydajność karty graficznej da się podkręcić. Wystarczy, że uruchomisz aplikację Aorus Engine i odnajdziesz sekcję odpowiedzialną za GPU Boost. Nie musisz się przy tym znać na overclockingu, bo niezbędne ustawienia zostały już zdefiniowane. Wystarczy jedno kliknięcie, aby procesor graficzny wszedł na wyższe obroty.


Płyta główna. Model ATX do podkręcenia wydajności

Budowanie komputera rozpoczyna się od płyty głównej. W gniazdach rozmieszczonych na jej laminacie instalowane są po kolei komponenty: procesor, karta graficzna, pamięć RAM oraz dysk. Energię dostarcza zasilacz, podpinane są także wentylatory. Gamingowy komputer wymaga płyty głównej z obsługą pamięci RAM o wysokich częstotliwościach taktowania, z solidną sekcją zasilania (szczególnie gdy planujesz podkręcać CPU), a także z gniazdem M.2 PCIe VNMe (jeśli chcesz mieć dysk SSD najnowszej generacji).

Poza tym płyta główna powinna mieć wzmocnione sloty PCIe, zdolne bezpiecznie utrzymać pełnowymiarową kartę graficzną. Taką, jak nasz Gigabyte. Wszystkie powyższe warunki spełnia płyta Gigabyte Z390 Gaming X.


Obudowa. Designerska i przeszklona

Efektownie wyglądający komputer potrzebuje obudowy, która wyeksponuje komponenty i podświetli wnętrze. I taka jest skrzynka SilentiumPC Armis AR6X TG RGB. Obsługuje płyty główne w standardzie ATX, m-ATX, Mini-ITX oraz EATX. Umieścisz w niej ponadto zasilacz ATX, zainstalujesz pełnowymiarową kartę graficzną. Jest w niej też miejsce na 7 kart rozszerzeń, 3 wentylatory 120 mm oraz radiatory chłodzenia wodnego.

Przedni o boczny panel wykonane są ze szkła. Front pozwala oglądać 3 fabrycznie zamontowane wentylatory, które obiega podświetlenie RGB LED. Spoglądając w okno boczne, zobaczysz komponenty zamontowane na płycie głównej. Zasilacz zostanie sprytnie ukryty w dolnej kieszeni. Podobnie będzie z przewodami – w obudowie znajduje się wiele otworów służących do zamaskowania kabli. Nie będą widoczne i nie będą zaburzać cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy.


Pamięci RAM z RGB LED

Nasza obudowa ma podświetlenie LED. Na płycie głównej też znajduje się kilka żyłek będących lampami. Podobnie rzecz się ma z kartą graficzną (podświetlone logo), nie mówiąc o barwnym chłodzeniu CPU. Gdyby pamięć RAM nie miała podświetlenia, wyglądałaby smutno.

Dlatego wybraliśmy moduły HyperX Predator DDR 4 RGB 2x 8 GB. Mają drapieżny design oraz duży, czarny radiator usytuowany na górze. Mając ten RAM, w tej ilości, płynną rozgrywkę masz zapewnioną.


Dysk SSD najszybszy z możliwych

500 GB przestrzeni na dane. Sporo, prawda? Jednak nie jest to największy atut tego nośnika. Dysk SSD Samsung M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus jest przede wszystkim niesamowicie szybki. Prędkości odczytu/zapisu wynoszą odpowiednio 3500/3200 MB/s, zatem wczytywanie gier będzie szybsze. Zwłaszcza save’ów z tych najbardziej rozległych map. Co więcej, zyskujesz naprawdę dużo miejsca na gry, bez zastanawiania się, którą odinstalować, żeby zrobić miejsce dla innej.


Zasilacz z certyfikatem

Nasz komputer zwieńczamy zasilaczem be quiet! System Power 9 500W 80 Plus Bronze. Zapewnia stabilne zasilanie pozostałym komponentom również wtedy, gdy są one mocno obciążone. Posiada ponadto 2 niezależne linie 12 V oraz szereg zabezpieczeń, w tym: nadmiarowo-prądowe, nadmiarowo-napięciowe, niedomiarowo-napięciowe, zwarciowe, temperaturowe i przeciążeniowe. Jest także cichy i ma certyfikat Bronze. O tym, co znaczą certyfikaty sprawności zasilaczy komputerowych, przeczytasz w naszym poradniku: